سرویس: غیر تولیدی » نقلی 10:00 - سه شنبه 25 آذر 1393

منابع سدها همچنان در حال کاهش؛

گزارش وزیر نیرو از وضعیت سدها/ ذخایر آبی در وضعیت ناپایدار

وزیر نیرو با ارائه گزارش جدیدی از وضعیت ذخایر سدها و اینکه با وجود بهبود بارش‌ها، ذخایر سدها همچنان در حال کاهش است، گفت: اعتبار تامین آب شرب روستایی در سال ۹۴ دو برابر می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق؛ حمید چیت چیان با اعلام اینکه ورودی آب به سدها همچنان کمتر از آب خروجی است، گفت: موضوع مدیریت مصرف آب و کاهش مصارف در بخش‌ های شرب، صنعت و کشاورزی یک الزام است و باید همیشه صورت بگیرد.
وزیر نیرو اظهارداشت: با وجود بارندگی‌های مناسب در سال آبی جاری، میزان ورودی آب به سدهای کشور همچنان کمتر از آب خروجی از سدها است.
چیت چیان خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ ها در سال آبی جاری در مقایسه با متوسط ۴۷ سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته، اما متاسفانه هنوز در سدها میزان ذخیره آب رو به کاهش است.
وی علت کاهش ذخیره سدها با وجود افزایش ۳۰ درصدی بارش‌ ها را پایین آمدن حجم ورودی آب سدها در مقایسه با خروجی آنها عنوان کرد و افزود: این روند تا پایان آذرماه تغییر کند و در ادامه سال آبی جاری بارش‌ های بیشتری داشته باشیم.
چیت چیان تاکید کرد: موضوع مدیریت مصرف آب و کاهش مصارف در بخش‌ های شرب، صنعت و کشاورزی یک الزام است و باید همیشه صورت بگیرد. اگر تصور کنیم که با چند نوبت بارش مناسب مشکلات برطرف شده، تفکر ناصحیحی است چرا که کشور ما یک کشور خشک و نیمه‌ خشک است و همواره به مدیریت مصرف آب نیازمندیم.
وزیر نیرو درباره برنامه تامین آب شرب روستایی، گفت: تا سال ۹۲ هیچ ردیف ملی برای آب روستایی نداشتیم که در سال‌ جاری ۲۰۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص یافت و این رقم در سال ۹۴ با دو برابر افزایش ۴۰۰ میلیارد تومان پیش‌ بینی شده است.
وی یادآور شد: امسال یک حرکت جدی در جهت تامین آب شرب روستایی آغاز می‌شود و سال آینده شاهد تحرک بیشتری در این بخش خواهیم بود.
چیت چیان با بیان اینکه ۹۲۰ مجتمع آبرسانی روستایی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو قرار دارد، گفت: تکمیل این تعداد مجتمع آبرسانی نیازمند ۴۷۷۰ میلیارد تومان اعتبار است در حالی که اعتبار دولتی برای سال آینده ۴۰۰ میلیارد تومان پیش‌ بینی شده و امکان دارد که از محل‌های دیگر نیز ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص دهیم.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه اجرای مجتمع‌ های آبرسانی روستایی نیازمند ورود بخش خصوصی جهت تسریع در تکمیل آنها است، افزود: تکمیل مجتمع‌ های آبرسانی روستایی با اعتبار دولتی دستکم نیازمند ۸ سال زمان است که تنها راه عبور از این موضوع که به تصویب شورای‌ عالی آب رسیده، سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی در این زمینه است.
وی تصریح کرد: براساس تصمیم شورای‌ عالی آب، تا جایی که امکان دارد ساخت مجتمع‌ های آبرسانی از اعتبار دولتی انجام می‌شود و سایر مجتمع‌ ها از طریق بخش خصوصی احداث می‌شود تا خودشان بهره‌برداری کنند و دولت آب را به‌ صورت تضمینی از این بخش خریداری کند.
چیت چیان با بیان اینکه اگر بتوانیم از ساز و کارهای بیع متقابل و BOO و BOT در طرح‌ های آبرسانی شهری استفاده کنیم، سرعت اجرای طرح‌ ها فوق‌العاده افزایش می‌یابد اظهارداشت: به‌ تازگی مشارکت بخش خصوصی به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد تومان را جلب کردیم و ۷۰۰۰ میلیارد تومان نیز طرح‌ های جدید وجود دارد تا با استفاده از این ساز و کار اجرا شود.

منبع:ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.