سرویس: اجتماعی 11:01 - دوشنبه 11 آوریل 2016

معاون سلامت دامپزشکی استان اصفهان؛

واکسیناسیون سراسری دام های استان اصفهان در اردیبهشت/ تراکم تب برفکی در غرب و جنوب استان بیشتر است

گزارش ها و اخبار متعدد خبرنگاران ما از شهرستان های مختلف در جای جای استان اصفهان از جمله خوانسار، گلپایگان، سمیرم، فریدن، فریدونشهر و دهاقان مبنی بر ابتلا و تلف شدن دام های سنگین و سبک بر اثر تب برفکی پیش از این منتشر و اصلاع رسانی شده است.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از صاحب نیوز، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به خسارت های زیاد بیماری تب برفکی در بین دام ها اظهار کرد: این بیماری انواع مختلی دارد و هر از گاه در کشورمان و استان اصفهان هم شایع می شود.
محمد کشتکار در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: هر ساله تدابیر لازم به منظور مبارزه و پیشگیری از بیماری اتخاذ می شود اما بسته به شرایط و بیشتر شدن رطوبت هوا بیماری هم تشدید و فراگیر می شود که این موضوع را امسال بیشتر شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه هر چهار ماه یکبار واکسناسیون دام ها توسط دامپزشکی در همه نقاط انجام می شود خاطر نشان کرد: سال گذشته موارد نادری از تب برفکی در استان داشتیم اما امسال کانون های تجمعی متعددی به ما گزارش شده است.
این مسوول با تاکید بر اجرا و برگزاری برنامه های آموزشی و بازدیدهای روزانه به همراه نمونه برداری تصریح کرد: واکسناسیون افزون بر یک و نیم میلیون راس دام سنگین و سبک از مهرماه ۹۴، ضد عفونی سازی مکان های تجمعی دام برای سه هزار و ۵۵۰ مورد، شش هزار و ۲۰۰ساعت نفر کلاس آموزشی و تهیه و توزیع افزون بر پنج هزار تراکت و بروشور آموزشی در این مدت انجام و ارائه شده است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به نصب ۴۵۰ بنر در سطح استان بویژه در میادین دام و جایگاه های جمع آوری شیر اظهار کرد: این بیماری در همه فصول سال ممکن است شایع شود اما رطوبت زیاد در ماندگاری  ویروس بیماری موثر است.
به گفته وی، بیشترین محل های شیوع بیماری تب برفکی در مناطق و شهرستان های غرب و جنوب اصفهان و تراکم در شهرستان های دارای بارش بهاری بوده است.
دکتر کشتکار با بیان اینکه برای ورود دام عشایر در مناطق ییلاقی هم پیش بینی های لازم شده است خاطر نشان کرد: عشایر اواخر اردیبهشت از استان های جنوبی وارد ییلاق استان اصفهان می شوند و تعداد دام هایشان نیز زیاد و قابل توجه ا ست.
این مسوول ادامه داد: افزون بر یک میلیون دام در شهرستان های سمیرم، چادگان، فریدن و فریدونشهر و بوئین میاندشت در این فصل ورود و تجمع می کنند.
وی تصریح کرد: نیمه دوم اردیبهشت پیش رو پوشش واکسناسیون سراسری را در استان اصفهان خواهیم داشت و امیدواریم با تامین واکسن لازم از سوی موسسه رازی و به علت ورود دام زیاد عشایر مشکل خاصی درخصوص واکسناسیون به موقع دام ها نداشته باشیم.

گزارش ها و اخبار متعددی از خبرنگاران ما از شهرستان های مختلف در جای جای استان اصفهان از جمله خوانسار، گلپایگان، سمیرم، فریدن، فریدونشهر و دهاقان مبنی بر ابتلای دام های سنگین و سبک پیش از این منتشر و اصلاع رسانی شده است.
بر این اساس، بیماری ویروسی تب برفکی از دیرباز در بین دامداران و روستائیان شناخته شده است و در کل دنیا با اسامی بسیار متنوعی بیان می شود.
عامل این بیماری ویروسی است از خانواده پیکورنا ویریده بوده که دارای واریته های بسیار متنوعی در کل جهان است اما علایم بالینی آن تقریبا مشابه است از این رو کارخانه های واکسن سازی این بیماری، میباست واریته های ویروسی موجود در منطق و حتی در کشورهای همجوار را شناخته تا بتوانند واکسن موثر ترکیبی(پلی والان) را بر علیه بیماری بسازند.
این بیماری، نشخوار کنندگان اهلی و وحشی را گرفتار کرده و به سادگی از تمام راهها و سریع منتشر می گردد. این بیماری در دام ها به دو شکل ایجاد بیماری می کند.
نوزاد دام اغلب به فرم قلبی مبتلا میشوند یعنی ویروس به عضله قلب نوزاد دام ها راه یافته و باعث نکروز عضله قلب گشته و مرگ سریع در نتیجه ایست قلبی رخ می دهد.
اما در دام های بالغ بصورت فرم برفک یا همان آفت خودش را نشان می دهد. زخم هائی بصورت طاول در محوطه دهانی ایجاد و به خاطر دردناکی، میزان مصرف غذای دام به شدت کاهش می آبد ابن زخم ها به ناحیه سم پاها کشیده شده و باز به خاطر دردناکی حیوان به شدت دچار لنگش می گردد. گاهی این تاول ها در ناحیه پستان دام نیز دیده می شوند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.