سرویس: دسته‌بندی نشده ۱۵:۲۰ - چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴

«هلا بیکم یا زوار» ذکر این روزهای عراقی‌ها

در مسیر کربلا هر کس در حد توانش عشق خود به حسین(ع) را نمایان می کند. داستان عاشقان حسینی در حماسه اربعین حسینی شنیدنی است.

به گزارش اصفهان شرق؛ ییرمرد محاسن سفید؛ بزرگ موکب است و از منطقه بصره به همراه عشریه خود آمده و  موکبی  در مسیر پیاده روی اربعین زده اند تا از زائران حسینی بن علی (ع) پذیرایی کنند.

موکب شان درست رو به روی موکب مسجد مقدس جمکران است و بچه های موکب حمایل مشکی رنگی «آجرک الله یا بقیه الله (عج)» را به او هدیه دادند و او هم از همان روز اول این حمایل را به گردن آویخته است.

سید موسی میر طه حسنی این پیرمرد باصفای موکب عشیره الساده میر طه حسنی، هر روز  بعد نماز صبح تا ساعات پایانی شب  کنار موکب می ایستد و  به هرماه جوان ترهای عشریه  مدام این جمله را تکرار می کنند «هلا بیکم یا زوار»  و از زائران برای خوردن غذاهایشان دعوت می کنند.

زیباترین و شیرین ترین جمله ای که این روزها از زبان عراقی ها می شنوید همین جمله «هلا بیکم یا زوار» است.

سید موسی می گوید از روز چهارم ماه صفر از بصره به همراه 40 نفر از عشریه مان به اینجا آمده ایم  و بساط پذیرایی زائران را به راه  انداختیم.

کربلایی  موسی  می گفت، سال گذشته زمین اینجا را به قیمت 450 هزار دلار خریدیم و قصد داریم امسال حسینیه ای برای پذیرایی بهتر زائران اربعین احداث کنیم.

از او در مورد انگیزه اش در خدمت به زوار امام حسین (ع) می پرسم که می گوید، حب و عشق به امام حسین(ع) ما را به این بیابان کشانده و خادمی این زائران افتخار ماست و همه مردم عراق طول سال را منتظر آمدن اربعین هستند.

حاج موسی می گفت، عشیره ما 50 نفری می شوند و ما در طول سال صندوقی به اسم اربعین راه انداخته ایم که کمک های مالی در آن جمع آوری می شود و از یک ماه مانده به راه اندازی موکب کلیه وسایل و اجناس مورد نیاز را خریداری می کنیم تا به سهم خودمان خدمت کوچکی به زائرن سیدالشهداء(ع) داشته باشم.

سیل جمعیت زائران از سوی نجف به سمت کربلا تمامی ندارد و شمارش آنان نیز خارج از حوصله است؛ خود عراقی ها هم می گویند تا به حال این همه استقبال برای شرکت در مراسم اربعین سابقه نداشته است.

هنوز اذان صبح  را نگفته اند، این روزهای آخر مانده به اربیعن،  زائران شبانه هم حرکت می کند تا یکی دو روز، زودتر به کربلا برسند و برای یکباری  هم که شده قدم هایشان به بین الحرمین برسد و بتوانند عکس گنبد نورانی بارگاه اباعبدالله الحسین(ع) و گنبد قمر منیر بنی هاشم (ع) را در قاب چشمانشان جای دهند  و حاج موسی باز با همان حمایل یا بقیه الله رو به زائران خسته می گوید؛ «هلا بیکم یا زوار الحسین(ع)»

منبع:مجله مهر

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.