سرویس: اقتصادی ۰۸:۱۲ - جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵

نزخ بیکاری افزایش یافت؛

خالص اشتغال‌زایی در دولت یازدهم منفی باقی ماند +نمودار

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در مدت ۱۰ فصلی که از زمان شروع بکار دولت می‌گذرد، در ۹ فصل خالص اشتغال نسبت به ابتدای شروع بکار دولت یازدهم منفی بوده است.

به گزارش اصفهان شرق؛ از زمستان سال ۱۳۹۱ که نرخ بیکاری به ۱۲٫۴ درصد افزایش یافت، تاکنون هیچ‌گاه نرخ بیکاری به رقم ۱۱٫۸ درصد نرسیده بود.

بر اساس گزارش مرکز آمار، تعداد شاغلان کشور در زمستان ۹۴ بالغ بر ۲۱ میلیون و ۵۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به ابتدای دولت یازدهم ۶۱۵ هزار نفر کمتر است. بدین ترتیب خالص اشتغالزایی در دولت یازدهم همچنان منفی باقی مانده است.

خالص اشتغالزایی در دولت یازدهم منفی باقی ماند +نمودار

در ابتدای دولت یعنی در تابستان سال ۱۳۹۲ تعداد شاغلان کشور ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار نفر بود.

تعداد بیکاران کشور در تابستان سال ۱۳۹۲ هم‌زمان با تغییر دولت، ۲ میلیون و ۵۶۳ هزار نفر بود که در زمستان سال ۹۴ به ۲ میلیون و ۸۸۷ هزار نفر افزایش یافته است. به عبارتی می‌توان گفت در دولت یازدهم ۳۲۳ هزار نفر بر تعداد بیکاران افزوده شده است.

خالص اشتغالزایی در دولت یازدهم منفی باقی ماند +نمودار

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در مدت ۱۰ فصلی که از زمان شروع بکار دولت میگذرد، در ۹ فصل خالص اشتغال نسبت به ابتدای این دولت، منفی بوده است. در این دولت فقط در تابستان سال گذشته خالص اشتغال مثبت بود.

لازم به یادآوری است روز سه‌شنبه سخنگوی دولت در نشست خبری خود از بهبود وضعیت اشتغال در کشور خبر داده بود.

خالص اشتغالزایی در دولت یازدهم منفی باقی ماند +نمودار

سخنگوی دولت از افزایش ۶۶۷ هزار نفری به جمعیت شاغل کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: جمعیت شاغل کشور از ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار نفر به ۲۱ میلیون و ۹۷۱ هزار نفر رسید.

وی افزود: در سال ۹۴ براساس طرح آمارگیری نیروی کار کشور با افزایش نرخ مشارکت مواجه شد به طوری که نرخ مشارکت نیروی کار از ۳۷٫۲ درصد در سال ۹۳ به ۳۸٫۲ درصد در سال ۹۴ افزایش یافت.

وی ادامه داد: افزایش یک درصدی نرخ مشارکت باعث شد جمعیت فعال کشور از ۲۳ میلیون و ۸۱۸ هزار نفر به ۲۴ میلیون و ۷۰۱ هزار نفر افزایش یابد یعنی ۸۸۲ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کشور شدند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهارداشت: از این ۸۸۲ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار ۲۱۴ هزار نفر موفق به پیدا کردن کار نشدند و با توجه به این که از ۶۶۷ هزار نفر جذب شدگان بازار کار، ۱۴۹ هزار نفر در بخش کشاورزی، ۵۶۲ هزار نفر در بخش خدمات و در بخش صنعت ۴۴ هزار نفر رشد منفی اشتغال را داشته ایم.

به نظر می‌رسد سخنگوی دولت با اطلاع از این که خالص اشتغالزایی نسبت به ابتدای دولت منفی است، اقدام به مقایسه میانگین شاخص‌های بیکاری سال ۹۴ با میانگین شاخص‌ها در سال ۹۳ کرده است.

مشرق

همچنین بخوانید:

پاسخ دهید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.