سرویس: اجتماعی ۱۳:۰۰ - دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

همچنان جوانان تمایلی به ازدواج ندارند؛

جشن های پر رنگ و لعاب عامل ترس جوانان از ازدواج

آرایشگاههای پرهزینه،تالارها و پذیرایی های آنچنانی،ماشین عروس های گران قیمت تنها بخش کوچکی از مخارج یک شب است که در جشن های عروسی به چشم می آید و همین چند قلم کافی است تا یک زوج جوان برای چند سال از همان ابتدای زندگی بدهکار بمانند.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل صاحب نیوز، این روزها برگزاری جشن های عقد و عروسی با تجملات آنچنان آنقدر باب شده و مایه فخر فروشی خانواده ها شده است که نمی توان به این مراسم نام جشن نهاد و بیشتر به مراسم سلطنتی شباهت دارد.

افزایش سن ازدواج و ترس جوانان برای تامین هزینه های عقد و عروسی باعث شد تا برای ترویج ازدواج آسان راهکارهایی ارائه شود و در اصفهان از ۹ سال گذشته تاکنون کانون پیوند مهر با هدف الگودهی و فرهنگ سازی از طریق برگزاری همایش ها، سمینارها و استفاده از رسانه های گروهی و اطلاع رسانی به خانواده ها و جوانان در سراسراستان ودر رابطه با کاهش هزینه های مراسم ازدواج تشکیل شد.

از زمان شروع به کار این موسسه برگزاری مراسم ازدواج و اجرای کلیه مراحل قانونی و عرفی بطور تکمیلی و به شکلی که زوجین هیچ گونه دغدغه و نگرانی حقیقی نداشته باشند و با پرداخت کمترین هزینه به بهترین نحو ممکن مراسم جشن ازدواج را برگزار می شود تا بخشی از نگرانی عروس و داماد ها برطرف شود.

*ازدواج گران اولین دغدغه جوانان است
مدیرعامل کانون پیوند مهر اصفهان با اشاره به این موضوع که از همان ابتدا با تشکیل گروه هدف این بود تا در این کانون تسهیلاتی برای ازدواج جوانان فراهم شود افزود: ثبت ازدواج و جاری کردن خطبه عقد ، سفره عقد، آرایشگاه های عروس و داماد، لباس عروس، تصویربرداری و عکاسی،گل آرایی ماشین و چاپ کارت دعوت و همه ملزومات یک جشن عروسی با کیفیت مطلوب به این زوج ها ارائه می شود بدون اینکه در مراسم نامی از کانون وجود داشته باشد.

رضا طیب نیا با تاکید بر اینکه هدف اصلی برگزاری ازدواج آسان برای جوانان است خاطر نشان کرد:صد صنف در برگزاری این مراسم با کانون همکاری دارند به عنوان مثال ۶۰ تالار در قرارداد همکاری دارند و با ارائه معرفی نامه بین ۳۰ تا ۶۰ درصد تخفیف به مشتری می دهند و فروشگاهها و موسسات دیگر نیز به همین شکل و باهمین میزان تخفیف همکاری می کنند.

وی با اشاره به اینکه این کانون از سوی هیچ صنف ،ارگان و سازمانی دولتی و یا خصوصی حمایت مالی نمی شود یاد آور شد: تا کنون بیش از ۷ هزار جشن عروسی و عقد برگزار شده که از طبقات مختلف مرفه ،متوسط و ضعیف جامعه بوده اند متقاضیان بدون ثبت نام اولیه می توانند از خدمات این کانون استفاده کنند و هیچ گونه محدودیتی برای ارائه خدمات و سرویس دهی وجود ندارد چرا که موسسات متعددی در این امر با کانون همکاری می کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در زمان کنونی با توجه به گرانی های موجود و بالا رفتن سن ازدواج جوانان اولین مسئولیت افرادی که توان دارند کمک به آسان شدن و تامین برخی از مخارج این مراسم است و در کنار آن باید خانواده ها برای برگزاری این مراسم با هزینه های کمتر با جوانان همکاری داشته باشند.

*عروسی های تکراری و زوج هایی نگران
یک مشاور خانواده با hشاره به این موضوع که ازدواج های پر هزینه و گران یکی از عوامل اصلی تجرد جوانان است گفت: این موضوع که جوانان تا سنین بالای ۳۰ سال میلی به ازدواج ندارند بسیار خطر ناک است و باید برای تسهیل این ازدواج همه ارگان ها وارد عمل شوند.

زهرا عزیزی می گوید: در حال حاضر نوعی یکنواختی کسل کننده تمام عروسی ها و آیین های ازدواج را در بر گرفته و از هیجان و نشاط در انها چندان خبری نیست.
در عروسی ها هزینه های بسیاری صرف می شود ، ولی لذت گذشته در این مراسم های ماشینی دیده نمی شود.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد در مراسم این چنین دیگر ملاک تنها شادی و جشن برای یک پیوند نیست بلکه بیشتر خانواده ها قصد به رخ کشیدن توان مالی خود را به هر طریقی که شده دارند و در این میان در خانواده هایی که شاید چندان از نظر مالی قوی نیستند بیشترین فشار به جوانان تحمیل می شود.

این روانشناس اضافه می کند: متاسفانه اکنون جوانان قبل از اینکه برای ازدواج اقدام کنند به جای فکر به آرامشی که به دنبال این وصلت ایجاد می شود و آنها را تشویق به ازدواج می کند فکر به مخارج جشن و عروسی آنها را از این کار برحذر می دارد و همین یکی از عواملی است که باعث می شود آنها تن به ازدواج ندهند.

عزیزی ادامه داد: تنها خانواده هایی که از نظر مالی در سطح بالایی قرار دارند فرزندانشان در این مورد با مشکلی مواجه نمی شوند که تعداد آنها بسیار کم است و ما بقی در مدت زمان کوتاهی پس از ازدواج به درگیری بین خانواده ها و عروس و داماد منجر می شود و حتی ممکن است یک زندگی از هم بپاشد.

به گفته وی، اینکه مردم با شنیدن نام عروسی در انتظار این هستند که چه مراسمی در انتظارشان است و همه چیز تکرار مکررات شده اتفاق جالبی در جامعه ما نیست اما همچنان همه با شتاب به سوی تجمل گرایی پیش می روند.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.