اصفهان شرق

یلدای زودهنگام در بازار میوه اصفهان/ هندوانه به مرز ۳۷۰۰ تومان رسید

کدخبر: 85481
۱۳۹۴/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۱:۱۱

به گزارش اصفهان شرق؛ نوروزعلی اسماعیلی با اشاره به تأمین میوه شب یلدا اظهار داشت: اتحادیه خرده‌فروشان میوه و تره‌بار در اصفهان برای تأمین پرتقال، نارنگی، گوجه و خیار مشکلی ندارد اما برای تأمین هندوانه قطعاً با مشکل رو به رو هستیم چراکه هندوانه‌ها کیفیت لازم را ندارد.

وی افزود: ۲ نوع هندوانه در میدان میوه و تره‌بار به صورت عمده عرضه می‌شود، نوع نخست معروف به هندوانه «کهنه» است که در انبارها نگهداری شده است و با قیمت هر کیلو ۱۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود که این قیمت در بازار به ازای هر کیلو هندوانه ۲ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه خرده‌فروشان میوه و تره‌بار اصفهان بیان کرد: نوع دوم هندوانه نیز با قیمت هر کیلو ۳ هزار تومان به صورت عمده و به صورت جزئی هر کیلو ۳۷۵۰ تومان عرضه می‌شود، مردم باید توجه داشته باشند که هندوانه در این فصل کیفیت لازم را ندارد.

وی تصریح کرد: در تأمین میوه‌هایی که به اصفهان وارد می‌شوند در صورتی مشکلی نداریم که مشکلات جاده‌ای و آب و هوایی نداشته باشیم، پرتقال از شمال و جنوب به اصفهان صادر می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به چگونگی نظارت بر قیمت‌ها گفت: کمیته نرخ‌گذاری زیر نظر اتاق اصناف، بازرسی اصناف، اتحادیه عمده‌فروشی، جهاد کشاورزی و صنعت و معدن بر قیمت‌ها نظارت دارند، همچنین میوه‌فروشان اصفهانی در ایام پایانی آذرماه برای خدمت‌رسانی به مردم از ساعت ۹ الی ۲ بعدازظهر و از ساعت ۱۶ الی ۲۲ به فروش میوه مشغول هستند.

وی درباره قیمت سایر میوه‌ها تصریح کرد: پرتقال شمال از ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، پرتقال جنوب ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، انار شهرضا از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، نارنگی از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، کیوی از ۳۵۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان، خیار درختی از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، خیار اصلاح شده از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، گوجه بته‌ای ۳۵۰۰ تومان، گوجه گلخانه از ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، موز خارجی از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، سیب سمیرم سردخانه‌ای ۳۵۰۰ تومان و سیب انباری ۲۵۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه خرده‌فروشان میوه و تره‌بار اصفهان بیان کرد: قیمت صیفی‌جات و سبزیجات به صورت روزانه تعیین می‌شود و قیمت‌ها به وضعیت آب‌وهوا بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت در قیمت به موضوع بسته‌بندی و صنعتی نبودن کشاورزی در اصفهان وابسته است و اگر کشاورزی از حالت سنتی به صورت صنعتی تبدیل شود و میوه‌جات با بسته‌بندی صحیح ارائه شود قیمت‌ها تا حدود زیادی یکسان می‌شود.

منبع:تسنیم