سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۱۱:۱۱ - چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳

سرانه مصرف ایرانی‌ها در آب، سوخت و نان/ جریمه چینی‌ها برای دور ریختن نان+جدول

بررسی قیمت بنزین در سراسر دنیا حاکی از آن است که ایران در جایگاه دوم پس از ونزوئلا از نظر قیمت پایین بنزین قرار دارد؛ به‌طوری که ونزوئلا با ۰.۰۳ سنت، ایران ۰.2 سنت و عربستان ۰.۲۱ سنت در جایگاه اول تا سوم به لحاظ ارزان‌ترین کشورها در قیمت بنزین قیمت دارند.

به گزارش اصفهان شرق؛ کشور ایران داری منابع انرژی غنی و گسترده می‌باشد. وجود مخازن عظیم نفت و گاز موجب گردیده است که ایران از موقعیت مناسب و ممتازی نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر برخوردار باشد. این منابع عظیم در صورتی می‌توانند به عنوان عوامل مهم توسعه اقتصادی نقش ایفا نمایند که استفاده بهینه و مناسب از آنها به عمل آید. در صورت عدم استفاده بهینه، این امکان وجود دارد که بخش انرژی به عنوان یک بخش نامتعادل و ناسازگار با سایر بخش‌های اقتصادی درآید و موجب رشد سرطانی برخی بخش‌ها گردیده و نهایتاً باعث عدم تعادل اقتصادی شود. آگاهی از تناسب یا عدم تناسب بین افزایش مصرف انرژی و تولیدات کل، از اهمیت خاصی برخوردار است؛ به این دلیل که عدم تناسب بین تولید و مصرف انرژی خود می‌تواند بیانگر اتلاف انرژی و عدم کارایی مصرف انرژی به عنوان عامل تولید باشد.

 

سرانه مصرف انرژی در ایران

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران دومین کشور جهان از نظر پرداخت یارانه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می‌باشد. مصرف سرانه انرژی در ایران به ازای هر نفر بیش از 5 برابر مصرف سرانه کشوری مانند اندونزی با 225میلیون نفر جمعیت، 2 برابر چین با یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و 4 برابر کشور هند با یک میلیارد و 122 میلیون نفر جمعیت است که با مقایسه شاخص شدت مصرف انرژى در ایران با بسیارى از کشورهاى جهان، شاهد وضعیت ناهنجار بهره‌بردارى انرژى هستیم.

مصرف بنزین در ایران چقدر است؟

بر اساس گزارش، موسسه «مارکت اوراکل» ایران از نظر ارائه بنزین ارزان سومین کشور و از نظر میزان یارانه پرداختی به این کالا نخستین کشور در میان کشورهای جهان است و بیش از 36 درصد کل مصرف بنزین خاورمیانه در سال 2007 در ایران مصرف ‌گردیده است. متوسط مصرف سوخت خودروهای بنزینی در کشورمان حدود 11 لیتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در کشورهای دیگر نظیر آلمان و ژاپن 2/5، در انگلیس 3/5، در فرانسه 1/9، در کانادا 5/6 و در کشور آمریکا 3/7 لیتر در روز است. هر10 سال یک بار میزان مصرف سوخت در ایران 2 برابر می‌شود اما این نرخ رشد در مقیاس جهانی یک تا 2 درصد بیشتر نیست و میزان سوخت مصرفی جهان در حدود هر 50 سال یک بار 2 برابر می‌شود. یعنی ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می‌کند.

هم‌اکنون 9 درصد سوخت جهان در ایران و توسط تنها یک درصد جمعیت جهان مصرف می‌شود. و هر ساله بیش از 38درصد از بودجه سالانه دولت ایران به یارانه بنزین اختصاص می‌یابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می‌تواند یکی از صادر کنندگان بنزین باشد.

بررسی قیمت بنزین در سراسر دنیا حاکی از آن است که ایران در جایگاه دوم پس از ونزوئلا از نظر قیمت پایین بنزین قرار دارد؛ به‌طوری که ونزوئلا با ۰.۰۳  سنت، ایران ۰.2 سنت و عربستان ۰.۲۱ سنت در جایگاه اول تا سوم به لحاظ ارزان‌ترین کشورها در قیمت بنزین قیمت دارند.

پس از آن، کشور کویت با بنزین هر لیتر ۰.۲۵ سنت، قطر با بنزین هر لیتر ۰.۲۵ سنت، بحرین با بنزین هر لیتر ۰.۲۸ سنت، عمان با بنزین هر لیتر ۰.۴۰ سنت، مصر با بنزین هر لیتر ۰.۴۰ سنت، برونئی با بنزین هر لیتر ۰.۵۱ سنت، بولیوی با بنزین هر لیتر ۰.۵۲ سنت، یمن با بنزین هر لیتر ۰.۵۸ سنت، قزاقستان با بنزین هر لیتر ۰.۶۲ سنت، اکوادور با بنزین هر لیتر ۰.۶۹ سنت، قرقیزستان با بنزین هر لیتر ۰.۶۹ سنت و سودان با بنزین هر لیتر ۰.۸۰ سنت در جایگاه بعدی ارزان‌ترین کشورها بابت قیمت بنزین قرار دارند.

همچنین براساس گزارش global petrol prices، کشور نروژ با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۵۶ دلار، هلند با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۴۴ دلار، ایتالیا با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۴۲ دلار، دانمارک با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۳۸ دلار، ترکیه با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۳۴ دلار، یونان با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۲۸ دلار و آلمان با قیمت هر لیتر بنزین ۲.۲۲ دلار در جایگاه گران‌ترین کشورها در رابطه با قیمت بنزین قرار دارند.

قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران (براساس دلار ۳۳۰۰ تومانی)

کشورهای همسایه ایران

قیمت براساس دلار

قیمت براساس تومان

پاکستان

۱.۱۰

۳۶۳۰

ارمنستان

۱.۱۸

۳۸۹۴

قرقیزستان

۰.۶۲

۲۰۴۶

قزاقستان

۰.۶۲

۲۰۴۶

عراق

۱.۰۰

۳۳۰۰

ترکیه

۲.۳۴

۷۷۲۲

کویت

۰.۲۵

۸۲۵

عمان

۰.۴۰

۱۳۲۰

قطر

۰.۲۵

۸۲۵

عربستان

۰.۲۱

۶۹۳

تاجیکستان

۱.۳۲

۴۳۵۶

بنزین، گاز و بطور کلی سوخت در کشور ژاپن گران است و به همین دلیل مردم ترجیح می‌دهند در مرکز شهر و نزدیک به محل کارشان زندگی کنند تا بتوانند با دوچرخه یا پیاده خودشان را به محل کارشان برسانند و هزینه عمده‌ای در رفت و آمد صرفه جویی کنند. هزینه‌ای که اگر کنترل نشود، حدود 2000دلار خرج بر می‌دارد.

علاوه بر این که ماشین، حتی ماشین های ژاپنی، ارزان محسوب نمی‌شوند، یک لیتر بنزین حدود 1.75 دلار است و برای رانندگی در هر بزرگراهی باید مبلغی پرداخته شود؛ به این هزینه‌ها نرخ بیمه گران و هزینه بالای پارک‌مترها را اضافه کنید تا به ژاپنی‌ها حق بدهید که با وجود این که بیشتر ادارات و شرکت‌های ژاپنی، ماهانه مبلغی را بعنوان هزینه رفت و آمد به حقوق کارمندانشان اضافه می‌کنند، باز هم مرکز شهر توکیو رتبه اول تراکم جمعیت در دنیا را داشته باشد.

برق

از نظر مصرف برق هم ، ایران نوزدهمین کشور پرمصرف برق در دنیاست. ودولت سالیانه یارانه‌ 4هزار میلیارد تومانی برای برق در نظر می گیرد.

در زمان حاضر متوسط قیمت جهانی هر کیلووات ساعت برق در جهان افزون بر 12 سنت است که این میزان دستکم شش برابر متوسط قیمت برق خانگی و صنعتی در ایران است. در زمان حاضر متوسط قیمت جهانی هر کیلووات ساعت برق در جهان افزون بر 12 سنت است که این میزان دستکم شش برابر متوسط قیمت برق خانگی و صنعتی در ایران است.

کشور چین تازگی ها با ترفند بازگشت به سنت، مردم را راضی کرده است که برای فانوس های معروفشان، که دم در مغازه ها و رستوران ها آویزان است، از شمع استفاده کنند. با این همه برق وتلفن هنوز گران است و یک خانواده چینی حدود 300 دلار برای قبض هایی از این دست می پردازد تا حواسش کاملا جمع باشد.

مواد مصرفی

عدم رعایت الگوی مصرف فقط به مبحث انرژی ختم نمی‌شود. در بخش آب، ایرانیان 70 درصد بیش از الگوی جهانی، آب مصرف می‌کنند. این اضافه مصرف در حالی اتفاق می‌افتد که منابع آبی کشور برخلاف بسیاری از کشورها بسیار محدود است. به ویژه در اثر خشکسالی، ذخیره بسیاری از سفره‌های زیرزمینی کاهش یافته است. علیرغم برخورداری کشور ایران از مزیت نسبی در بخش کشاورزی و دارا بودن قابلیت کشت، برداشت و صادرات هزاران تن محصول، به دلیل عدم مدیریت بهینه منابع آبی و استفاده از روشهای سنتی کشت، بخش کشاورزی همچنان کوچکترین بخش اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. برخی از کارشناسان بر این باورند که به طور متوسط92 درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی، به دلیل استفاده از روش غرق آبی (به جای سیستمهای کارآمد آبیاری تحت فشار یا قطره ای) هدر می رود.

الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفر در سال، یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مکعب در سال است. بر این اساس، در کشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود!

آب

در کشور آلمان میانگین مصرف روزانه آب درایالتهای مختلف متفاوت است به گونه ای که میزان مصرف در ایالتهای غربی با میزان مصرف در ایالتهای شرقی متفاوت است. به طور متوسط هر شهروند ساکن در ایالتهای غربی 126 لیتر آب درشبانه روز مصرف می کند در حالیکه این مقدار برای یک شهروند ساکن ایالتهای شرقی در حدود 93 لیتر است که در مقایسه با 15 کشور اتحادیه اروپا یکی از کمترین میزانهای مصرف است.( پائین ترین نرخ سرانه مصرف آب در اروپا 115 لیتردر روز برای کشور بلژیک وبالاترین نرخ مصرف روزانه 256 لیتر متعلق به اسپانیا است.

از سوی دیگر در دو دهه گذشته مصرف آب خانگی دچار تغییرات اساسی شده است و میانگین مصرف آب که در دهه 1990 روزانه 140 لیتر بوده است به حدود 120 لیتر در سال 2004 کاهش یافته است.

میزان سرانه مصرف آب در سال1990 در حدود 145 لیتر ، در سال 1995 در حدود 132 لیتر،در سال 2000 در حدود 129 لیتر و سال 2005 به حدود 127 لیتر رسیده است. با بررسی نمودار ، کاهش 18 تا 20 لیتر مصرف روزانه آب رادر یک دوره 15 ساله شاهد هستیم که با توجه به جمعیت آلمان( 82 میلیون نفر) روزانه در حدود 1میلیارد و چهارصد میلیون لیتر آب در هر روز صرفه جوئی شده است.

تعیین قیمت خدمات شرکت های آب وفاضلاب درآلمان تابعی از هزینه های تمام شده است. براین اساس در سال 2005 میانگین قیمت هر متر مکعب آب مصرفی 81/1 یورو و قیمت هر متر مکعب فاضلاب 14/2 یورو بوده است ؛ در مجموع هر خانوارآلمانی به ازاء یک متر مکعب خدمات آب وفاضلاب مبلغی معادل 5 یورو می پردازد . با این حساب به ازاء هر مترمکعب خدمات آب وفاضلاب، یک مشترک آلمانی پولی بیش از 43 برابر یک مشترک ایرانی می پردازد.

هنوز بسیاری از مردم مناطق پکن، آب لوله کشی ندارند و آب را در بشکه های بزرگی می خرند و با گاری به خانه هایشان می برند (کوچه های آن مناطق معمولا ماشین رو نیست). آب خریداری شده فقط برای خورد و خوراک استفاده می شود و برای شستشو و استحمام، آب ارزان تری هست که از رودخانه شهر می آورند.

نان

نان یکی از ارزانترین و مهمترین مواد غذایی مورد استفاده انسان می باشد، گرچه با ارتقاء سطح زندگی در کشورهای پیشرفته از میزان مصرف نان کاسته شده است، لیکن نان هنوز هم بخش عمده ای از انرژی روزانه مردم کشورهای مختلف و بویژه اقشار کم درآمد جامعه را تأمین می کند .

بالاترین نرخ مصرف نان در جهان متعلق به ایران است. براساس آمارهای منتشره، مصرف سالانه گندم کشور حدود 11 میلیون تن در سال است که حدود سه میلیون تن آن (30 %) به ضایعات نان تبدیل می‌شود. آمارهای منتشره توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) همچنین نشان می دهد که بالاترین نرخ مصرف نان در جهان متعلق به ایران است. سرانه مصرف نان در ایران حدود 160کیلوگرم است که در مقایسه با کشورهای اروپایی مانند فرانسه 56 کیلوگرم در سال و آلمان 70 کیلوگرم در سال بسیار بالا است. روشن است که عدم بهره برداری صحیح از این منبع غذایی غنی (که در فرهنگ دینی و ملی هم از جایگاه مقدسی برخوردار است) و پخت نامناسب نان از مهم ترین دلایل اضافه مصرف است.

در چین دور ریختن غذا، واقعا برایشان گران تمام می شود و این را حتی در هتل های بین المللی شان به وضوح می شود دید. نان های مصرف نشده را با احترام سر جایش می گذارند.

 

منبع:راه دانا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.