سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۱۴:۲۶ - شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴

نشست خبری امیر اسماعیلی؛

رونمایی سامانه‌ موشکی و رادار/ رزمایش پدافندی پاییز برگزارمی‌شود

فرمانده قرارگاه پدافندهوایی خاتم‌الانبیا(ص) از سامانه های جدید قرارگاه پدافند هوایی همچون سامانه حلقه بیدار، سامانه موشکی تلاش و رادار فتح ۱۴ رونمایی کرد.

به گزارش اصفهان شرق؛ امیر فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در نشست خبری که صبح امروز در ستاد فرماندهی این قرارگاه برگزار شد، با اشاره به سپری شدن هفت سال از زمان تاسیس قرارگاه پدافند هوایی اظهار داشت: افتخار داریم که در ایام پایانی هفتمین سال قرارگاه پدافند هوایی در خدمت شما باشیم.

وی با اشاره به دستاوردهای اخیر پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) افزود: رادار فتح ۱۴ در مرحله کشف و شناسایی به صورت بومی با بـُرد بالا قرار دارد و این رادار به صورت بومی طراحی و تولید شده. این رادار دو منظوره برای کشف و اتصال به سامانه های موشکی طراحی شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) گفت: سامانه موشکی تلاش برای رهگیری و درگیری با اهداف ارتفاع متوسط و بالا همراه است که از قابلیت بالای این سامانه می توان به قابلیت موشکی اشاره کرد که به صورت بومی و با کمک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است.

امیر اسماعیلی با اشاره به تولید سامانه همیار اذعان کرد: سامانه همیار رهگیر اتوماسیون سیستم های شنود الکترونیکی است و برای همپوشانی اطلاعات در کشور جمهوری اسلامی ایران و در یک شبکه یکپارچه و برای دسترسی بهتر به اطلاعات است.

وی ادامه داد: از خواسته های همیار رهگیر این است که هرگونه جابجایی اندکی ناوهای هواپیمابر و حتی ناوهای حمل کننده بالگرد را به اندازه X درجه ثبت و ضبط و به اشراف اطلاعاتی قرارگاه کمک می کند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) تصریح کرد: سامانه حلقه بیدار که یک سامانه شنود و تحلیلگر اطلاعاتی است و خاصیت آن غیرقابل کشف بودن خواهد بود، کاملا بومی تولید شده است.

طراحی S۳۰۰  ایرانی در دستورکار

امیر اسماعیلی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر مبنی براینکه با توجه به اینکه در روزهای اخیر وزیر دفاع از طرح دوباره قرارداد S۳۰۰ خبر داد و از احتمال دریافت آن تا پایان سال ۲۰۱۵ صحبت کرد، به نظر شما این سامانه پدافندی چه تاثیری در افزایش قدرت قرارگاه پدافند هوایی خواهد داشت؟ گفت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء از سلاح‌های متعددی در برد بالا و متوسط استفاده می کنند و سامانه S۳۰۰ یک تعهد و معاهده بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و روسیه است و این معاهده باید از سوی کشور فروشنده اجرا شود که یک تعهد است و الحمدالله در مسیر اجرای خود قرار گرفته است.

وی افزود: اگر تاخیری صورت گرفته، این تاخیر در تمام قراردادهای تسلیحاتی و حتی تجاری بین کشورهای دنیا مشاهده می شود و این تاخیر برای تحویل این سامانه عادی است.

امیر اسماعیلی خاطرنشان کرد: تاخیر در تحویل سامانه S۳۰۰ به هیچ وجه قرارگاه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران را سست نمی کند و ما می خواهیم این معاهده انجام شود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا سامانه باور ۳۷۳ که قرار بود تا پایان سال عملیاتی شود، در چه مرحله ای است؟ اظهار داشت: در بخش دفاع هوایی، سامانه باور ۳۷۳ (S۳۰۰ ایرانی) که سامانه پیشرفته در ارتفاع بالا است در دستور کار قرار دارد و با کمک وزارت دفاع در حال طراحی است.

رادارهای «بینا» و «نظیر» ۱۰ شهریور رونمایی می‌شوند

امیر اسماعیلی با اشاره به تولید دو رادار بومی افزود: از دو رادار بومی و راهبردی در دو نقطه متفاوت کوهستانی و دشت هموار در روز دهم شهریورماه امسال و مصادف با سالروز تشکیل قرارگاه، به نام‌های دینا و نظیر رونمایی می‌کنیم که در حقیقت این دو رادار با قابلیت پیچیده تکنولوژیکی که دارند در منطقه کم‌نظیر هستند.

وی گفت: همچنین امروز از پهپادی هم رونمایی می شود که به دلیل امنیتی بودن مساله از بیان آن خودداری می شود و اینها لایه‌های پنهان قرارگاه پدافند هوایی هستند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به بخش تعاملات با سازمان های لشکری ادامه داد: با نیروی هوافضای سپاه و تمام نیروهای مسلح تعامل داریم که می توان به ورود اطلاعات سامانه برد بلند غدیر اشاره کرد. در بحث تعاملات با سازمان های کشوری هم می توان به مثال امن‌ترین آسمان خاورمیانه به تصور سازمان بین المللی ایکائو اشاره کرد.

برگزاری رزمایش پدافندهوایی در اوخر پاییز

امیر اسماعیلی از برگزاری رزمایش پدافند هوایی در اواخر پاییز امسال خبر داد و گفت: این رزمایش به شکل مستقیم نیمی از کشور را در بر می گیرد و به شکل غیرمستقیم تمام کشور را تحت پوشش قرار می دهد. در این رزمایش از تمام دستاوردها که امروز رونمایی می شود، استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرارگاه پدافند هوایی همیشه بیدار، رو به جلو و آماده دفاع است، اضافه کرد: تمام دستاوردها که امروز از آن نام بردیم، برای ثبات، صلح، امنیت و آرامش در منطقه است و دلیل ما هم برای عملکردمان برابر با قوانین بین المللی خواهد بود که هیچ هدف پرنده ای نباید قصد تجاوز به آسمان ایران را داشته باشد و حق دفاع را برای خود مجاز می دانیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: هر دستاوردی که در قرارگاه در طول این هفت سال که شامل ۳۶۰۰ نقطه در کشور است، در فضای تحریم حاصل شده و هیچ تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست.

امیر اسماعیلی در پایان این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر دفاع گفته بود که سامانه به‌روز شده S۳۰۰ را تحویل می گیریم، این سامانه به چه شکلی است و هم‌اکنون آیا نقاط بیشتری از ۳۶۰۰ نقطه در کشور را پوشش می دهید؟ اظهار داشت: تمام دستاوردهایی که تولید بومی خواهد شد در پدافند هوایی گسترش پیدا می کند و این ۳۶۰۰ نقطه که در سال ۱۳۸۷ به صورت لفظی مطرح شده بود و پدافند هوایی بر اساس آن گسترش پیدا کرده، امروز به بیش از ۳۸۵۰ نقطه رسیده که شامل سامانه موشکی هوایی و یگان های عمده در یک شبکه بهم پیوسته است.

امیدواریم به زودی S۳۰۰ تحویل ایران شود

وی با اشاره به مشکلات فنی در خصوص S۳۰۰ افزود: بین ایران و روسیه رایزنی هایی شده است که امیدواریم در یک فضای امن و قابل آرامش سامانه S۳۰۰ وارد کشور شود و امیدواریم به زودی این اتفاق رخ دهد و امروز تمام سیستم ها که در پدافند هوایی بومی‌سازی و بهینه‌سازی شده اند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت هوایی در رابطه با تهدیدهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای چگونه است؟ خاطرنشان کرد: زمانی می توان نمره داد که فضا برای جمهوری اسلامی در فضای علمی و دانشی فراهم بوده باشد در صورتی که این فضا برای ما فراهم نبوده و باید با کشوری که این فضا را تجربه کرده، قیاس شود و نمره ما مستقل است و فضای جمهوری اسلامی ایران تفاوت دارد و برای عبور از آن باید اجازه گرفته شود.

امیر اسماعیلی با بیان اینکه سیستم هایی که امروز رونمایی می شود در کمترین زمان و در آینده در نقاط پدافند هوایی گسترش پیدا می کند، گفت: این سیستم‌ها به تولید انبوه می رسد و طرح ولایت که یک طرح جامع پدافند هوایی است و در قالب هر چیزی که برای ما در بحث موشکی و پهپادی پیش‌بینی شده باشد، تولید می‌کنیم.

منبع: مهر

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.