سرویس: سیاسی » بین الملل ۱۶:۵۹ - سه شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۲

پرس تي وي:

غرب با سران عرب برسر حمله به سوریه “در هفته جاری” به اتفاق نظر رسید

پرس تی وی در خبری فوری به نقل از مقامات غربی اعلام کرد سران کشورهای غربی و عربی در نشست مشترک فرماندهان ارتش ۱۰ کشور غربی-عربی بر سر حمله به سوریه به اتفاق نظر رسیده اند و راه را برای حمله نظامی احتمالی این هفته به سوریه باز کردند.

1473548_713

به گزارش اصفهان شرق به نقل از پرس تی وی، یک مقام نظامی اردن نزدیک به مذاکرات، در مصاحبه با رسانه ها گفت: “سران کشورهای غربی و عربی به این نتیجه رسیدند که جامعه بین الملل باید در قبال سوریه واکنش نشان دهد و “پایدارترین” واکنش حمله موشکی محدود خواهد بود.”

فرمانده های ارتش ۱۰ کشور غربی و عربی در نشست مشترک، هیچ چارچوب زمانی برای این حملات احتمالی تعیین نکردند اما شرکت کنندگان در این نشست، به توافق رسیدند که برای حمله نظامی احتمالی در “هفته جاری” آماده باشند.

این نشست که با حضور “مارتین دمپسی” رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و فرماندهان ارشد ارتش انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان،‌کانادا، عربستان سعودی، قطر، ترکیه و اردن برگزار شد، بدنبال انتشار ادعاهایی در خصوص استفاده حکومت سوریه از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی در دمشق در روز چهارشنبه هفته گذشته تشکیل شد.

علاوه بر گزینه اقدام نظامی، شرکت کنندگان در نشست امکان ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه را هم بررسی کردند.

بنا به گفته منابع دیپلماتیک، حاضران در این نشست تا روز یکشنبه به اجماع نظر دست نیافته بودند؛ به گونه ای که عربستان سعودی و آمریکا بر حملات هوایی د و انگلیس و فرانسه بر دخالت نظامی گسترده تأکید داشتند.

این منابع افزودند: در نهایت تمامی این کشور ها بر سر انجام یک سری حملات موشکی از طریق ناوگان های دریایی و یا هواپیماهای جنگی با یکدیگر به اتفاق نظر رسیدند.

دفتر نخست وزیری انگلیس هم امروز اعلام کرده که نیروهای نظامی این کشور چگونگی مداخله احتمالی در سوریه را بررسی می‌کنند.

گفتنی است، در حاشیه نشست غربی-عربی نمایندگان آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی همچنین با رهبران گروه موسوم به “ارتش آزاد سوریه” و “ائتلاف ملی مخالفان سوریه” هم دیدار کرده و با آنها در خصوص حمله احتمالی به سوریه گفتگو کردند. رویترز اعلام کرد که در این دیدار غرب به مخالفان سوری اطمینان داده که تا چند روز آینده به سوریه حمله خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.