سرویس: اجتماعی ۲۱:۰۰ - جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

نوشتاری بر مشکل جاده نصرآباد به شهرضا؛

یک تیر و چند نشان با اقدام و عمل شایسته مسئولان/ حل مشکل با اجرای پروژه جاده ای

بیاییم در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل شایسته را به کار ببندیم تا کارهایی انجام دهیم که مصداق با یک تیر چند نشان زدن باشد.

اصفهان شرق/ ولی الله عرب مختاری، اگر به جای شعار و حرف زدن بی عمل، به خدای لایزال تکیه نموده و آستین همت برای عمل بالا بزنیم و به جای دم زدن از امید، روح امید را در جامعه تزریق کنیم، با اتکا به خودباوری و ظرفیت های درونی و پیروی صادقانه از بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری و بهره گیری از تدبیر واقعی در بزرگراه اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، به طور قطع به مقصد اصلی، که شکوفایی اقتصادی و برتری در همه زمینه ها از جمله عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است، خواهیم رسید.

همچنین اقتدار و عظمت واقعی حکومت اسلامی را به رخ جهانیان خواهیم کشید و همه مدعیان ابرقدرتی را در برابر عظمت ملت ایران اسلامی به کرنش وا خواهیم داشت.

لازمه تحقق این موضوع بعد از تقویت اعتقادات دینی؛ اعتماد به نفس و ایمان به خواستن توانستن و اقدام و عمل به معنای واقعی در بین مسوولان و مردم و تدبیر و امید است. تدبیر در اقدام و عمل حکم می کند که آدمی کارهای بزرگ را با زمان و هزینه کمتر انجام دهد و به گونه ای برنامه ریزی و اقدام نماید که در سایه اجرای یک پروژه مشکلات متعددی را حل نماید ؛ هر چند این مشکل به ظاهرلاینحل باشد یا احتمال پر هزینه و زمان بر بودن آن برود.

یکی از این اقدامات مشکل گشا جاده ارتباطی نصرآباد جرقویه به جاده اصفهان – شهرضا به طول تقریبی 25 کیلومتر است، که در صورت اجرای آن، با هزینه برآوردی حدود 5 میلیارد تومان، می توان گره های زیادی از مشکلات کلانشهر و شرق اصفهان باز کرد و نقش آن را در کاهش تصادفات و تلفات جانی و مالی، ترافیک، آلودگی هوا، اتلاف وقت، مصرف سوخت و افزایش امکانات و توسعه و رونق اقتصادی شرق اصفهان و… شاهد بود.

اگر جاده موجود نصرآباد جرقویه به شهرضا که به علت عرض کم و فرسودگی و قوس های زیاد به یک مشکل بزرگ و قتلگاه تبدیل شده است، اصلاح و یک محور دیگر در کنار آن ایجاد شود که این جاده دو طرفه نباشد، مشکلات زیادی حل می شود، که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود:

1- یکی از مشکلات بزرگ کلان شهر اصفهان آلودگی هوا و ترافیک است که بخش عمده آنها مربوط به تردد غیر ضرور خودروهای سبک و سنگین است. تردد تعداد زیادی خودرو از شرق و جنوب شهر اصفهان که مقصد آنها اصفهان نمی باشد، یکی از عوامل افزایش آلودگی هوا، تشدید ترافیک و راه بندان است که با استاندارد سازی جاده مذکور، دیگر نیازی نیست که بخش عمده ای از کامیون ها، اتوبوس ها و دیگر خودروها که قصد دارند از استانهای فارس، بوشهر، چهار محال و…. به استان های یزد، سمنان، کرمان، خراسان رضوی و… بروند، یا عکس این مسیر را طی نمایند، وارد اصفهان شوند؛ بلکه از فاصله 70 کیلومتری عبور خواهند کرد و بخش زیادی از مشکل آلودگی هوا و ترافیک کلان شهر اصفهان بر طرف می شود.

2- با اجرایی شدن این پروژه علاوه بر حل مشکلات ذکر شده در بند یک، با توجه به کوتاه شدن مسیر و حذف ترافیک، ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش زمان؛ مردم با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تر به مقصد خواهند رسید.

3- توسعه حمل و نقل با افزایش تردد ها و عبور جاده های ترانزیتی یکی از عوامل موثر در توسعه و رونق اقتصادی هر خطه ای است که با اجرای این پروژه و عبور یک جاده ترانزیتی از شرق اصفهان، که محور اصفهان – شیراز را به محور اصفهان- یزد متصل می کند؛ زمینه رشد، رونق و شکوفایی منطقه محروم جرقویه و دیگر مناطق حد فاصل این دو بزرگراه در شرق اصفهان ایجاد و داغ محرومیت از تارک این بخش رخت بر بسته و تاج برخورداری و شکوفایی نمایان می گردد، و شاهد نقش آفرینی بیش از پیش مردمان زحمتکش و پر تلاش این خطه در شکوفایی اقتصادی کشور خواهیم بود.

جاده هرند به کوهپایه

4- در صورت اجرای این پروژه مردم سختکوش جرقویه و دیگر مردمان شرق اصفهان که اهل زحمت و تلاش و خوردن نان عرق جبین خود هستند، می توانند محصولات خود را بهتر و راحت تر به بازار مصرف برسانند، و دیگر شاهد اتلاف دسترنج خود و بر باد رفتن ثمره زحماتشان نباشند. به عنوان نمونه مردم نصرآباد بیشتر به دامداری و کشاورزی اشتغال دارند و عشایر مولد و زحمتکش این شهر سالانه مقادیر زیادی گوشت، فرآورده های لبنی ارگانیک ، و صنایع دستی بی بدیل تولید می نمایند، اما امکان مناسبی برای دسترسی به بازار ندارند، و تردد کم نیز باعث ناشناخته ماندن محصولات آنها می شود و یا آنهایی که به کار کشاورزی اشتغال دارند و در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر با کمترین میزان آب، که از اعماق زمین استحصال می کنند، چندین هزار تن محصولات غله ای ، صیفی و علوفه ای با بهترین کیفیت تولید می نمایند ؛ اما در فصل برداشت به علت نداشتن بازار مناسب مجبور به فروش دسترنج خود به ثمن بخس می شوند ، اما در صورت عبور یک محور پر تردد از این منطقه با ایجاد فروشگاه ها و نمایشگاه های فصلی و دایمی می توانند محصولات و تولیدات خود را به هموطنان عزیز عرضه نموده  و یا با بهره گیری از این محور به بازارهای خارج از منطقه دسترسی داشته باشند.

جاده
5- مردم محروم شرق اصفهان بویژه جرقویه امکانات و اماکن تفریحی زیارتی ندارند  و در تعطیلات عده زیادی از آنها برای تفریح و زیارت راهی امام زاده شاهرضا می شوند، اما به علت نامناسب بودن مسیر موجود ، همواره شاهد حوادث ناگوار هستند، و کسانی که برای تفریح و زیارت می روند، امید به برگشت با سلامت ندارند و چه بسا دیدارشان به قیامت بکشد؛ که مناسب سازی این جاده نقش مطلوبی در کاهش تصادفات و اضطراب این عزیزان دارد و آنها می توانند با امنیت خاطر تردد نمایند.

6- مدیران، معلمان، کارمندان و کارگرانی که از شهرضا، برای کار و خدمت به این منطقه محروم می آیند؛ و یا دانشجویان و افرادی که از این منطقه برای تحصیل و اشتغال به شهرضا می روند؛ همواره شاهد تصادفات و حوادث ناگوار هستند و سالانه تعدادی از آنها سلامتی یا جان خود را در این مسیر از دست می دهند، که اجرا شدن این پروژه باعث می شود این بزرگواران با احساس امنیت و راحتی ایاب و ذهاب نمایند.

7- بخش عمده ای از مردم بویژه اهالی جرقویه برای خرید ارزاق و مایحتاج خود به شهرضا می روند، به گونه ای که علاوه بر صدها خودرو شخصی، روزانه حدود ده دستگاه اتوبوس و مینی بوس فقط بین نصرآباد و شهرضا تردد می نمایند؛ که به علت وضعیت نامناسب موجود با ترس و دلهره مسیر را طی می کنند، و اجرای این پروژه سفری ایمن را برای مردم به ارمغان می آورد.

8- ختم کلام این که با اجرای این پروژه مردم طعم واقعی خدماتی را که به آنها ارائه شده خواهند چشید؛ چرا که هرچند به لطف الهی و عنایت امام عصر ارواحنا فداه و در سایه استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مردم محروم منطقه جرقویه در جنوب شرقی اصفهان که در دوره طاغوت از کمترین امکانات حتی آب شرب لوله کشی و برق محروم بودند و در اوج محرومیت به سر می بردند ، توفیق بهره مندی از نعمت های زیادی از جمله برق، آب لوله کشی، گاز، مخابرات، راه آسفالته و…. را یافته اند و با استقرار دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی و ارتقاء چند روستا به شهر از خدمات ارزنده ای بهره مند شده اند و بخش عمده ای از محرومیت ها و کمبود ها از این منطقه رخت بر بسته؛ اما متاسفانه همچنان مهر محرومیت بر تارک این منطقه ولایی و حامی نظام که قریب 200 شهید تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی نموده، مشهود است و با اجرای این پروژه انتظار می رود رنگ و بوی توسعه در این خطه پدیدار و آثار محرومیت بر چیده شده و مردم طعم خدمات و امکانات فراهم شده را بچشند.

با توجه به موارد مذکور که بخشی از فواید اجرایی شدن استاندارد سازی محور نصرآباد جرقویه به شهرضا می باشد، انتظار می رود مسوولان در استانداری، فرمانداری، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، اداره کل راه و شهرسازی استان، بنیاد 15 خرداد و حتی با توجه به بند یک شهرداری اصفهان و دیگر نهاد ها و دستگاه ها به این موضوع ورود پیدا نمایند، و با یک برنامه ریزی دقیق در کوتاه ترین زمان ممکن این پروژه را در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اجرا نمایند و علاوه بر حل مشکلات موجود و فراهم کردن موارد مذکور ؛ از دعای خیر مردم این خطه و مسافران این مسیر، بویژه دعای زوار ولی نعمت ایرانیان و مامن شیعیان جهان که برای زیارت مضجع شریف رضوی از این جاده تردد می نمایند بهره مند شوند.

 

همچنین بخوانید:

20 نظر در مورد “یک تیر و چند نشان با اقدام و عمل شایسته مسئولان/ حل مشکل با اجرای پروژه جاده ای”

 1. حاج ولی گفت:

  سلام
  با تشکر از درج مطلب
  لطفا در تیتر کلمه تیتر را اصلاح و تیر بنویسید.

 2. محسن گفت:

  با سلام بی زحمت به مسوولان بگویید جاده نصرآباد به شهرضا را درست کنید این از همه چیز واجب تر است.

 3. مهدی گفت:

  اگه بشه عالی میشه
  چون این جاده دیگه کشش اینهمه ماشین وتردد رو نداره
  ترو خدا ی فکری زودتر بحالش بکنید.
  مردم گناه دارن
  تا کی باید جون خودشون رو توی این راه از دست بدن.

 4. سلام
  از اینکه پیگیر مسائل منطقه هستید از شما تشکر می کنم .
  کاش یه روزی شاهد این باشیم که این جاده شهرضا – جرقویه تبدیل به اتوبان بشه .

 5. علي پالاهنگ گفت:

  با سلام وخسته نباشي
  به نظر بنده از نان شب هم واجب تر هست واز لحاظ معنوي ثواب آن كمتر از حج واجب نيست

 6. علي پالاهنگ گفت:

  باسلام
  جا دارد تشكر بكنم از پيگري مسائل مهم و زحماتي كه براي شهرمون ميكشد خدا قوت

 7. سید اسحاق حسینی گفت:

  با سلام و خداقوت گویی خدمت همه زحمتکشان در سطح بخش بخصوص از کسانی که پیگیر این پروژه هستند.
  واقعا با توجه به شناختی و ظرفیتی که در سطح بخش داریم اگه در پیگیری و اجرای این پروژه کوتاهی بشه انصافا اجحاف شده و خواهش عاجزانه از مسئولین مربوطه داریم به پیگیری این موضوع مجدانه رسیدگی کنند.
  باتشکر.

 8. محمد عرب صالحی گفت:

  با سلام
  در این وضعیت بحرانی خشکسالی که ما شاهد بیکاری جوانان زیادی از منطقه می باشیم کاش مسوولان با اجرای این پروژه بخشی از مشکلات و درد و رنج مردم سخت کوش این منطقه را کم کنند

 9. محسن گفت:

  سلام و خدا قوت
  لطفا بذارید این خبر چند روز روی صفحه اصلی باشد تا مسوولان بخوانند و ان شاء الله اقدام و عمل کنند و مردم هم نظراتشان را بدهند.
  حفظ جان مردم از هر چیزی مهمتره. دو بانده کردن این مسیر هم جان خیلی ها را نجات می دهد و هم کسب و کار را رونق می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.