سرویس: اخبار شهرستان » هرند ۰۱:۱۵ - یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

بزرگی از شرق اصفهان:

مروری بر زندگینامه آیت‌الله‌ فاضل هرندی به بهانه نهمین سالگرد ارتحال

حضرت آیت‎الله‌العظمی محی الدین فاضل هرندی در سال ۱۳۱۳هجری شمسی در شهر هرند متولد شد و تحت تربیت پدر بزرگوارش، آیت الله حاج شیخ یحیی فاضل هرندی مدارج علمی را طی کرد.

به گزارش مرادی هرندی خبرنگار اصفهان شرق از هرند: با توجه به فرارسیدن نهمین سال‌روز ارتحال حضرت آیت‎الله‌العظمی محی الدین فاضل هرندی، ، این پایگاه خبری در نظر دارد تا در یادداشتی کوتاه، به مرور بخشی از زندگی‎نامه آیت‏ الله‌العظمی محی الدین فاضل هرندی بپردازد.
بخشی از زندگی‎نامه آیت‏ الله‌العظمی محی الدین فاضل هرندی:
در سال ۱۳۱۳ شمسی در شهر هرند فرزندی از خانواده‌ای متدین و روحانی پا به عرصه وجود نهاد که او را محی‌الدین نام نهادند. پدرش، آیت الله حاج شیخ یحیی فاضل هرندی از خواص و شاگردان آیت الله العظمی شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی و آقا سید محمد نجف آبادی و میرصادق خاتون آبادی بود و از آثار ایشان حاشیه بر وقایه الاذهان است. وی در سال ۱۳۶۹ هجری شمسی وفات یافت و در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.
تحصیلات:
آیت الله محی الدین فاضل هرندی تا سال ۱۳۲۲ شمسی در هرند زندگی کرده است. وی در مدت سه سال، نوشتن و قرائت قرآن را در مکتب خانه‌های هرند فراگرفت و از سال ۱۳۲۲ ش. در پی مهاجرت پدرش(آیت الله یحیی فاضل) با خانواده رهسپار اصفهان گردید و تا سال ۱۳۳۰ش. در آنجا ادبیات فارسی دوره ابتدایی و پس از آن دوره مقدمات حوزه علمیه را فراگرفت. سپس در سال ۱۳۳۰ به قم هجرت نمود و تا سال ۱۳۳۷ در این شهر مقدس به تحصیل اشتغال داشت و دوره سطح را طی نمود. و بعد از آن به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت. ایشان به دلیل قریحه سرشار و بیان شیوا از ابتدای اشتغال در دروس به تدریس مقدمات، ادبیات، معانی بیان و منطق پرداخت و در سال ۱۳۴۰ شمسی به تدریس دروس سطح و سپس رسائل و مکاسب مشغول گردید که تا زمان وفات وی ادامه داشت و در طول این مدت شاگردان فراوانی پرورش داده که جامعه اسلامی از آن‌ها بهره‌مند است.
وی دروس سطح خود را در مدرسه آیت الله العظمی گلپایگانی مدتی هم شرح لمعه را در مدرسه حقانی تدریس می‌کردند
تالیفات
۱٫ ترجمه و شرح مکاسب شیخ مرتضی انصاری، که در ۱۷ جلد منتشر گردید و عموم طلاب و پژوهشگران حوزه علمیه قم از آن بهره‌ می‌گیرند.
۲٫ کتاب انفال،که نزدیک به ۵۰۰ صفحه دارد و با همکاری برخی دوستان آیت الله محی الدین فاضل هرندی تدوین گردید.
۳٫ حریم در فقه شیعه، این کتاب در سال ۱۳۷۶ به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در قطع رقعی در هشتاد و هشت صفحه چاپ گردیده است. موضوع این کتاب درباره حریم خانه، راه، روستا، چاه، چشمه، دیوار، نهر و قنات است که در ابواب گوناگون احکام فقهی آن‌ها بیان گردیده است.
اساتید:
آیت الله محی الدین فاضل هرندی در طول دوران تحصیل، از اساتید برجسته‌ای بهره برد که از علمای طراز اول جهان اسلام به شمار می‌آمدند؛ از جمله:
امام خمینی(ره)، آیت الله سید حسین بروجردی، آیت الله سید محمد محقق داماد، آیت الله سید محمدرضا موسوی گلپایگانی، آیت الله محمد علی اراکی.
شاگردان:
بسیاری از فضلای حوزه علمیه قم از درس آیت الله محی‌الدین فاضل هرندی استفاده نموده‌اند؛ برخی از این بزرگان عبارتند از:
۱٫ جواد محدثی؛ ۲٫ شهید حسن مهدوی؛ ۳٫ غلامرضا معصومی؛ ۴٫ محمود مهدی پور؛ ۵٫ محمود شریفی؛ ۶٫ جعفر قدیانی؛ ۷٫ سید علیرضا صدر حسینی؛ ۸٫ سید احمد زرگر؛ ۹٫ عبدالکریم پاک‌نیا؛ ۱۰٫ میر لوحی اصفهانی؛ ۱۱٫ شهید ذبیح الله کرمی؛۱۲٫ عبدالله محمدی نجات؛ ۱۳٫ محمدباقر مصباح خراسانی.
هم بحث ها:
در حوزه‌های علمیه رسم متداول بر این است که پس از ارائه درس از سوی استاد، طلاب چند نفری با هم به مباحثه درباره آن درس می‌پردازند. شیخ محی‌الدین نیز بدین گونه با گروهی از طلبه‌های آن زمان که از علمای عصر حاضرند، به مباحثه می‌پرداخت که از آن جمله‌اند:
آیت الله محمد مؤمن قمی، آیت الله محمد علی گرامی، آیت الله مرتضی مقتدایی اصفهانی

آیت الله فاضل هرندی2
فعالیت های سیاسی،اجتماعی، فرهنگی:
آیت الله محی‌الدین فاضل هرندی برای مبارزه با حکومت پهلوی با افرادی که به خاطر دین با رژیم مخالف بودند رابطه دوستی برقرار می‌کرد. وی فعالیت‌های خود را به عنوان وظیفه نهی از منکر و مبارزه با بدعت صورت می‌داد؛ لذا پس از علنی شدن فعالیت‌گروه مذهبی و انقلابی و متعهد فدائیان اسلام به رهبری شهیدنواب صفوی، به طور رسمی به عضویت این گروه مذهبی، سیاسی، در آمد و از یاران نزدیک شهید نواب و«واحدی» قرار گرفت.
پس از رحلت حضرت آیت الله العظمی بروجردی و مسأله انجمن‌های ایالتی و ولایتی و قضیه رفراندوم شاه و مسأله کاپیتولاسیون، برای انجام کارهای سیاسی اعلام آمادگی نموده و به صف مبارزین و انقلابیون پیوست پس از سخنرانی‌های شدید امام خمینی‌(ره(در این باره علیه رژیم، اقدامات خود را در حمایت از امام‌(ره) شدت بخشید.
آیت الله فاضل هرندی پس از تبعید امام خمینی‌(ره) به ترکیه و سپس به نجف اشرف، همراه با یاران امام نامه‌ها و اعلامیه‌های بسیاری علیه اقدامات رژیم پهلوی منتشر نمودندودر امضای حدود ۳۰ نامه و اعلامیه شرکت نمود.
آیت الله فاضل هرندی پس از ترور حسنعلی منصور نخست وزیر، برای ادای وظیفه اسلامی و گاه از سوی شهدای بزرگوار، دکتر محمد جواد باهنر و آیت الله غلامرضا سعیدی، سفرهایی جهت انجام وظیفه برملاء کردن رژیم منحوس پهلوی انجام داد.
پس از شهادت آیت الله حاج مصطفی خمینی‌(ره) که مبارزات رنگی خاص به خود می‌گرفت و نقطه عطفی در انقلاب اسلامی بود، وی نیز مانند دیگر مبارزان، به افشاگری علیه رژیم ستم‌شاهی پرداخت؛ در نتیجه در اوایل سال ۱۳۵۷ دستگیر و زندانی گردید و در تیرماه همان سال در اثر شکنجه‌های شدید عوامل ساواک از زندان به بیمارستان شماره۴ شهربانی منتقل شده، سپس آزاد گردید.
در همان سال پس از آزادی از زندان، ماه مبارک رمضان را در شهر سیرجان به سر برد و مبارزات و راهپیمایی‌های سیاسی آن دیار را سامان داد. همچنین در روز عید فطر بزرگ‌ترین و بی‌نظیرترین راهپیمایی را در آن شهر رهبری کرد.
وی در محرم سال ۱۳۵۷ به دلیل سخنرانی‌های روشنگرانه بر ضد رژیم پهلوی، توسط ساواک دستگیر و ممنوع المنبر گردید.
پس از آن به شهر سنندج رفت و برای حمایت از دو طایفه شیعه که به دست رژیم دستگیر شده بودند، به جمع متحصنین در مسجد جامع آن شهر پیوست.
وی در بهمن سال ۱۳۵۷ پس از ورود امام خمینی‌(ره) به کشور در ستاد استقبال مستقر در مدرسه رفاه، با مرحوم آیت الله ربانی شیرازی و ربانی املشی همکاری داشتند و به دنبال آن در اواخر بهمن‌ماه برای تأسیس کمیته‌های انقلاب اسلامی به شهرهای شمال کشور مسافرت نمودند و کمیته‌های انقلاب اسلامی را در آن جا تشکیل دادند.
آیت الله فاضل هرندی در اسفندماه سال ۱۳۵۷ پس از بازگشت امام‌(ره) به قم برای بررسی مسائل کردستان در دو مرحله از جانب ایشان به کردستان مسافرت کرده، انجام وظیفه نمودند.
وی همچنین در اواخر سال ۱۳۵۷ به دنبال محاصره زندان خرم‌آباد به وسیله گروه‌هایی از مردم، سفری به آن شهر نموده و معترضان را به آرامش دعوت کرده، آن غائله را سامان دادند.

آیت الله فاضل هرندی1111
مسئولیت ها:
۱٫در سال ۱۳۵۸ از سوی حضرت امام خمینی‌(ره) به عنوان قاضی شرع شهر قائن منصوب گردید.
۲٫ قاضی شرع و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان.
۳٫ نظارت بر فعالیت‌ اتحادیه‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به مدت هشت سال.
۴٫عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی.
۵٫ عضویت در شورای عالی کشاورزی.
۶٫نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره اول از سوی مردم استان فارس.
۷٫نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره دوم از سوی مردم استان کرمان.
۸٫نمایندگی ولی فقیه در ستاد عالی امور عشایر، مستقر در وزارت کشور در سال ۱۳۶۱ـ۱۳۶۲٫
۹٫ نمایندگی ولی فقیه در مرکز علوم پزشکی.
۱۰٫نمایندگی جانشین فرمانده کل قوا در کمیسیون حل اختلاف، بین سپاه و ارتش در مسائل مربوط به پادگان‌ها.
۱۱٫نمایندگی ریاست مجلس در کارهای مقطعی، مثل شرکت در اجلاسیه صحرا(پلیساریو(مستقر در پاریس و شرکت در مراسم رسمی خاکسپاری امپراتوری ژاپن و….
۱۲٫عضویت در شورای عالی بازسازی کشور.
۱۳٫عضویت در هیأت مدیره دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، که با انتخاب رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای(دام ظله) صورت گرفت و تا زمان وفات وی ادامه داشت.
۱۴٫عضویت چهار ساله در شورای عالی کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهت بررسی کتب و تدوین ضوابط و معیارهای کلی برای نشر کتاب، به همراه آقایان دکتر داوری، دکتر حداد عادل، حجت الاسلام سید هاشم رسولی محلاتی، و….
۱۵٫مسؤولیت گروه مبلغان زبان‌دان اعزام به حج از سوی بعثه مقام معظم رهبری(دام ظله) به مدت پنج سال.
۱۶٫نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تیرماه۱۳۶۰ به دنبال شهادت آیت الله دکتر بهشتی به همراه ۲۸ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخابات میان دوره‌ای از سوی مردم اقلید فارس به نمایندگی مجلس انتخاب گردید و از بدو ورود، کار خود را در کمیسیون کشاورزی آغاز کرده و به ریاست آن کمیسیون برگزیده شد.
در دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی از سوی مردم اصفهان انتخاب گردید و به مجلس راه یافتند.
۱۷٫ریاست کمیسیون امور اقتصادی و دارایی مجلس به مدت یکسال.
۱۸٫ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس به مدت هشت سال.
۱۹٫تصدی کمیسیون‌های ویژه مجلس که عبارتند از:
الف: کمیسیون تدوین و بررسی اساسنامه جهاد سازندگی.
ب: کمیسیون خاص ادغام یا تفکیک وظایف وزارت خانه‌های جهاد سازندگی و کشاورزی.
ج: کمیسیون خاص بررسی طرح قانون بخش تعاون در نظام جمهوری اسلامی ایران.
۲۰٫و سرانجام در سال ۱۳۵۹ در ستاد مرکزی هیأت‌های هفت نفره و به نمایندگی ولی‌فقیه در ستاد مزبور منصوب گردید و تا هنگام فوت وی به حکم مقام معظم رهبری(دام ظله) در این سمت مشغول بود.
آن عالم بزرگوار پس از سال‌ها مبارزه و تحصیل و جهاد فی‌سبیل‌ الله، پس از تحمل بیماری در سن ۷۲ سالگی در روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۵ شمسی به دیار باقی شتافت و پیکر مطهرش پس از تشییع توسط مردم قم واقامه نماز میت به امامت حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی بر آن، در صحن بزرگ حرم(اتابکی)مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام در حجره شماره ۲۱ به خاک سپرده شد و به همین مناسبت ، حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند. متن پیام به این شرح است:….
بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت مرحوم مغفور حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ محی الدین فاضل هرندی رحمه الله علیه را به خانواده ی محترم و فرزندان مکرم ایشان و نیز به همه ی علاقمندان وارادتمندان آن عالم خدوم و مجاهد تسلیت میگویم ، ایشان عمری را در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و حوزه های علمیه گذرانیدند ، و امید است خدمات ایشان در نزد حضرت حق جل و علا مشکور و روح ایشان مشمول مغفرت و رحمت الهی باشد.
سید علی خامنه ای
۲۷/اردیبهشت/۱۳۸۵

2 نظر در مورد “مروری بر زندگینامه آیت‌الله‌ فاضل هرندی به بهانه نهمین سالگرد ارتحال”

  1. میراحمدی گفت:

    خدا رحمتش کنه ایشان دین خد را به انقلاب وخصوصا مردم هرند ادا نمودن خداوند ایشان را با سالار شهیدان محشور نماید

  2. رضا جعفری هرندی گفت:

    به نام خدا
    خدا ایشان را بیامرزد.
    تقوای ایشان خصوصا در زمینه اقتصادی بر همگان روشن شد. ایشان علی رغم قدرت و مسئولیت، پاک دستی و سلامت اقتصادی شان هر روز روشن تر شد. کاش همکان مخصوصا مسئولین نیز این گونه باشیم. خداوند ایشان را مورد رحمت ویژه خود قرار دهد.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.