سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۰۹:۱۰ - شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴

کاپیتانی در تیم ملی ایران ربطی به مذهب ندارد

تیموریان: بوسه‌ام بر قرآن بزرگ‌ترین حس رضایتمندی بود/ شخصیت کی‌روش برگ برنده اوست

آندرانیک (آندو) تیموریان گفت: انتخابم به عنوان فرمانده داخل زمین تیم ملی شگفتی بزرگ نبود و در تیم ملی کشورم بستن بازوبند ربطی به مذهب ندارد.

به گزارش اصفهان شرق؛ آندرانیک تیموریان در گفت‌وگو با یک رسانه بلژیکی اظهار داشت: از سال 2005 تاکنون برای تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کنم و انتخابم برای کاپیتانی بدون ارتباط به مذهب و سیاست، شگفتی بزرگی نبود.

تیموریان در این مصاحبه به موضوعاتی اشاره کرد که در زیر می خوانید:

*شما در تیمی ارمنی در تهران پرورش‌یافتید. تعداد تیم‌های ارمنی در ایران زیاد است؟

بله. در ایران چندین تیم ارمنی وجود دارد. تیمی هم که من در آن پرورش یافتم، آرارات نامیده می‌شود که محبوب‌ترین در ایران است. به طور کلی تیم‌های ارمنی می‌توانند همچون سایر تیم‌های باشگاهی در رقابت‌های قهرمانی شرکت کنند. به عنوان مثال آرارات در لیگ دسته اول 10 سال قبل حضور داشت و بازی کرد.

*مهم است که از اقلیت شما نمایندگانی در تیم ملی باشند؟

بدیهی است که پاسخ مثبت دهم. ارمنی‌های ایران همواره خوشحال و خرسند هستند که مرا در زمین فوتبال با پیراهن تیم ملی ایران می‌بینند. به خصوص که من آخرین ارمنی در یک دهه گذشته هستم که در تیم ملی حاضر است. حس ارمنی‌بودن دارم اما از نظر من تفاوت زیادی میان خودمان و ایرانی‌ها نمی‌بینم. آنچه برای من مهم است، این است که پیوسته تا آنجایی که امکان دارد، نماینده کشورم باشم. جمع ما همه ساله کاهش می‌یابد. اما ما پرشمار در ایران باقی می‌مانیم. ما در زندگی صلح‌آمیزی بدون مشکل زندگی می‌کنیم. حتی یک فوتبالیست هم همین شرایط را دارد. کلی تلاش می‌شود که ما خوب زندگی کنیم و حس خوبی داشته باشیم. بدانید که من خیلی سعادتمند بودم که برای باشگاهی ارمنی بازی کردم. به طور قطع برای خانواد‌ه‌ام و دوستانم زندگی راحت است. ما می‌توانیم در کلیسا دعا کنیم و آزاد هستیم. هیچ مشکلی نداریم. وقتی حتی گل می‌زنم می‌توانم صلیب بکشم.

*وقتی کارلوس کی‌روش بعد از جام جهانی شما را به عنوان کاپیتان تیم ملی برگزید، چه احساسی داشتید؟

خیلی خوشحال شدم. برای من و ارمنی‌ها تعجب‌برانگیز بود. صادقانه بگویم که من از سال 2005 برای تیم کشورم بازی می‌کنم. در جام جهانی 2006 آلمان من اولین جام جهانی‌ام را تجربه کردم. بعد از آن در مسابقات جام ملت‌های آسیا در سال 2007 حضور یافتم. بعد هم در جام جهانی 2014 شرکت کردم. پس می‌توان گفت که با تجربه هستم و در نهایت این یک شگفتی بزرگ نبود که کاپیتان شوم.

*با توجه به این که نخستین کاپیتان مسیحی تاریخ تیم ملی ایران هستید،فکر می‌کنید اگر سرمربی تیم ملی، یک فرد ایرانی بود، چنین انتخابی می‌کرد؟

گمان می‌کنم انتخاب کاپیتان تیم ملی ربطی به مذهب ندارد. وقتی جواد نکونام با فوتبال ملی وداع کرد،‌من بازوبند را بستم. هر چند این موضوع شگفت‌انگیز بود، ولی بعد از جواد، همانگونه که گفتم، مسن‌ترین عضو تیم ملی بودم. این موضوع هیچ ربطی به مذهب و سیاست ندارد. می‌دانید که مردم بدگمانی نسبت به ایران وجود دارند. اما در وطن‌مان هیچ تفاوتی به خاطر مذاهب نیست.

*با کارلوس کی‌روش چه برخوردی دارید؟

برایش احترام زیادی قائل هستم. او خیلی باهوش است. اعتبار بزرگی دارد. ما بازیکنان با او سخت همکاری می‌کنیم و او نیز کارش را  براساس آمادگی جسمانی بنا می‌کند. او کلی از سالن‌های بدنسازی را در اختیار دارد. همیشه در کنار بازیکنان است.فکر می‌کنم شخصیت او برگ برنده‌اش است که با همین در کنار سرآلکس فرگوسن در تیم منچستریونایتد موفق کار کرد. هم اکنون تیم ملی جوانی داریم. او می‌خواهد تیم صاحب تجربه کافی بشود. او مرتب با ما در مورد تجربیاتش در منچستریونایتد حرف می‌زند. می‌توان گفت به ما بازیکنان خیلی نزدیک است. برای من جالب است در حالت برابر برای گزینش‌ها، او بازیکنان جوان‌تر را به تیم ملی فرامی‌خواند. او به این ترتیب بهترین مربی است که تاکنون داشته‌ام. اما همین موضوع برای من چیزی غریب نبوده چون قبلا او را می‌شناختم. همان زمان که در بولتون و فولام بازی می‌کردم، او را روی نیمکت منچستریونایتد دیدم.

*شما بخشی از فرهنگ خود را با او قسمت می‌کنید؟

بله. با او اغلب می‌نشینیم و غذای ایرانی می‌خوریم. او نیز عاشق غذای ایرانی است. واقعا حق دارد چون غذای ایرانی یکی از بهترین‌ها در جهان است. تا به حال «ته‌‌چین»‌ میل کرده‌اید؟

*منظورتان غذای که با برنج، سیر و تخم‌مرغ است؟

ببینید، تمام غذاهای ما را میل کنید تا طعم و مزه زندگی را در دهان خود حس کنید.

*قبل از این که برای جام جهانی برزیل عازم شوید، تصویری از شما دیده شد که دارید قرآن را می‌بوسید.

آن لحظه بی‌شک بزرگ‌ترین حس رضایت در کل دوران ورزشی‌ام بود که این رسم را انجام دادم. یک تجربه خارق‌العاده بود. شما باید بدانید من به تمام کتب مقدس ادیان احترام می‌گذارم. قرآن مجید همچون انجیل ما، از جانب خداوند آمده است.من آن کار را با نهایت احترام انجام دادم. فقط هم من نبودم بلکه دیگر ارمنی‌های کشورم اینطوربوده اند.

*برداشت شما از حضور در جام جهانی 2014 چیست؟

صادقانه بگویم که ما در آن جام جهانی در هر بازی یک شگفتی کوچک داشتیم. به خصوص مقابل نیجریه و آرژانتین. مردم فکر می‌کردند این بازی‌ها فاجعه‌آمیز خواهند شد. اما دیدید که اینگونه نشد. آنجا سه بازی خیلی سنگین انجام دادیم.

*بازی مقابل مسی، آگوئرو و ژکو برای شما طعم خاصی داشت؟

در شرایط عادی بازی برابر این گونه ستاره‌ها دور از دسترس است. من چون در لیگ برتر انگلیس بازی کردم، تا حدودی آشنا بودم. اما بازیکنان جوان ما، این ستاره‌ها را فقط در تلویزیون دیده بودند. مقابل آنها هیچ‌وقت برای مبادله پیراهن‌شان سوال نکردم.

*به آینده تیم ملی خوش بین هستید؟

در شرایط کنونی بازیکنان خوبی داریم. بازیکنانی که خیلی جوان و خوب هستند.امیدوارم آنها خوب پیشرفت کنند و به تیم‌های بزرگ خارجی بروند.به عنوان مثال فکر می‌کنم احسان حاج صفی که در تیم اف.اس.فاو فرانکفورت آلمان بازی می‌کند یکی ‌از آن بازیکنانی باشد که مورد توجه تیم‌های دسته اولی قرارگیرد.

منبع:راه دانا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.