سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۰۹:۰۹ - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴

توصیه پیامبر اسلام (ص) درباره امام حسن (ع)

پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) با دست به حسن‌بن‌على علیه‌السلام اشاره کرد، سپس به حسین اشاره کرد و فرمود: فرزندان او که امامند.

به گزارش اصفهان شرق؛ امام حسن مجتبی علیه‌السلام: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به على علیه‌السلام فرمود: آن چه را بر تو املا مى‌کنم، بنویس. على عرض کرد: یا رسول الله! بیم دارى چیزى که پیامبر درمورد امام حسن چه توصیه ای کرد را فراموش کنم؟

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: از فراموشى تو نمى‌ترسم، من به درگاه خداوند دعا کرده‌ام که حافظه تو را قوى گرداند و از فراموشى بر کنارت دارد، لیکن براى شریک‌هاى خود بنویس.

على علیه‌السلام عرض کرد: شریکان من چه کسانى هستند یا رسول الله؟ فرمود: آن فرزندان تو که امامند، به برکت وجود آنهاست که بر امت من باران مى‌بارد و در پرتو وجود آنها دعایشان مستجاب مى‌گردد.

و خداوند به سبب آنها بلا از امت مى‌گرداند و به برکت وجود آنها از آسمان رحمت مى‌بارد. و این نخستین ایشان است و با دست به حسن‌بن‌على علیه‌السلام اشاره کرد، سپس به حسین اشاره کرد و فرمود: فرزندان او که امامند.

متن حدیث:

امام حسن علیه‌السلام: قالَ رَسولُ الله ِ صلی الله علیه و آله لِأَمیرِ المُؤمِنینَ علیه‌السلام: اُکتُب ما اُملی عَلَیکَ، فَقالَ: یا نَبِیَ الله ، أتَخافُ عَلَیَ النِسیانَ؟ قالَ صلی الله علیه و آله: لَستُ

أخافُ عَلَیکَ النِسیانَ، وقَد دَعَوتُ الله َ لَکَ أن یُحَفِظَکَ و لا یُنسِیَکَ، ولکِنِ اکتُب لِشُرَکائِکَ. قالَ: قُلتُ: ومَن شُرَکائی یا نَبِیَ الله ِ؟ قالَ: الأَئِمَةُ مِن وُلدِکَ، بِهِم تُسقى اُمَتِی الغَیثَ، و بِهِم یُستَجابُ

دُعاؤُهُم، و بِهِم یَصرِفُ الله ُ عَنهُمُ البَلاءَ، و بِهِم یُنزِلُ الرَحمَةَ مِنَ السَماءِ، و هذا أوَلُهُم، و أومَأَ بِیَدِهِ إلَى الحَسَنِ بنِ عَلِیٍ علیهماالسلام، ثُمَ أومَأَ بِیَدِهِ إلَى الحُسَینِ علیه‌السلام، ثُمَ قالَ: الأَئِمَةُ

مِن وُلدِهِ.

منبع:تسنیم 

پانویس

« أمالی الصدوق، 327 / 1 – کمال‌الدین، 206 / 21 – بصائر الدرجات، 167 / 22 »

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.