سرویس: اجتماعی » گردشگری 09:15 - دوشنبه 08 تیر 1394

با مشارکت مردم شرق اصفهان:

آب زاینده رود پس از 10 سال به تالاب گاوخونی رسید/ برداشت های غیر مجاز قاتل احیای کامل تالاب

صبح امروز و با مشارکت 13 روزه ناجیان تالاب در شرق اصفهان، آب رودخانه زاینده رود پس از 10 سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شد.

به گزارش اصفهان شرق، تالاب بین المللی گاوخونی در انتهای زاینده رود در شرق استان اصفهان قرار دارد که بیش از 10 سال مورد بی مهری بسیاری از مسئولان قرار گرفته است. صدای نفس های آخر گاوخونی را تنی چند از مسئولان شهرهای همجوار و دوستداران محیط زیست شرق اصفهان، خیلی خوب شنیده و برای زنده شدن دوباره این منطقه بین المللی لحظه ای ساکت نماندند.

از سال گذشته تاکنون و پس از بازگشایی‌های مقطعی زاینده رود مسئولان قول هایی مبنی بر رسیدن آب به تالاب و احیای آن را به مردم داده بودند ولیکن چشم تالاب به وعده های بسیار سفید شد و هر روز آمار اتهام به سرمایه محیط زیست شرق اصفهان به اوج می رسید.

در هفته‌هاي اخير کشاورزان مردم شرق اصفهان به صورت خود جوش اقدام به لايروبي بخشي از مسير رودخانه براي جلوگيري از برداشت‌هاي غير مجاز آب در مسير رودخانه کردند و با بیل مکانیکی مسیر بند گلی تا بند گوندیژ فیض آباد را دست تنها برای هموار کردن مسیر آب لایروبی کردند.
اجتماع کشاورزان و دوست داران محیط زیست در مقابل میراب توانست تا حدودی دست خالی و همت مضاعف مردم را به مسئولان نشان دهد و میراب در پی این اجتماع وسیله مورد نظر جهت لایروبی و کور کردن تونل های احداث شده بستر رودخانه را در اختیار ناجیان تالاب قرار دهد.آب رودخانه پس از 13 روز مشارکت مردم و پشتکار شبانه روزی، ضمن عبور از عبور بند شاخ کنار، صبح امروز به تالاب بين المللي گاوخوني رسيده و پس از 10 سال خوشحالی را به جمع مردمی آورد که روزگاری طولانی را با غبار نفس های خشک تالاب طی کردند.
 حجم ورودی آب به تالاب بین یک تا 2 متر مکعب در ثانیه است و پس از طی 140 کیلومتر وارد واحد اول کفه تالاب بین المللی گاوخونی شد.
در شرايط فعلي جريان داشتن اين مقدار آب در زاينده رود از خشک شدن بستر رودخانه و تبديل آن به کانون ريزگردها جلوگيري خواهد کرد در تغذيه آبخوان‌ها و تأمين بخشي از خدمات زيست بومي رودخانه نظير حفظ تنوع زيستي نيز نقش بسزايي دارد.
*در حذف برداشت های غیر مجاز رودربایستی نکنید
مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی ورزنه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از خشکسالی و بی آبی رنج نمی بریم بلکه از برخی بی مدیریتی ها در این حوضه ناراحتیم.وی با توجه به اینکه برخی زالوها به جان بستر زاینده رود افتاده و از ورود آب به گاوخونی تا کنون جلوگیری کرده اند، اظهار کرد: نباید رودربایستی در رابطه با افرادی که برداشت های غیر مجاز از این حوضه دارند داشته باشیم چرا که همین عاملی در جهت عدم احیای کامل تالاب شده و زحمت بی شائبه مردم شرق اصفهان را بی مزد می گذارد.

*اتحاد مردم شرق اصفهان در احیای گاوخونی قابل تحسین است

رضا خلیلی اتحاد مردم شرق اصفهان را عامل مهمی در احیای بخشی از تالاب عنوان و از مسئولان ذیربط خواست تا برای احیای کامل دست مردم را گرفته و همپای آنها در ساماندهی بخش وسیعی از رودخانه و حذف برداشت های غیر مجاز حرکت کنند.

وی با توجه به اینکه این آب دلتای تالاب را حیاتی دوباره بخشید، خاطرنشان کرد: جاری شدن این میزان آب در تالاب بازگشت پرنده های مهاجر، رویش تنوع زیستی و پوشش گیاهی را سبب می شود و گاوخونی را پس از 10 سال خون دل خوردن، به زندگی دعوت می کند.

خلیلی ورزنه با اشاره به اینکه حداقل 300 چاه از حریم رودخانه آب برمی دارند، افزود: اگر احیای محیط زیست اولویت ویژه محیط زیست و دیگر ارگان های ذیربط است باید برای آزاد سازی جاده در حاشیه رودخانه به صورت قانونی وارد عمل شده و به جمع آوری پمپ های بستر رودخانه و برداشت های غیر مجاز اقدام کنند زیرا با عدم نظارت مدیران چپاول گری ها شدت گرفته و حذف نخواهد شد.

گفتنی است کشاورزان شرق اصفهان از بخش مرکزی تا بن رود و جلگه همه و همه با همتی مضاعف اقدام به ساماندهی رودخانه کردند.در این رابطه سال قبل کشاورزان بخش مرکزی به خاطر اینکه سهم محیط زیست ادا شود، ساماندهی رودخانه را انجام دادند و امروز با جاری شدن آب همه کشاورزان از بن رود تا بخش مرکزی اقدام به ساماندهی مجدد رودخانه و مرتفع کردن موانع کردند.

***************

به گزارش اصفهان شرق: مسئولان توجه داشته باشند که زمان کوتاه است و با سرعت عمل وارد شده و در احیای کامل گاوخونی دست به کار شوند، مردم در اقدامی زیبا کار را برای هر گونه بهانه جویی بستند ولی امروز تا احیای کامل گاوخونی فاصله بسیار وجود دارد که با تامین بودجه توسط وزارت نیرو، همیاری میراب، ساماندهی قسمت باقی مانده رودخانه از زیار تا ورزنه و کوتاه کردن دست چپاول گران حاشیه زاینده رود؛ این فاصله کوتاه خواهد شد. مسئولان توجه کنند که حوضه زاینده رود با حرف توان زنده شدن نداشته و به سرعت وارد عمل شوند زیرا فردا دیر است و زود دیر می شود.

2 نظر در مورد “آب زاینده رود پس از 10 سال به تالاب گاوخونی رسید/ برداشت های غیر مجاز قاتل احیای کامل تالاب”

  1. شهروند ورزنه گفت:

    با سلام وتشکر ازهمه مسئولین و مردم انشاءالله حالا که با اینهمه زحمت و مشقت این آب رو رسوندن به تالاب استمرار داشته باشه و ممنون از اصفهان شرق که در این مدت به خوبی اطلاع رسانی کرد

  2. علی گفت:

    سلام دوستان
    جا داره از مدیر محترم محیط زیست استان و همچنین خانم ابتکار تشکر کنیم که بعد از ده سال اب را به سوی تالاب روانه کردند.ما مردم ورزنه هیچ وقت این پیگیری و لطف ایشان را فراموش نمیکنیم و از دوست داران محیط زیست به خصوص جنای اقای خلیلی قهرمان تالاب نیز تشکر میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.