سرویس: اخبار شهرستان » جرقویه علیا ۱۱:۲۸ - پنجشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۴

قابل توجه اداره راه و شهرسازی جرقویه؛

جای خالی فرهنگ صحیح رانندگی با سرعت گیرهای غیر استاندارد جبران شده است!!

برخی سرعت گیرهای غیراستاندارد نه تنها فرهنگ رانندگی را به وجود نمی آورد بلکه عدم رضایت را برای رانندگان عبوری جاده سبب می سازد.

به گزارش اصفهان شرق، در ابتدا نگاهی به فرهنگ رانندگی می اندازیم تا بتوان علمی تر در این خصوص قلم زد. در واقع نحوه رانندگی نمونه ای بارز از اخلاق اجتماعی اشخاص است، چراکه رعایت قانون و مقررات رانندگی، احترام به حقوق دیگران، آرامش فردی در مقابل محرک های ترافیکی و ایجاد فضایی به دور از تنش برای سرنشینان و رانندگان دیگر، همگی نمونه هایی از رفتار اجتماعی راننده است که هنگام رانندگی ناخودآگاه از شخصیت واقعی او منعکس می شود.

آمار ها نشان می دهد که در ۹۵ ـ ۹۰ درصد تصادفات، رفتار انسان، عامل تعیین کننده اصلی است و رفتارهای ضداجتماعی با خشونت در رانندگی و نحوه رانندگی خشن نیز با تصادفات رابطه داشته است. محققین ترافیک معتقدند بیش از ۹۰ درصد تصادفات تا اندازه ای به دلیل شخصیت راننده و وابسته به رفتارهای راننده است و رانندگی مخاطره آمیز سبب نتایج منفی می شود.

بر این اساس آنچه مد نظر همگان قرار می گیرد، برخورد در لحظه و چشم پوشی از فرهنگ رانندگی در جلوگیری از تصادفات است به گونه ای که به جای اصلاح رفتار و اجرای قوانین ابتدایی در رانندگی و حتی رفع مشکلات جاده ای، به فکر احداث سرعت گیرهایی به بلندای زبان تذکر به نقض قانون هستیم.

درجاده حسن آباد به طرف اصفهان در روستای حیدر آباد علاوه بر ایجاد سرعت گیر های غیر استاندارد در عرض جاده چندین ردیف گل میخ توسط اداره راه و شهرسازی جرقویه نصب شده که باعث نارضایتی همه رانندگان است چرا که نوع این گل میخ ها به گونه ای است که باعث پاره گی و خرابی لاستیک می گردد.

9

در بازدید مدیر کل راه و شهر سازی استان به جرقویه علیا این مسئله مورد بررسی قرار گرفت و مهندس غلامی نیز به غیر استاندارد بودن این گل میخ ها نیز اشاره کرد.

خبرمرتبط با حضور مدیرکل به شرق اصفهان را اینجا بخوانید

مقرر گردید که اداره راه و شهرسازی جرقویه نسبت تغییر دادن این موانع اقدام کند و گل میخ ها را از طرف طولی در نزدیکی سرعت گیرها نصب شود ولیکن در حالی که حدود یک ماه از سفر مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان به شرق اصفهان نمی گذرد ولی اقدامی اساسی از سوی اداره راه و شهرسازی جرقویه انجام نشده است و می طلبد تا به منظور آسایش خانواده ها، برخی خدمات جاده ای به سرعت انجام گیرد تا عدم نارضایتی بیش از پیش به بار نیاید.

عامل انسانی مهم ترین عامل تصادفات

شکی نیست که ناامنی جاده ها، نقض فنی خودروها، اشکالات اورژانس و سیستم انتقال مصدومین به مراکز درمانی هر یک به نوبه خود در افزایش تلفات ناشی از تصادفات وسایل نقلیه در کشور نقش دارند اما آنچه در صدر علل افزایش تلفات قرار دارد چیزی جز فرهنگ نادرست رانندگی نسیت. بررسی حوادث ترافیکی سنوات اخیر حاکی از آن است که بخش مهمی از حوادث رانندگی در ۳۰-۲۰ کیلومتری ورودی و خروجی شهرهای اصلی، بزرگراه های اصلی و جاده های کمربندی شهرها اتفاق می افتد که علت اصلی این حوادث شتاب و عجله بی مورد و رانندگی با سرعت های بسیار بالا است. گفتنی است توجه به مسیرهای برون شهری و بین شهری جرقویه و حاشیه جاده به وضوح خطرات حوادث رانندگی و بازی با جان عابران پیاده و وسایل ورودی از مسیر های فرعی را بالا می برد و نقش اصلی در این رابطه نصب علائم دقیق و مناسب جاده های این مسیر توسط متولیان امر است.
نکته ای دیگر که مسئولان مربوطه باید توجه کنند این است آیا با ایجاد این موانع فرهنگ صحیح رانندگی ایجاد می شود نه اینکه بعد از هر بار تصادف و بی احتیاطی یک نفر، اولین راه چاره نصب سرعت گیر جاده ای به جای آموزش صحیح رانندگی باشد.

 

یک نظر در مورد “جای خالی فرهنگ صحیح رانندگی با سرعت گیرهای غیر استاندارد جبران شده است!!”

  1. sadeghi گفت:

    با سلام ضمن تقدیر و تشکر از اداره راه و شهر سازی جرقویه به خاطر توجه به خبر مربوط به سرعت گیر های روستای حیدر آباد و کندن گل میخ های غیر استاندارد در این مکان .
    همچنین از رانندگان عزیز می خواهیم که در اطراف روستاها یا شهر ها با سرعت مطمئنه حرکت کنند تا شاهد حوادث ناگوار ی نباشیم
    خبرنگار اصفهان شرق در جرقویه علیا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.