سرویس: سیاسی » بین الملل ۱۵:۰۳ - سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۵

هویت رباینده هواپیما مشخص شد؛

ربوده شدن هواپیمای مسافربری مصری/ همه سرنشینان آزاد شدند

یک فروند هواپیمای مسافربری مصر حامل ده‌ها سرنشین که از اسکندریه عازم قاهره بود توسط هواپیما ربا ربوده شد و در فرودگاهی در قبرس به زمین نشست.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از رسانه‌های منطقه، یک فروند هواپیمای مسافربری مصر ربوده شد. این هواپیما از اسکندریه عازم قاهره بود که توسط هواپیما ربا ربوده شد.

اخبار ضدونقیض درباره تعداد سرنشینان

خبرگزاری رویترز گزارش داد که این هواپیما بعد از تغییر مسیر در فرودگاه “لارنکا” در کشور قبرس به زمین نشسته است. هواپیما از نوع ایرباس A320 است.‬‎ درباره تعداد سرنشینان این هواپیما خبرهای ضدونقیضی منتشر می‌شود در حالی که برخی گزارش ها اعلام کردند که هواپیما 55 مسافر دارد و کادر پروازی آن هفت نفر است در بیانیه وزارت هواپیمایی کشوری مصر 81 سرنشین اعلام شد.گزارش‌های اولیه نیز از وجود 80 سرنشین در این هواپیما حکایت داشت.

پرواز داخلی هواپیما

رادیو قبرس اعلام کرد که این هواپیمای مصری در پروازی داخلی از شهر اسکندریه مصر به شهر قاهره در حال پرواز  بود که ربوده شد.

رد وجود بمب در هواپیما

برخی از رسانه‌ها از احتمال وجود بمب در هواپیما خبر داده و  اعلام کردند که هواپیما ربا با تهدید داشتن کمربند انتحاری از خلبان خواسته است به سوی قبرس پرواز کند.  مسئولان قبرسی از پلیس خواستند که از بیم وجود مواد منفجره در هواپیما از آن دوری کنند‬. این در حالی است که برخی منابع دیگر وجود بمب در داخل هواپیما را رد کردند.

هویت رباینده هواپیما مشخص شد

تلویزیون مصر اعلام کرد که ابراهیم سماحة رباینده این هواپیما بوده است. خبرگزاری الشرق الاوسط مصر نیز گزارش داد که ابراهیم سماحة تابعیت مصری دارد.

مقام‌های قبرس به آسوشیتدپرس گفته‌اند احتمالاً تعداد افراد هواپیماربا بیش از یک نفر است. یک مقام قبرس در گفت‌وگو با این رسانه آمریکایی، به علاوه گزارش‌های برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه فرد یا افراد هواپیماربا از وسائل نقلیه نزدیک هواپیما خواسته‌اند محوطه را ترک کنند را رد کرده است.

درخواست پناهندگی هواپیما ربا در قبرس

هنوز مشخص نیست که انگیزه هواپیما ربا از ربودن این هواپیما چه بوده است.  پلیس قبرس اعلام کرد که ربایندگان هنوز خواسته های خود را مطرح نکرده‌اند و هسته بحران به فرودگاه لارنکا اعزام شده است. منابع قبرسی اعلام کردند که رباینده این هواپیما خواستار پناهندگی در قبرس شده است. رادیوی قبرس اعلام کرد که که انگیزه رباینده چه بسا شخصی باشد و همسر سابقش در قبرس سکونت دارد.

تصویر اولیه رباینده هواپیما

تلویزیون مصر تصویر اولیه‌ای از رباینده هواپیما که تبعه مصری است منتشر کرد.

139501101242305207422344

درخواست اولیه هواپیما برای فرود در ترکیه

ربایده هواپیما خواستار عزیمت به شهر استانبول ترکیه شده بود اما خلبان این درخواست را به علت کمبود سوخت رد کرد و رباینده اکنون خواهان پناهندگی به قبرس شده است.

بیشتر مسافران این هواپیما تابعیت مصری دارند

نیویورک تایمز گزارش داد که بیشتر مسافران این هواپیما تابعیت مصری دارند. یک مسئول وزارت هواپیمایی کشوری مصر گفت: 30 سرنشین مصری، 10 سرنشین آمریکایی، هشت سرنشین انگلیسی و یک سرنشین سوری است.

تماس هواپیما ربا با مقامات مصری

بر اساس این گزارش، این هواپیما بعد از 45 دقیقه پرواز، ارتباطش با برج مراقبت قطع شد. سازمان هواپیمایی مصر اعلام کرد که رباینده هواپیمای مصری در قبرس با ما در تماس است. روزنامه مصری الیوم به نقل از منابع وزارت هواپیمایی کشوری مصر اعلام کرد: رباینده هواپیما با آنها تماس گرفت و قرار است برای بار دوم تماس بگیرد. شرکت هواپیمای مصر در همین ارتباط اعلام کرد که مذاکرات با رباینده هواپیما ادامه دارد تا مشخص شود که خواسته وی از ربایش این هواپیما چه بوده است.

آزادی همه سرنشینان هواپیما

رسانه‌های مصری از قول مقامات قبرس گزارش داده‌اند فرد هواپیماربا به مسافران اجازه داده هواپیما را ترک کنند.  خبرنگار العالم نیز گزارش داد که رباینده به زنان و کودکان اجازه داده است که هواپیما را ترک کنند.‬‎ خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که همه سرنشینان مصری هواپیما در فرودگاه لارنکا آزاد شدند. وزارت هواپیمایی کشوری مصر اعلام کرد که همه سرنشینان به جز کادر پروازی و پنج تبعه خارجی آزاد شدند.

بسته شدن فرودگاه لارنکا قبرس

درپی این هواپیماربایی، فرودگاه لارنکا بسته و پروازها به دیگر فرودگاه منتقل شد.

بیانیه وزارت هواپیمایی کشوری مصر

وزارت هواپیمایی کشوری مصر درخصوص ربوده شدن یک فروند هواپیمای این کشور و فرود آن در فرودگاه قبرس بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت هواپیمایی کشوری مصر در بیانیه خود آورده است: یک سرنشین هواپیمای ربوده شده شرکت هواپیمایی مصر تهدید کرد که  کمربند انفجاری خودش را منفجر می کند.

این بیانیه افزود: تعامل با این سرنشین از سوی مسئولان قبرسی در جریان است.

در این بیانیه آمده است: هواپیما هدف ربایش قرار گرفت و خلبان “عمر الجمل” از تهدید یکی از سرنشینان خبر داد که گفته است کمربند انفجاری دارد. این فرد خلبان را مجبور کرد که در فرودگاه لارنکا در قبرس به زمین بنشیند.

این بیانیه افزودند: این هواپیما از نوع ایرباس 320 بود که با شماره پرواز 181 با 81 سرنشین از فرودگاه برج العرب در شهر اسکندریه به سمت فرودگاه قاهره پرواز کرد.

تماس تلفنی السیسی با همتای قبرسی خود

در همین حال، منابع خبری از تماس تلفنی رئیسان جمهوری مصر و قبرس برای هماهنگی درباره بحران هواپیمای ربوده شده خبر دادند.

دانا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.