سرویس: اقتصادی » کشاورزی و دامپروری 19:02 - یکشنبه 08 آذر 1394

در شوراي هماهنگي مديريت به‌هم پيوسته زاينده‌رود مطرح شد:

هيچ طرح آبي جديدي در حوضه زاینده‌رود اجرايي نخواهد شد/ احتمال توقف برخی مجوزها

وزیر نیرو با اعلام تصمیمات جدید شورای عالی آب درباره حوضه آبریز زاینده رود، گفت: هیچ طرح جدیدی در زاینده رود اجرا نخواهد شد.

به گزارش اصفهان شرق؛ حمید چیت چیان امروز در شوراي هماهنگي مديريت به‌ هم پيوسته زاينده‌رود با بیان اینکه هيچ طرح آبي جديدي در حوضه زاینده‌رود اجرايي نخواهد شد، گفت: در ۶ ماه يا حداکثر يکسال آينده تمام برداشت‌ها الزاما باید مجهز به سامانه‌هاي اندازه‌گيري هوشمند شوند.

وزير نيرو اظهار داشت: براساس تصمیم شورای عالی آب، هيچ طرح آبي جديدي در حوضه آبریز زاینده‌رود اجرايي نخواهد شد.
وی با بیان اینکه در ۶ ماه و يکسال آينده تمام برداشت‌ها در حوضه زاينده‌رود باید به سامانه‌هاي اندازه‌گيري هوشمند مجهز شوند، تصریح کرد: شوراي عالي آب تصويب کرده که بارگذاري مصرف جديد در حوضه آبريز زاينده رود انجام نشود و اگر طرحي در ميانه راه هست نيز متوقف شود.
وي تاکيد کرد: در ۶ ماه يا حداکثر يک سال آينده تمام برداشت‌ها الزاما باید مجهز به سامانه‌هاي اندازه‌گيري هوشمند شوند. ۵۰ درصد هزينه‌هاي تجهيز سامانه‌هاي اندازه‌گيري در حوضه زاينده‌رود از طريق استان اصفهان و ۵۰ درصد بقیه از طريق وزارت نيرو تامين مي‌شود تا از اين پس، برداشت بدون اندازه‌گيري در اين حوضه انجام نگيرد.
چیت چیان گفت: پس از نصب سامانه‌هاي اندازه‌گيري اگر ملاحظه شد برآوردها در خصوص برداشت آب در اين حوضه خطا داشته است، بلافاصله باید به اصلاح تخصيص‌ها بپردازيم.
وزیر نیرو با اشاره به لزوم افزایش راندمان آبیاری، تصریح کرد: اگر بخش کشاورزی در جهت افزايش راندمان آبياري تلاش و فعاليت کند و زمين‌هايي که در حال حاضر به‌ صورت غرقابي کشت مي‌شوند، به آبياري تحت فشار تبديل شوند، صرفه‌جويي بزرگی در منابع آب خواهد شد.
وی گفت: وزارت نيرو به ميزان صرفه‌جويي انجام شده، تخصيص‌هاي جديدي براي طرح‌هاي جديد قائل خواهد شد تا با فعاليت دوباره، زمينه اشتغال جديد نيز فراهم شود.
چیت چیان با بيان اينکه بر اساس شرايط جديدي که براي منابع آب کشور ايجاد شده ممکن است در تمام تخصيص‌هاي گذشته نيز تجديدنظر شود، گفت: شرايط آبي کشور يکسان نيست و ممکن است در زماني مجوز و پروانه بهره‌برداري صادر شده باشد، اما بر اساس شرايط جديد که با کم آبي مواجه هستيم اين احتمال وجود دارد که پروانه‌اي تعديل يا حتي لغو شود.
وزير نيرو در خصوص آب قنوات و چشمه‌هاي که در حوضه آبريز زاينده رود قرار داشته و به‌ صورت روان‌آب داخل رودخانه زاينده‌رود مي‌شوند، اظهارداشت: آبي که از قنات يا چشمه به عنوان روان‌ آب وارد رودخانه زاينده‌رود مي‌شود، جزو منابع آبي حوضه زاينده رود محسوب مي‌شود.
چیت چیان با اشاره به مصوبه شوراي عالي آب مبني بر اينکه با توجه به محدوديتي که در منابع آب حوضه آبريز زاينده‌رود ايجاد شده است، هيچ طرح آبي جديدي در اين حوضه اجرايي نخواهد شد، گفت: اگر بتوانيم جلوي برداشت‌هاي غيرقانوني را بگيريم، راندمان بهره‌برداري از آب را بالا ببريم و ميزان برداشت‌ها را اندازه‌گيري و اصلاح کنيم، تلاش مي کنيم آب مورد نياز طرح‌هايي را که قبلا تصويب شده را تامين کنيم.
منبع:ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.