سرویس: اجتماعی ۰۶:۱۳ - چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر داد

بیمه ازدواج آغاز شد/ تلاش برای کاهش دغدغه‌های ازدواج جوانان

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت:‌ بیمه ازدواج هزینه‌های مشاوره پیش از ازدواج، جهیزیه، مراسم ازدواج و حمایت از پرداخت مهریه را شامل می‌شود. امیدواریم این بیمه دغدغه‌های جوانان برای ازدواج را کاهش دهد.

به گزارش اصفهان شرق؛ محمدرضا رستمی در مراسم امضای تفاهمنامه با بیمه ایران اظهار داشت:‌ جوانان سرمایه اجتماعی همه جوامع به شمار می‌آیند و اکنون بسیاری از آنان با مشکلات و تردیدهای فراوانی در حوزه فردی، ارتباطی، اشتغال و آینده مواجه هستند.

وی افزود: مشاوره و آموزش پیش از ازدواج و بیمه آن می‌تواند بخشی از ناامیدی و تردید را بین جوانان کاهش دهد. زیرا امید از برجسته‌ترین مباحث مربوط به جوانان به عنوان سرمایه‌های اجتماعی جامعه به شمار می‌آید. امید با موضوعاتی همچون آینده جوان، اشتغال و ازدواج، گره خورده است و در زمان حاضر جوانان و خانواده‌هایشان نگرانی‌های بزرگی در این عرصه دارند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه ایجاد امید در جامعه علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و گفتمانی نیاز به اقدامات اجرایی نیز دارد، گفت: دولت یازدهم با این رویکرد وارد عرصه اجرایی کشور شد.

وی در رابطه با انعقاد تفاهمنامه امروز بین وزارت ورزش و جوانان و بیمه ایران گفت: این تفاهنامه در راستای عملیاتی شدن امید در جامعه و در بین جوانان منعقد شده است که امیدواریم به افزایش نشاط و امید و مدیریت آینده مسائل جوانان کمک کند.

رستمی با اشاره به مفاد اصلی بیمه ازدواج اظهار کرد: در این بیمه هزینه مشاوره‌های پیش از ازدواج، جهیزیه، مراسم ازدواج، حمایت از پرداخت مهریه و خسارت ناشی از طلاق یا فوت مد نظر است.در زمان حاضر حدود 750 هزار ازدواج در سال رخ می‌دهد و از سوی دیگر وجود 10 میلیون جوان مجرد در کشور نیز حاکی از این مطلب است که هر سال، حدود یک دهم این تعداد، امکان ازدواج دارند.

رستمی با اشاره به اینکه امروز بیمه ازدواج را با بیمه ایران آغاز کردیم، گفت: قرار است در فازهای بعدی در حوزه‌هایی همچون تحصیل، کارآفرینی و فراغت نیز بسته‌های اجرایی را برای جوانان معرفی کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که با انعقاد تفاهمنامه بیمه ازدواج، دغدغه‌های جوانان از جمله بخشی از تردیدهایشان پاسخ داده شود و اعتماد و امید آنان افزایش یابد.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه دیگر نتایج این بیمه را برگشت مسئولیت‌های اجتماعی ازدواج به خانواده‌ها دانست که این مسئولیت‌ها به دلیل اقدامات نادرست گذشته در برخی خانواده‌ها کم رنگ شده است. در فازهای بعدی بیمه به یکی از اساسی ترین موضوعات در خصوص جوانان یعنی تفریح و فراغت سالم پرداخته می‌شود. مسئله تخلیه فشارهای هیجانی است. جامعه جوان نیازمند تفریحات سالم است تا بتواند فشار ها و هیجاناتش را تخلیه کند و تفریح و فراغت ‌سالم و پر هیجان نیازمند تامین هزینه است که بسته حمایتی بیمه فراغت آن را پوشش خواهد داد.

رستمی گفت: مشارکت جامعه جوان و بخصوص خانواده‌ها در سرنوشت آینده آنها یکی از معیارهای مهم این تفاهم نامه بود. موضوعی که به اشتباه مشکلات و پدیده‌های مرتبط با جوان را از خانواده بیرون کشید و وارد نظام آموزشی کرد و بعد وارد جامعه شد و این پخش شدگی منجر به توسعه انواع معضلات در جامعه جوان شد.

معاون ساماندهی امور جوانان در ادامه با اشاره به اینکه تردیدی نیست که مسئولیت پذیری و مشارکت جوانان و خانواده آنها در سرنوشت آینده آنها بسیار تأثیرگذار و کلیدی است، افزود: با این رویکرد ما می‌خواهیم در مرحله عمل اقدامی انجام دهیم که جوان ما از ازدواج نهراسد، از فرزند آوری نهراسد، از کسب و کار و ورود به یک شغل مناسب نهراسد، از تفریح و سرگرمی سالم گریزان نباشد و آینده تحصیلی روشنی را برای خود ترسیم کند. مجموعه این موارد که در عمل فرد جوان در زندگی خود لمس می‌کند، در قالب یک تفاهمنامه با بیمه ایران تعریف شد و دنبال شد.

همچنین رستمی با اشاره به اینکه بیمه ایران چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ اجتماعی سرمایه ملی بزرگی است، گفت: بیمه ایران تاکنون نقش آفرینی‌های بزرگی را داشته است و در موضوعاتی مثل جوانان که دغدغه اصلی کشور است به دنبال سودآوری صرف نیست و این یک ارزش عظیم اجتماعی است که به حمایت از حوزه جوان ورود کرده است.

منبع:تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.