اصفهان شرق

قلیان کشیدن زنان و خطر سلامت مادران نسل آینده

کدخبر: 6371
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ در ساعت ۱۸:۳۸

n00041477-r-b-002

به گزارش اصفهان شرق: دکتر کمال حیدری رییس مرکز بهداشت استان اصفهان امروز در نشست خبری اطلاع رسانی علیه قلیان گفت: نداشتن آگاهی مردم از مضرات قلیان و سیگار سبب شده است که هنوز همت مردمی در جهت رفع جمع‌آوری قلیان در شهر اصفهان ایجاد نشود.

وی به اقدام در جهت جمع آوری قلیان اشاره و افزود: این معاونت  با توجه به شیوع استعمال قلیان در جامعه اصفهان به ویژه نسل جوان و کشیده شدن این معضل به حریم خانواده‌ها اقدام به جمع‌آوری قلیان از سطح استان کرده است.

حیدری ادامه داد: بر اساس مطالعات جهانی مشخص شده که در سال شش میلیون نفر بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند،  از این تعداد پنج میلیون نفر مصرف کننده مستقیم دخانیات بوده و یک میلیون نفر آنان نیز در معرض دود دخانیات قرار دارند.

وی ادامه داد: امروزه کشیدن قلیان برای تمام افراد خانواده آن هم در اماکن عمومی قبیح نیست در حالیکه توجه مسوولان به این بخش موجب کاهش مصرف مواد دخانی خواهد شد.

رییس مرکز بهداشت استان اصفهان در ادامه خبر از ایجاد میزگردی با عامل فروش و تولید تنباکوی قلیان در اولویت برنامه‌های این معاونت خبر داد و گفت: در راستای پیشگیری از شیوع بالای قلیان کمیته اطلاع‌رسانی در این زمینه در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شده است.