سرویس: سیاسی » بین الملل ۱۱:۱۱ - پنجشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

پشت پرده نقش ایران در متوقف کردن تجاوز عربستان به یمن

از صبح روز گذشته که رسانه‌ها از تماس محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با جان کری، وزیر امور خارجه ایران سخن گفتند، مشخص بود که تحولاتی منطقه در حال وقوع است.

به گزارش اصفهان شرق؛ پس از انتشار این خبر، معاون وزیر خارجه ایران، حسین امیر عبدالهیان، همراه با ‌معاون وزیر خارجه سوئیس و معاون وزیر خارجه یکی دیگر از کشورهای منطقه، جلسه‌ای ‌برگزار کردند و پس از آن جلسه بود که معاون وزیر خارجه ایران، از توقف تجاوز عربستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، خبر ناگهانی توقف تجاوز رژیم سعودی به یمن، گمانه‌زنی را بیش از پیش تقویت کرد که ایران در متوقف کردن تجاوز سعودی‌ها به یمن، نقشی کلیدی داشته است، تا اینکه امروز نشریه لبنانی الاخبار، جزئیاتی در این باره منتشر کرده است.

واحد مرکزی خبر در این باره به نقل از الاخبار نوشته است: تحولات می‌دانی رخ داده، طی بیست و چهار ساعت گذشته، به ویژه خطر مداخله ایران، عربستان را مجبور کرد تجاوز گسترده به یمن را متوقف کند.

روزنامه الاخبار چاپ بیروت در گزارشی به قلم ابراهیم الامین‌ نوشت: ‌ به دور از رسانه‌ها و حتی محافل دیپلماتیک مختلف، طی بیست و چهار ساعت گذشته، تحولاتی میدانی رخ داد که نتایج آن عربستان را مجبور کرد، تجاوز گسترده به یمن را متوقف کند؛ اما باب جنگ گسترده بسته نشد و همین ‌باعث شد تا توقف حملات، بیشتر به آتش‌بسی شبیه باشد که به تثبیت و گام‌های میدانی و سیاسی نیاز دارد.

منابع آگاه‌ درباره بخشی از تحولاتی که از دو شب پیش رخ داده است‌ با الاخبار صحبت کردند. به گفته آن‌ها، تهران، شاخص‌هایی دریافت کرد مبنی بر اینکه عربستان قصد دارد، دامنه بمباران‌های بی‌هدف را گسترش دهد. ایران بلافاصله تصمیم گرفت، نیروی دریایی به دریای سرخ اعزام کند و همین ‌هم باعث شد آمریکا سریع‌ به سمت این دریا نیرو بفرستد. تهران به پایتخت‌های اروپایی گفته بود، در برابر اقدام عربستان دست بسته نخواهد نشست. اروپایی‌ها نیز خیلی زود با آمریکا تماس گرفتند و سپس پیام‌هایی در اعتراض به استفاده بیش از حد عربستان از قدرت به این کشور فرستادند.

دستگاه‌های امنیتی و نظامی کشورهای ائتلاف و کشورهای غربی، بیش از پانزده بار در ترور رهبران انصارالله شکست خوردند و بمباران انبارهای سلاح نیز اهداف را محقق نکرد.

نیروی دریایی آمریکا دید که دخالت نظامی دریایی ایران، نشان دهنده آمادگی برای دخالت است و نگرانی‌ها فقط به احتمال انتقال سلاح به حوثی‌ها محدود نمی‌شود. به همین سبب آمریکا از ایران درباره موضعش پرسید و پاسخ ایران این بود که اقدام تهران برای رویارویی با تجاوز عربستان، محدود نخواهد بود.

دیروز صبح، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود تماس گرفت و گفت، کشورش صلاح نمی‌بیند دامنه تنش در منطقه توسعه یابد و خیلی زود با سعودی‌ها تماس خواهد گرفت تا به ازای همکاری برای شروع روند سیاسی، حملات به یمن را متوقف کند. ظهر دیروز، ایرانی‌ها تماس‌هایی دریافت کردند، مبنی بر اینکه عربستان با توقف حملات هوایی موافقت کرده است، ولی هنوز احتمال جنگ ‌وجود دارد و شاید عربستان مجبور باشد به بمباران مواضع حوثی‌ها ادامه دهد.

دیروز بعد از ظهر و پس از صدور اولیه بیانیه عربستان مبنی بر توقف عملیات نظامی، انصارالله به پادشاه نشین عمان ابلاغ کردند آنچه رخ داده، توقف تجاوز از سوی عربستان است و این اقدام طرف دیگر را به هیچ چیز ملزم نمی‌کند و آنچه عربستان نتوانست با حملات نظامی به دست آورد، در مذاکرات سیاسی نیز به دست نخواهد آورد. انصار‌الله‌ با تأکید بر موضع خود مبنی بر مخالفت با حضور در گفت‌وگوی داخلی‌ اعلام کرد، طرح سازمان ملل را که اساس آن تسهیل در روند بازسازی یمن است، رد نمی‌کند.

الاخبار درباره اینکه آیا آتش بس به منزله پایان جنگ است نوشت: مشخص است که هیچ کس بر این اساس رفتار نمی‌کند. حوثی‌ها تأکید کردند برداشتن سریع محاصره هوایی و زمینی و توقف بمباران‌ها در مناطق جنوبی ضروری است و هیچ طرفی حق ندارد مانع از آن شود که ارتش یمن به توسعه نفوذ خود و سیطره بر خاک یمن‌ ادامه دهد. عربستان از این مسأله می‌ترسد. این کشور طرحی جایگزین ‌اجرا کرد که بر پایه فریفتن تعداد زیادی از قبایل جنوب یمن قرار دارد. عربستان گمان می‌کند ‌آتش‌بس، این فرصت را برایش ایجاد می‌کند که زمینه مناسب را برای مخالفت با ارتش و حوثی‌ها در استان‌های جنوبی فراهم ‌آورد. البته این احتمال نیز وجود دارد که عملیاتی انجام شود که هدف آن ایجاد منطقه‌ای وابسته به عربستان در استان حضرموت است تا عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور فراری یمن در آن اقامت کند.

منبع: صاحب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.