سرویس: اجتماعی ۱۳:۰۱ - یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴

پزشك درمانگر اعتياد:

وجود دستمال‌های مرطوب اعتیادآور کذب است

ماده مخدر یا توهم‌زایی به نام ال.سی. من به هیچ‌ عنوان وجود ندارد و آنچه بیشتر در مورد آن صحبت می‌شود ماده توهم‌زایی به نام LSD است که از آمریکای جنوبی به دیگر کشورها وارد شده است.

به گزارش اصفهان شرق؛ خبر معروف به وجود برخی از دستمال‌های مرطوب به شدت در رسانه‌های اجتماعی در حال گسترش است به گونه ای ترس ناشی از آن تعداد زیادی از افراد به ویژه دختران جوان را درگیر خود کرده است.
پیام حاوی یک هشدار برای خانواده‌ها به ویژه دختران جوان است که در متن آن آمده است: دستمال‌های مرطوبی در بازار وجود دارند که در بسیاری از اماکن عمومی عرضه می‌شوند و بسیاری از فروشندگان آنها مدعی هستند که این دستمال‌ها برای از بین بردن جوش مناسب هستند اما استفاده مکرر از آنها موجب ایجاد اعتیاد در فرد استفاده کننده خواهد شد.
دلیل این اعتیاد نیز وجود ماده‌ای در خون فرد به نام ال سی من معرفی شده است که حتی برخی بر وجود آن صحه گذاشته‌اند و آن را مورد تایید قرار داده‌اندبه طور مثال یکی از رسانه‌های کشور با مصاحبه با یک آسیب‌شناس اجتماعی به نام مجید ابهری این مسئله را به عنوان هشدار معرفی کرده و فروش این نوع دستمال‌ها را دام جدید مافیای مواد مخدر در کشور اعلام کرده که هدف اصلی آن زنان و دختران هستند.

این در حالی است که هومن منشئی پزشک و درمانگر اعتیاد در این زمینه با کذب دانستن این دست ادعاها، گفت: تمام این نوع مسائل از همان شایعاتی است که در بسیاری از شبکه‌های مجازی رواج پیدا کرده است و این دست دستمال‌ها به هیچ عنوان اعتیاد آور نیستند.
وی بیان داشت: برخلاف ال سی من ها که به هیچ عنوان به عنوان ماده مخدر معرفی نشده‌اند، ال اس دی‌ها هستند که مواد توهم‌زا معرفی شده‌اند، LSD ها از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که بیشتر نوع موجود در بازار آن به صورت قرص و یا برچسب هستند.
منشئی با اشاره به تلخ بودن و توهم زایی شدید LSD ها گفت: فرد یک ساعت پس از مصرف این مواد دچار حالت خلسه شده و اثرات آن حتی تا دو روز پس از استفاده به علت تحریک سیستم سمپاتیک در بدن فرد وجود دارد.
وی با بیان اینکه میزان لذت بردن از LSD ها بسته به تجربه فرد متفاوت است، افزود: پیش زمینه افراد در استفاده از محرک‌ها نقش موثری را در افزایش و یا کاهش توهم زایی این مواد دارد، علاوه بر اینکه حالات روحی فرد نیز در زمان مصرف محرک‌ها در این زمینه موثر است.

منبع: ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.