سرویس: اجتماعی » پزشکی و سلامت 11:24 - چهارشنبه 12 آبان 1400

استاد ویروس شناسی:

قطع کامل زنجیره کرونا بعید است/علت طولانی شدن پاندمی کووید ۱۹

یک ویروس شناسی گفت: ویروس کرونا مانند دیگر ویروس های تنفسی سال ها در کنار ما خواهد ماند اما نکته اینجاست که عملکرد مناسب می تواند فعالیت های مخرب ویروس را مهار کند.

به گزارش اصفهان شرق؛ علیرضا ناجی با اشاره به اینکه دلایل متعددی برای طولانی شدن پاندمی کرونا مطرح است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل را باید نبود برنامه مناسب برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ دانست.

وی با بیان اینکه ابعاد ناشناخته کرونا همچنان بسیار زیاد است، افزود: شواهد موجود با توجه به خصوصیت و تغییر عملکرد ویروس، نشانه‌هایی از قطع کامل زنجیره شیوع نمی‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه متخصصان و پژوهشگران برجسته جهان چهار سناریو را پیش روی کرونا پیش بینی می‌کنند، گفت: بروز واریانت های مقاوم در برابر واکسن و درمان، بالا رفتن سرعت و شدت انتقال بیماری و بیماری زایی ویروس و احتمال تکاملی که منجر به تضعیف ویروس می‌شود از جمله این احتمالات است.

به گفته ناجی، با توجه به مشکلات موجود در مهار ویروس در برخی کشورها، احتمال به صفر رسیدن میزان شیوع کرونا بسیار بعید است.

وی افزود: به طور کلی مقابله با کرونا دو بال مداخلاتی درمانی و غیر درمانی دارد و به نظر می‌رسد در هیچکدام از این دو حوزه اقدامات مطلوب انجام نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این موضوع که در بخش درمانی تمرکز بر واکسیناسیون است توضیح داد: تنها برخی از کشورها روند مناسبی در تزریق واکسن علیه کرونا دارند بنابراین با توجه به شکل پاندمی بیماری و انتقال گسترده ویروس این کشورها هم نمی‌توانند به تنهایی به موفقیت برسند، به طوری که در کشورهایی مثل انگلستان و آمریکا با وجود واکسیناسیون گسترده به دلیل جهش‌های ویروس در کشورهای کم برخوردار از واکسن، باز هم شاهد افزایش موارد ابتلاء هستیم.

ناجی با بیان اینکه تمام شواهد بیانگر این است که تمام کشورهای دنیا در مقابله با کرونا سوار بر یک کشتی اند و باید هماهنگ با یکدیگر پیش بروند، گفت: از سوی دیگر در مداخلات غیر درمانی از جمله رعایت فاصله فیزیکی، پوشش ماسک و دیگر موارد پیشگیری از بیماری هم عادی انگاری و فرار مردم از رعایت پروتکل‌ها رقم خورده است.

وی در ادامه با اشاره به جهش ویروس کرونا با واریانت دلتا خاطرنشان کرد: وقتی واریانت دلتا وارد یک جمعیت می‌شود، در افرادی که واکسینه نشده اند، می‌تواند چرخش زیادی داشته باشد و مشاهده می‌شود که اکثر بستری‌ها در بیمارستان‌ها به صورت خانوادگی است.

ناجی افزود: نکته نگران کننده این است که میزان شکست ایمنی بدن این جهش در افرادی که واکسینه شده و ایمنی دارند، بیشتر از واریانت های دیگر ویروس است، به گونه‌ای که شکست ایمنی بدن در جهش‌های قبلی حدود ۵.۹ درصد اما در این واریانت حدود ۱۹ درصد است.

 

وی با اشاره به احتمال کاهش اثربخشی و کفایت انواع واکسن‌های کرونا در برابر واریانت دلتا، بر ضرورت رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تاکید کرد.

ناجی گفت: تقویت بهداشت فردی و اجتماعی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و مسافرت نرفتن، نکاتی است که در این شرایط و کمک به کاهش زنجیره کرونا بسیار مهم است.

انتهای پیام/

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.