سرویس: اجتماعی » علمی ۲۳:۴۴ - دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

معلم نمونه هرندی در جشنواره تجربیات برتر کشوری؛

ترس و گریه دانش آموزان را در نوشتن املاء برطرف کردم/ غفلت به مناطق محروم در سایه نام برخوردار اصفهان

ناظمی معلم برتر هرندی می گوید: توانستم ترس و گریه دانش آموزانم را هنگام نوشتن املا بر طرف کنم و ساعاتی شاد همراه با سرگرمی و تفریح را برای زنگ های املا طراحی کرده و به اجرا در آورم.

به گزارش اصفهان شرق از هرند، «مربی، با محبت شناخته می شود، با ایمان تفسیر می گردد و با سوز و شوق هوّیت می یابد» دهه فجر امسال و افتخار افرینی بانویی از هرند، باور خودباوری و ما می توانیم را برای همه ما به درستی نشان داد. معلمی که در جشنواره تجربیات برتر آموزش و پرورش عنوان برتر و ممتاز را از آن خود کرد تا بدانیم در گوشه گوشه شرق اصفهان، برترین هایی در انواع زمینه ها و حرفه های علمی در سی و هفتمین بهار انقلاب اسلامی شکوفا می شوند که الگویی برای همه ما به شمار می روند.

خانم ناظمی و عنوان برترین ها در جشنواره تجربیات برتر، ما را برآن داشت تا گفتگویی با وی داشته باشیم که در ذیل به آن می پردازیم.

85
اصفهان شرق: خانم ناظمی خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟
نجمه ناظمی هرندی هستم. در سال ۱۳۵۸ در خانواده ای مذهبی در شهر هرند متولد شدم . تحت نظر مادری مهربان و دلسوز و پدری متدین و زحمتکش دوران کودکی ام را گذراندم. دوره های تحصیلی را تا مقطع کارشناسی در همان شهر سپری کردم. با خاطرات خوب و شیرینی که از معلم کلاس اول دبستانم داشتم و اشتیاقی که مادرم برای معلم شدنم داشت، از همان کودکی راه آینده ام را انتخاب نمودم و برای رسیدن به هدفم کوشیدم.

در سال ۱۳۷۹ وارد نهضت سواد آموزی شدم و به عنوان آموزشیار، فعالیت فرهنگی خود را شروع کردم همزمان با این فعالیت، در دارالقرآن الکریم اداره آموزش و پرورش منطقه جلگه به عنوان مربی قرآن مشغول آموزش روخوانی و روان خوانی قرآن به دانش آموزان بودم. با راه اندازی مراکز یادگیری محلی در سال ۱۳۸۲ به سمت مدیر مرکز یادگیری محلی شهدای شهر اژیه منصوب شدم و پس از گذشت چند سال خدمت در این سمت، به عنوان راهنمای تعلیماتی و کاربر سامانه نهضت سواد آموزی منطقه جلگه در اداره آموزش و پرورش منطقه جلگه مشغول انجام وظیفه بودم.
اواخر سال ۸۸ به استخدام آموزش و پرورش منطقه جلگه در آمدم و از آن زمان تا کنون در پایه اول دبستان به تدریس مشغول هستم و ۱۳ سال سابقه فعالیت آموزشی دارم.

85
اصفهان شرق: شما عنوان برتر جشنواره تجربیات برتر آموزش و پرورش را کسب کردید، از موفقیت های قبلی خودتان برایمان بگویید؟
خدای را سپاس می گویم که مرا در وادی علم و معرفت قرار داد تا همچو شمعی بسوزم و به جمعی روشنی بخشم. معلمی یعنی عشق و تا عشق نداشته باشی هرگز عاشق نخواهی شد. کسی که قدم در این راه می نهد باید عاشق واقعی باشد. چون معلمی هنر است و کار هر کسی نیست. این عشق است که معلم را انسانی خستگی ناپذیر و او را تا قله ترقی رهنمون می سازد از من خواستید که موفقیت های خود را طی این سالها برایتان بیان کنم:
– رتبه اول جشنواره روش تدریس برتر نهضت سواد آموزی سال ۸۴-۸۳
– پژوهنده برتر نهضت سواد آموزی سال ۸۵-۸۴
– رتبه اول جشنواره روش تدریس برتر نهضت سواد آموزی ۸۶-۸۵
– آموزشیار نمونه استانی ۸۷-۸۶
– رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس در آموزش و پرورش منطقه جلگه۹۰-۸۹
– رتبه اول جشنواره الگوهای تدریس در آموزش و پرورش منطقه جلگه۹۲-۹۱
– رتبه اول در منطقه و کسب رتبه در استان وکشور در جشنواره تجربیات برتر در حوزه سنجش و ارزشیابی ۹۴-۹۳
– عضویت در گروه های آموزشی منطقه

اصفهان شرق: مسلما در جشنواره ها، ملاک هایی جهت ارزیابی در نظر گرفته می شود، معیارهای در نظر گرفته شده در این جشنواره چه بود؟
در عصر و فضایی که نقش معلم از انتقال دهنده به تسهیل کردن و روشنگری تغییر یافته و فراگیر، جستجو گر، سازنده، خود رهبر، خلاق و تصمیم گیرنده است، در این مسیر برای پویایی و زنده ماندن در عرصه علم در سطح جهان باید دانش را معنا کرد. مهارت های مفهوم سازی را آموزش داد و رابطه ها را دوباره معنا کرد.

مهارت حل مسئله و تفکر نقّاد، مهارت های اجتماعی و زندگی را تبلیغ نموده و یاد دادن صرف قوانین و نظریه های خشک و محفوظات علمی را فراموش کرد و در حین آموزش باید ارزشیابی سوال محور،فرایندی و تحوّل آفرین را که شوق به دانستن و قدرت کشف مجهولات را به ارمغان می آورد و بر ارزشیابی پاسخ محور، منفعل، مستقیم و از پیش تعیین شده غلبه یابد.

به عنوان معلّم این معیارها را در نظر گرفتم که هر فراگیر قابلیت رشد و یادگیری را دارد به شرط آنکه ما ابزارهای سنتی ارزشیابی را که بدون توجه به تفاوت های فردی، فقط به دنبال نقطه ضعف هاست رها کنیم وابزاری بسازیم که توانایی ها راشناسایی کند و به فراگیر اعتماد به نفس بخشدو زمینه را به گونه ای مهیا کنیم که نمره گرایی از بین برود و معلم و فراگیر و خانواده ها همه به دنبال کیفیت کار باشند نه کمیّت و از آن جایی که دوره ی ابتدایی زیر بنای مقاطع دیگر تحصیلی است و در دوره ی ابتدایی نیز پایه اول اساس پایه های دیگر می باشد و هر چقدر دانش آموزان در این پایه بهتر آموزش ببیند در پایه های دیگر راحت تر هستند و از آن جایی که مشکلات در زمینه ی نوشتن (به خصوص املا) از ابتدای ورود به مدرسه (کلاس اول) بر سایر فعالیت های آموزشی دانش آموز تأثیر می گذارد و موفقیت تحصیلی او رابه خطرمی اندازد و من در طول سال های تدریسم همواره با دانش آموزانی روبه رو بودم که در املا مشکلات زیادی داشته و استرس وارد شده از طرف خانواده ها بعضاً باعث می شد که دانش آموزم از نوشتن بترسد و شروع به گریه کردن در زنگ املا بکند و از نوشتن خودداری کند. بر آن شدم تا راهکارها و ارزشیابی های مناسبی برای دانش آموزان جهت تقویت املا با استفاده از بازیهای متنوّع و خلّاق ارائه دهم. یقین دارم بازی های آموزشی سبب می شوند که کودکان آرامش روحی لازم را کسب کنند و در مدرسه یا خانه راحت و آرام باشند و اهداف آموزشی نیز محقق گردد.

اینجانب تلاش کردم از انعطاف پذیری در انتخاب انواع تمرین ها و ارزشیابی های املایی استفاده کنم و توانستم ترس و گریه دانش آموزانم را هنگام نوشتن املا بر طرف کنم و ساعاتی شاد همراه با سرگرمی و تفریح را برای زنگ های املا طراحی کرده و به اجرا در آورم.


اصفهان شرق: نحوه کسب موفقیت خودتان را توضیح دهید، به راستی عنوان برتر در جشنواره کشوری نیاز به ارائه تجربیات کیفی دارد که شما توانسته اید به نحو احسن ارائه دهید؟

من دوران تحصیل خود را در همین منطقه سپری کرده و مشکلات و کمبودهای درس و آموزش برایم ملموس و آشنا بود . پس از گذشت چندین سال اکنون با تغییر جایگاهم این بار از دریچه ای دیگر و از نگاه یک آموزگار با مسائلی روبه رو شدم و این شد که با هدف بر آوردن خواسته های دانش آموزان هم وطنم، نه تنها کمبودها را مانع پیشرفت ندیدم، بلکه از آنها انگیزه ای ساختم تا خلّاقانه فکر کنم. مثبت بیندیشم و به دنبال روش ها و ایده های جدید باشم و با استعانت از خداوند و توجه به اهداف زیر به تلاشم ادامه دادم.

– استفاده از روش های تلفیقی و فعّال تا فراگیران بتوانند استعدادهای نهفته ی خویش را به منصه ی ظهور برسانند.
– مشخص کردن هدف در آغاز هر تدریس با امکانات موجود و فراهم کردن بستری که بتوانیم فراگیران را به این اهداف برسانیم.
– پرورش روحیه ی خلّاقیّت در فراگیران تا بتوانند بهتر بیندیشند ،بهتر سخن بگویند ، بهتر بنویسند ،بهتر گوش کنند و حل مسأله نمایند.
– رابطه عاطفی نزدیک بین معلّم و دانش آموزان
– اعتقادبه این که ، ایجاد محیطی شاد و طربناک برای تحقّق عدالت آموزشی با عنایت به انتظارات نابرابر در مقابل استعدادهای نابرابر و در فضایی آزاد که برابری و احترام و درک تفاوت های فردی در آن منعکس شده باشد .از مهم ترین اصول آموزش صحیح است.
– در امر آموزش «عشق و مهر» بر «تهدید و تنبیه» و «جاذبه بر دافعه» باید چیره گردد که فراگیران بدون ترس و واهمه نظرات و ابتکارات خود را شجاعانه ارائه دهند تا از اشتباه به معنی واقعی کلمه جلوگیری شود و از اشتباه احتمالی به عنوان تجربه ای برای یادگیری بهتر و بیشتر استفاده گردد.
– تقویت انگیزه در فراگیران
– کسب تجارب و مطالب عملی روز
– استفاده از تجربیات معلمان و همکاران با سابقه

اصفهان شرق: مناطق محروم شرق اصفهان قطعا با برخی مشکلات روبه رو هستند که جای بسی تامل دارد، شما به نمایندگی از معلمان ابتدایی جلگه از مشکلات و شرایط صحبت کنید؟
وجود معلمان غیر مرتبط، استفاده از سرباز معلم، اختصاص ندادن مشاور به مدارس ابتدایی، کمبود معلم ورزش در مدارس ابتدایی، کمبود فضا با توجه به شش پایه شدن مدارس ابتدایی، مشترک بودن کتاب های مدارس چند پایه و مدارس مستقل، غیر بومی بودن بسیاری از معلمان این دوره به ویژه معلمان خواهر .
2355

اصفهان شرق: نگاه مسئولان به شرق اصفهان در رابطه با سوال قبل چگونه است؟
مشکل اصلی در این خصوص به دید مسئولین رده بالا در دولت و مجلس بر می گردد. متأسفانه به آموزش و پرورش به عنوان یک ارگان صرفاً مصرف کننده نگاه می شود و بر اثر این نگاه هم معلم و هم دانش آموز زیان می بینند.
متأسفانه چون استان اصفهان را یک استان برخوردار می دانند، از توجه به مناطق محروم این استان غفلت می شود؛ مثلا‌ً برخی از مدارس منطقه محروم جلگه از امکانات اولیه و ضروری جهت آموزش صحیح به دانش آموزان محروم هستند و همه فکر و ذهن مدیران و معلمان معطوف به برطرف کردن این گونه کمبودها و مشکلات است ، در صورتی که مدیر و معلم باید بدون دغدغه به کارهای تربیتی و آموزشی بپردازند تا دانش آموزانی سالم برای یک زندگی سالم تربیت کنند.

اصفهان شرق: به عنوان سخن آخر، چه صحبت و یا توصیه ای به همکاران جوان خود دارید؟

اندیشمندی می گوید: معلم متوسط می گوید، معلم خوب توضیح می دهد ، معلم برتر اثبات می کند و معلم بزرگ الهام می بخشد.
با اعتقاد به این نکته که معلمی یک شغل نیست بلکه هنر و عشق عمیقی است که رشد و بالندگی آینده سازان را رقم خواهد زد معتقدم در فضای کنونی و زندگی در عصر اینترنت، تقویت ایمان و خودباوری در دانش آموزان، افزایش مطالعات و آگاهی های علمی، تخصصی و آموزشی، آشنایی با فناوری برای همگامی با علم روز، داشتن خلاقیّت، نوآوری و ابتکار در امر آموزش و تدریس، داشتن ارتباط صحیح و تعامل با اولیا و دانش آموزان، آموزش و یاددهی متناسب با طبیعت وتفاوت های فردی فراگیران و توجه به روحیات فردی دانش آموزان همراه با آراستن به زیور ایمان و اعتقاد از جمله نکاتی می باشد که لازمه ی امر تعلیم و تربیت درجامعه امروزی می باشد.

در پایان از خانواده عزیزم به خصوص خواهرانم که به نوعی در موفقیت اینجانب نقش داشته اند،واز صبروحوصله وحمایت های بی دریغ همسرم سپاس گزاری می نمایم.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.