سرویس: اقتصادی ۱۲:۰۸ - شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۴

گرانی زعفران با شایعات پیامکی دلالان!

یک عضو شورای ملی زعفران گفت: دلالان با شایعه‌پراکنی‌های پیامکی، بازار زعفران را آشفته کرده‌اند و باعث گرانی ۷۰۰ هزار تومانی هر کیلوگرم از این محصول طی دو ماه گذشته شده‌اند.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از ره دانا، علی حسینی اظهار کرد: در فروردین امسال حدود ۹ تن زعفران به ۴۵ کشور مختلف به ارزش حدود ۱۸۰۰ دلار صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی افزود: دلالان با شایعه‌پراکنی‌های پیامکی، در بازار تلاطم و جو کاذب ایجاد کرده‌اند و باعث شده‌اند که قیمت این محصول طی دو ماه گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تومان افزایش یابد، چرا که در اسفندماه هر کیلوگرم زعفران سرگل حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که در حال حاضر این محصول به قیمت کیلویی پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار داخل عرضه می‌شود.

این عضو شورای ملی زعفران ادامه داد:‌ عده‌ای که هیچ نقشی در تولید و صادرات زعفران ندارند و با پول‌های هنگفت خود نمی‌دانند چه کار کنند وارد بازار زعفران می‌شوند و با پیامک دادن و شایعه‌پراکنی جو کاذب در بازار ایجاد می‌کنند که اصلا زعفرانی نیست و باعث می‌شوند قیمت آن در بازار داخلی افزایش یابد. در این جو کاذب، صادرکننده که باید کالای مشتری خارجی خودش را به موقع تامین کند مجبور به خریدن این محصول به قیمت بالاتر از دلالان می‌شود.

سودهای یک‌شبه دلالان بیشتر از سود یک عمر زعفران‌کاران
وی تصریح کرد: در چنین شرایطی دلالان یک‌شبه پول‌هایی به جیب می‌زنند که تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران در یک عمر نمی‌توانند چنین سودهایی ببرند.

حسینی گفت: با توجه به آشفتگی بازار داخل و افزایش قیمت زعفران به نظر می‌رسد صادرات این محصول در با اختلال مواجه شده و نسبت به سال گذشته با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

این عضو شورای ملی زعفران اعلام کرد: ‌دلالانی که چنین سودهای هنگفتی می‌برند همان کسانی هستند که پیاز زعفران را می‌خرند و به افغان‌ها برای توسعه کشت زعفران و رقابت با ایران می‌فروشند و در این میان هیچ‌کس ابزاری ندارد که بخواهد با آنها برخورد کند اما به نظر می‌رسد باید این اوضاع را به درستی مدیریت کرد؛ به گونه‌ای که یک تشکل و مجموعه‌ای باشد که بتواند درست تصمیم بگیرد تا پول‌ها و سودهای بادآورده دلالان زعفران نتواند اقتصاد استان و کشور را بر هم بزند.

 

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.