سرویس: رپورتاژ آگهی 15:57 - پنجشنبه 21 تیر 1403

بررسی استانداردها و مشخصات فنی تیرآهن 16 اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و برترین کارخانه‌های تولیدی مقاطع فولادی در ایران است که محصولات خود را با بالاترین کیفیت تولید و به بازار عرضه می‌کند.

محصولات این مجتمع فولادی مطابق با استانداردهای جهانی تولید شده و بهترین کیفیت را دارند. تیرآهن کارخانه ذوب آهن کیفیت بسیار بالایی داشته و در میان تمامی برندهای تیرآهن ایران، از طرفداران بیشتری برخوردار است.
وزن تیرآهن 16 اصفهان دقیقا مطابق با جدول اشتال بوده و یکی از دقیق‌ترین محصولات تولیدی است. در ادامه به بررسی مشخصات فنی تیرآهن 16 اصفهان و وزن تیرآهن 16 اصفهان می پردازیم.

مشخصات فنی تیرآهن 16 اصفهان

تیرآهن 16 اصفهان مقاومت بسیار بالایی دارد و یکی از اجزای ثابت در اسکلت سازه‌های فلزی است. هرکدام از تیرآهن‌های تولید شده در مجتمع فولادی ذوب آهن اصفهان در سایزهای 8 تا 60 میلی‌متری تولید شده و ویژگی‌های خاص خود را دارند. در حالت کلی تیرآهن‌های تولید شده در این کارخانه، تحت سه استاندارد IPE, INP, IPB یا همان پهن بال تولید می‌شوند. در میان تمامی انواع تیرآهن، تیرآهن IPE به عنوان استاندارد اروپایی بیشترین کاربرد را در ایران دارد و مهم ترین مشخصه فنی این تیرآهن یکسان بودن ضخامت بال آن در طول است. موارد زیر مهم‌ترین مشخصات تیرآهن 16 اصفهان هستند:

 • ارتفاع: 160 میلی متر یا 16 سانتی متر
 • عرض بال: 82 میلی متر یا 8.2 سانتی متر
 • ضخامت جان: 5 میلی متر
 • ضخامت بال: 7.4 میلی متر
 • وزن تیرآهن در هر متر طول: 15.8 کیلوگرم

از تیرآهن 16 به دلیل مقاومت و تحمل فشارهای وارد شده به سازه، در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌کنند. در برخی از موارد از تیرآهن 16 به عنوان اسکلت فرعی سازه استفاده می‌شود؛ از مهم‌ترین کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت ستون
 • ساخت خرپا
 • ایجاد نعل پوشش های سقفی و تیرها
 • پل های لانه زنبوری

وزن تیرآهن 16 اصفهان

در زمان خرید تیرآهن اصفهان یا سایر برندهای دیگر در بازار، وزن تیرآهن موردنظر یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. در اصل مطابق با بررسی وزن تیرآهن 16 می‌توانید برآورد کنید که برای کاربرد موردنظر محصول مناسبی است یا خیر.

استحکام و وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان از تیرآهن‌هایی با سایز 12 و14 بیشتر است ولی از تیرآهن سایز 18 سبک‌تر است. به دلیل کیفیت بالای این محصول یکی از پرفروش‌ترین تیرآهن‌ها برای ساخت انواع ستون، خرپا و پوشش سقف است. در حالت کلی با کمک فرمول زیر می‌توان وزن تیرآهن 16 اصفهان را محاسبه کرد:

کیلوگرم ۱۹۰ = ۱۲ * ۱۵.۸= وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان

مشابه تیرآهن‌های 14 و 18، وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان نیز مطابق جدول اشتال بوده و این موضوع نشان از اصالت محصول و قابلیت شناسایی آن در بازار دارد و می‌توان از طریق تطابق وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان با وزن جدول اشتال، نوع اصل از تقلبی این محصول را تشخیص داد. وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان برابر 190 کیلوگرم است. معمولا تیرآهن‌های تولید شده در این کارخانه را به روش نورد و اکسترود شده تولید می کنند و ماده اولیه تا دمای 1100 درجه سانتی گراد گرم کرده و سپس آن را با استفاده از جک های هیدرولیکی به سمت غلتک های بزرگ برای صاف شدن آماده می‌کنند. در نهایت، پس از صاف و صیقلی کردن سطح تیرآهن ها باید آن‌ها را مطابق با طول‌های استاندارد برش داده و بسته‌بندی کنند.

مشخصات تیرآهن ۱۶

به‌طورکلی تیرآهن 16 بیشترین کاربرد را در سازه‌های فلزی دارد و یکی از پرفروش‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار است. ضخامت بال و جان این تیرآهن 16 میلی‌متر است و ضخامت بالای آن در کنار مقاومت عالی که دارد، باعث شده که در ساخت ستون و سقف بیشترین کاربرد را داشته باشد. قیمت تیرآهن باتوجه به کیفیت، تجهیزات تولید و برندهای مختلف کارخانه تولیدکننده متفاوت است؛ اگر قصد خرید تیرآهن 16 را دارید، قبل از خرید استعلام قیمت بگیرید.

وزن تیرآهن 16

وزن یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که در تعیین قیمت تیرآهن 16 دخیل است. یکی از منابع معتبر برای سنجش تیرآهن 16 مقایسه وزن این محصول با جدول اشتال است. در میان برندهای مختلف تیرآهن 16، تیرآهن 16 اصفهان وزنی مطابق با جدول اشتال دارد و این به نوعی می‌تواند نشان دهنده کیفیت و اصالت کالای خریداری شده باشد.

ابعاد تیرآهن 16

ابعاد تیرآهن 16 یکی دیگر از خصیصه‌هایی است که در زمان خرید این محصول باید به آن دقت کنید. باتوجه به این ابعاد می‌توان تصمیم‌گیری کرد که آیا تیرآهن موردنظر برای کاربرد موردنظر مناسب است یا خیر. معمولا تیرآهن 16 در بازار مطابق با استانداردهای زیر ساخته می‌شود:

 • IPE: تیرآهن‌های ساخته شده تحت این استاندارد در سازه‌های بسیار بلند به‌کار می‌روند و تحت نظر استاندارد اروپا هستند. ارتفاع این مقاطع فولادی بین 600 تا 800 میلی‌متر است.
 • INP: محصولات تولید شده با این استاندارد، I شکل هستند و از ضخامت مختلفی برخوردارند. این محصولات معمولا از کشورهایی مانند اسپانیا، لهستان، روسیه، چین و کره وارد می‌شوند و ارتفاعی مابین 80 تا 600 میلی‌متر دارند. درنظر داشته باشید که این نوع تیرآهن‌ها نسبت به استاندارد IPE، کاربرد کمتری دارند.
 • IPB: این تیرآهن‌ها به شکل H ساخته می‌شوند و قدرت بالایی در کاربردهای سازه‌ای دارند. ارتفاع این محصولات بین 100 تا 1000 میلی‌متر است.

سخن پایانی

در میان تیرآهن‌های تولید شده در برندهای مختلف، تیرآهن 16 اصفهان یکی از برترین محصولات تولید شده در این کارخانه است. در این مطلب در مورد مشخصات فنی تیرآهن 16 اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. همان‌طور که گفتیم وزن تیرآهن 16 اصفهان مطابق با جدول اشتال بوده و به‌نوعی نشان دهنده کیفیت بالای این محصول در بازار است. قیمت تیرآهن 16 اصفهان شاید نسبت به بسیاری از برندهای دیگر در بازار بیشتر باشد؛ اما از طرفی از کیفیت قابل‌توجهی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.