سرویس: غیر تولیدی » نقلی 08:10 - پنجشنبه 15 بهمن 1394

حذف یارانه 15 میلیون نفر شدنی است؟

درحالی خبرهای روزهای اخیر حکایت از طرح جدید برای حذف یارانه ۱۵میلیون نفر در سال آینده دارد که دولت در سال جاری نتوانست به قانون عمل و یارانه ۶میلیون پردرآمد را قطع کند، حال چطور می‌خواهد یارانه ۱۵میلیون پردرآمد را قطع کند؟

به گزارش اصفهان شرق؛ آن‌طور که در قانون بودجه امسال آمده بود دولت می بایست یارانه 6 میلیون افراد پردرآمد را قطع می کرد ولی اخبار اعلامی از سوی دولت و مجلس حکایت از آن دارد که دولت تنها توانسته یارانه حدود 2 میلیون نفر را قطع کند.

بنابراین دولت در سال جاری موفق به حذف نصف یارانه گروه هدف گذاری شده (6 میلیون نفر) هم نشده است ولی با این وجود چند روز قبل خبری از مجلس بیرون آمد که نشان می داد، طرح جدیدی برای حذف یارانه ها وجود دارد.

در این طرح که جزئیات دقیق آن مشخص نیست آمده که در سال آینده دولت یارانه 15 میلیون یارانه بگیر پردرآمد را قطع کند؛ اما اینکه چطور و چگونه قصد اجرای این مهم را دارد سوالی است که بی پاسخ مانده است.

این خبر را عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده و گفته کلیات بودجه سال 95 در این کمیسیون به تصویب رسیده،‌طبق این مصوبه یارانه 15 میلیون نفر از اقشار ثروتمند در سال 95 قطع و به مستمندان اختصاص خواهد یافت.

ولی طرح این موضوع آنهم زمانی که دولت نتوانسته به قانون امسال عمل و یارانه 6 میلیون پردرآمد را قطع کند، این ضرب المثل را به یاد می آورد که سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

چراکه اگر بنا بود و دولت قصد جدی برای حذف یارانه بگیران ثروتمند را داشت امسال به قانون هدف عمل می کرد و بعد در مسیر افزایش حذف یارانه بگیران گام برمی داشت.

اما ایرج عبدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره پیشنهاد جدید وزارت کار برای حذف 15 میلیون یارانه بگیر گفته است:قرار شد یارانه این تعداد ثروتمند حذف و به جیب 15 میلیون فقیر برود.شناسایی ثروتمندان و فقرا با وزارت کار است ولی خود ثروتنمدان هم می توانند فقرا را انتخاب کنند.

عبدی درباره پیشنهاد وزارت کار مبنی بر حذف 15 میلیون نفر از دریافت یارانه گفت:15 میلیون نفر در کشور هستند که از نظر تأمین معیشت زندگی دچار مشکل هستند، پیشنهاد داده شد با توجه به این موضوع، وزارت کار 15 میلیون ثروتمند را شناسایی و به نفع نیازمندان از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

با این حساب هنوز مشخص نیست که هدف از طرح این موضوع آنهم زمانی که دولت موفق به اجرای قانون در سال جاری نشده است چیست؟ ضمن آنکه با وجود گذشت 11 ماه از سال 94 و حذف تدریجی یارانه بگیران هنوز دولتی ها معیارهای خود برای حذف یارانه بگیران را اعلام نکرده اند.

ولی عملکرد دولت در سال جاری با طرح جدید اعلامی در مجلس تناقض دارد و آن مثل معروف (سنگ بزرگ نشانه نزدن) را بیشتر از قبل تقویت می کند. چراکه سال آینده به انتخابات ریاست جمهوری هم نزدیک تر خواهیم شد و همین موضوع دلیلی است تا اجرای این طرح را با اما و اگر بیشتری همراه کند.

منبع: تسنیم
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.