سرویس: اجتماعی ۰۷:۵۳ - پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲

در دیدار وزیر نیرو با کشاورزان اصفهانی تاکید شد:

دغدغه ی کشاورزان شرق اصفهان به اطلاع وزیر نیرو رسید/ قول مساعد وزیر در جهت رفع مشکلات

وزیر نیرو در حضور کشاورزان شرق اصفهان، حقابه را اولویت اول کشاورزان شرق اصفهان دانست و در رفع مشکلات این منطقه قول مساعد داد.

index

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اصفهان شرق: ادامه ی خشکسالی ها آن هم برای منطقه ی شرق اصفهان با توجه به قشر کشاورز در این بخش زمینه ساز مشکلات بسیاری برای مردمی زحمت کش و فهیم و انقلابی شده است.

در این راستا افرادی دلسوز به نحوی در صدد رفع مشکل و ارجاع آن به مراجع بالاتر را دارند و در این زمینه جلسات متعددی را به سبب بردا شتن باری از دوش مردم داشته اند.

جلسه ای با هماهنگی دکتر حسن کامران نماینده ی مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر نیرو و معاونان همراه و همچنیین دکتر کامران بر گزار شد.

حجت الاسلام حمید رضا صادق زاده امام جمعه شهر ورزنه اظهار داشت: مشکلات منطقه ای شرق اصفهان از ابعاد گوناگون قابل بررسی می باشد که می بایست به آن توجه جدی و در رفع مشکات گام بر داشت.

وی گفت، مشکلات اجتماعی یکی از ابعاد مورد بررسی در منطقه و دارای اهمیت می باشد و حقابه به عنوان حقی است که مالکیت ویژه ی را برای کشاورزان ایجاد می کند.

امام جمعه با اشاره به اهم این موضوع بیان کرد: در مالکیت قرار دادن افراد به واسطه ی حقابه ای که به انان اختصاص دارد در شرع مقدس و قانون مطرح شده است و در این زمینه اگر نتوانسته ایم آب که حق کشاورزان است به آنها اختصاص دهیم ، می بایست خسارت لازم را به آنها پرداخت کنیم.

مشاور اجتماعی استاندار با توجه به کمک هزینه ی معیشتی از سوی مسئولین به کشاورزان گفت: خسارت های پرداختی نباید در قالب مبالغ اندک که حتی کوچکترین قسمت زندگی را پوشش نمی دهد باشد بلکه قانون مشخص کرده که به اندازه ی حق کشت، این خسارت شامل کشاورزان شود.

وی با تاکید به مباحث مطرح شده از سوی وزیر اظهار داشت: بعد از طرح مباحث و سخنان منطقی خبرگان کشاورزان،  وزیر نیرو از حقابه ی اختصاص یافته به کشاورزان دفاع کرد و قول مساعد داد که در جهت مرتفع کردن مشکلات برای مردم براید.

نتیجه گیری سخنان وزیر نیرو بر دو اصل استوار بود: وزیر حقابه را در اولویت اول در مباحث مطروحه کشاورزان دانست و پرداخت خسارت به کشاورزان را در صورت نبود آب را لازم دانست.

در نهایت در این جلسه مطرح شد که کمیته ای به جهت بررسی میزان آب با اداره آب منطقه ای در آینده ای نزدیک برگزار شود.

لازم به ذکر است در این جلسه کشاورزان به ذکر مباحثی پرداختند و بیان نمودند: در حوزه ی زاینده رود نماینده ی ویژه ای را در رابطه با این موضوع قرار دهید.

در ادامه یکی از کشاورزان از وقوع زلزله ای خاموش در منطقه ی شرق اصفهان خبر داد و گفت: زلزله ای خاموش در شرق اصفهان به وجود آمده است و وضعیت معشیتی مردم بحرانی است که می بایست نسبت به پمپاژهای بالا دست و برداشت های بی رویه دقت فراوان کرد.

در این جلسه کشاورزان از مصوبه ای در مورد حقابه و حق مالکیت مردم علاوه برطومار شیخ بهایی که به امضای مسئولین آب منطقه ای رسیده است خبر داده و از مسئولین خواستند که نسبت به اجرای آن اقدامات لازم را به عمل آورند.

کشاورزان به بی انظباطی در مدیریت آب در حوزه زاینده رود اشاره و خواستار رفع آن شده و بیان نمودند: طرح ۵ ماده ای استاندار در شورای آب را جهت بر طرف کردن مشکلات زاینده رود در جلسات مربوطه مطرح کنید. تقاضای مدیریت واحد در مورد آب زاینده رود، رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث سال گذشته منطقه ی شرق و همچنین تخصیص بیش از حد آب زاینده رود از دیگر مباحث مطروحه از سوی کشاورزان بود.
حجت السلام صادق زاده در پایان گفت: می بایست در بررسی مشکلات با نمایندگان مربوطه ارتباط داشته و مشکلات را برای مطرح شدن به مراجع بالاتر به گوش نمایندگان رسانید.

در پایان امام جمعه به خاطر برگزاری و هماهنگی این جلسه و پیگیری مشکلات کشاورزان شرق اصفهان از دکتر کامران تشکر ویژه ای داشت.

مشاور اجتماعی ا ستاندار، ۳۰ نفر از خبرگان کشاورزی انجمن صنفی، مدیر کل اداره آب منطقه ای استان، نماینده وزیر در فلات مرکزی از دیگر حاضران در این جلسه بودند.

 

همچنین بخوانید:

9 نظر در مورد “دغدغه ی کشاورزان شرق اصفهان به اطلاع وزیر نیرو رسید/ قول مساعد وزیر در جهت رفع مشکلات”

 1. ورزنه ای گفت:

  ببخشید وزیر نیرو آقای چیت چیان هستش نه نامجو

 2. میراحمدی گفت:

  ۳۰ نفر از خبرگان کشاورزی انجمن صنفی، !!!!!!!!!

 3. میراحمدی گفت:

  همیشه اتفتخار میکیردم که خبرهای استان مخصوصا شرق اصفهان در این فضا سریعا منعکس میشه و ازاین که خبرها بدون هیچ نوع جناح بازی درج میشد خوشحال بودم ولی مثل این که دارید کمی جناحی رفتار میکیند .هنوز دوسال دیگه مونده تا انتخابات .

 4. احمدی گفت:

  تشکر ازتلاش امام جمعه محترم شهرورزنه

پاسخ دهید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.