سرویس: اقتصادی ۱۶:۰۲ - شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان:

دلایل تأخیر چند روزه در جریان زاینده‌رود/ آب ۱۶ فروردین در سد آبشار

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به دلایل تأخیر چند روزه در جریان زاینده‌رود گفت: بر اساس تصمیمات صورت گرفته قرار است که آب ۱۶ فروردین در بستر رودخانه زاینده‌رود جریان داشته باشد.

به گزارش اصفهان شرق؛ اسفندیار امینی با اشاره به باز نشدن زاینده‌رود در زمان مقرر و تأخیر نزدیک به 5 روزه در جریان آب اظهار داشت: در حال حاضر تصمیم بر این شده که آب به گونه‌ای از سد باز شود تا 16 فروردین در سد آبشار قرار گیرد و تا پایان نیاز آبی کشاورزان این آب در بستر رودخانه زاینده‌رود اصفهان جریان داشته باشد.

وی افزود: همچنین قرار است که هر 18 روز یک بار، جلسه کمیته 5 نفره ذیل شورای عالی آب برای بررسی وضعیت حوضه آبریز زاینده‌رود و جریان آن در بستر رودخانه زاینده‌رود برگزار شود تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان تصریح کرد: تصمیم به این صورت است که از 16 فروردین آب با دبی 32 متر در ثانیه در محل سد آبشار باشد و تا پایان نیاز آبیاری گندم نیز ادامه داشته باشد.

وی پیرامون اینکه چرا آب در زمان مقرر و تاریخ 10 فروردین دوباره در زاینده‌رود جریان پیدا نکرد، تصریح کرد: سرد شدن هوا و کمبود منابع آبی و محدودیت‌های بارندگی سبب شد که آب با تأخیر باز شود.

امینی با انتقاد از اتفاقات صورت گرفته در این زمینه افزود: به هر حال، زمانی کشاورزان از جریان نیافتن آب در رودخانه ضرر نمی‌کنند که زاینده‌رود در طول سال جریان داشته باشد و در چاه‌ها و قنوات کشاورزان نیز آب باشد زیرا باید متناسب با نیاز گیاه، به آن آبرسانی شود.

وی با بیان اینکه این موضوع به بارندگی‌ها، متوسط درجه حرارت و رطوبت بستگی دارد، ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل مشکلاتی که برای حوضه آبریز زاینده‌رود ایجاد شد، اجبار بر این بوده که گیاه خود را با شرایط آبی موجود وفق دهد و این موضوع، مشکلات بسیاری را به دنبال داشته است.

تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.