اصفهان شرق

جنبش دانشجویی فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد

کدخبر: 84361
۱۳۹۴/۰۹/۱۶ در ساعت ۲۲:۲۸

به گزارش اصفهان شرق، همزمان با 16 آذر روز دانشجو، جلسه ای با حضور گرم دانشجویان در دانشگاه پیام نور کوهپایه و سخنرانی دکتر محمد حسین ربانی از کارشناسان مسائل سیاسی برگزار شد.

کارشناس مسائل سیاسی با توجه به تعریف جنبش دانشجویی گفت: دانشجویان نقش ارزنده ای را ایفا می کنند و به عنوان یکی از جریان های مهم و تاثیر گذار اجتماعی در تاریخ سیاسی اجتماعی ایران است.

وی با بیان تاریخچه ای از جنبش ها در دانشگاه ها اظهار کرد: استکبار ستیزی، استقلال طلبی و عدالت خواهی یکی از اصول اصلی 16 آذر سال 1332 بود که با شهادت سه دانشجو تجلی یافت.

ربانی افزود: جنبش دانشجویی در تاریخ ایران ریشه طولانی دارد و این جنبش از قبل از انقلاب حرکت خود را شروع و همزمان با تحولات قبل از سال 57 پا به پای مردم در صحنه ها حضور داشت تا در آذر 1332 و با شهادت سه تن از دانشجویان برگ سرخ دیگری از شهادت را با نام دانشجو رقم زد.

وی با اشاره به برخی تحولات همزمان با انقلاب اسلامی، بیان کرد: این جنبش همزمان با انقلاب اسلامی نیز حضوری فعال داشت تا این که حوادث سال 58 و تسخیر لانه جاسوسی امریکا اوج آن بود که امام از آن به انقلاب دوم تعبیر کرد.

کارشناس مسائل سیاسی با توجه به اینکه جنبش های دانشجویی از ابتدا با فراز و فرودهایی همراه بود، تاکید کرد: این جنبش در ادامه با فراز و فرود هایی نیز همراه بود تا آن جا  که در دهه 70 عده ای  از جریان ها تلاش کردند تا این جنبش را مصادره و با نام خط امام از راه امام فاصله بگیرند.
وی از نقش دانشجو در این برهه از زمان سخن گفت و بیان کرد: در روزگاری که دشمن تلاش می کند از طریق جنگ نرم سنگرهای انقلاب را فتح کند نقش دانشجو بسیار مهم است چرا که دانشجو اگاه و با بصیرت می تواند در برابر توفان هایی که دشمن ایجاد کرده ایستادگی کند.

ربانی با توجه به اینکه دانشجو و دانشگاه رسالتی بسیار مهم و تاثیر گذار دارد، خاطرنشان کرد: دانشجویان باید با بصیرت و آگاهی قدم بردارند و از مسیر اصلی خود خارج نشوند.
در پایان این جلسه که با همت  پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور کوهپایه و معاونت فرهنگی این دانشگاه برگزار گردید جلسه پرسش و پاسخ سیاسی نیز برگزار شد.
 
DSC05438 DSC05445 DSC05454 DSC05461