سرویس: اجتماعی ۱۱:۴۰ - سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

عید 95 کجا بریم:

امامزاده قاسم نگین فیروزه ای در بخش کوهپایه

امامزاده قاسم(ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که در ۹۰ کیلومتری شرق اصفهان در مسیر اصفهان- نایین قرار دارد.

به گزارش اصفهان شرق به نقل از وبلاگ امامزاده قاسم کوهپایه: روستای امامزاده قاسم واقع شده در بخش کوهپایه اصفهان که نام روستا از همان امامزاده لازم التعظیم که فرزند امام کاظم (ع )است و آنجا مدفون هستند گرفته شده است.
این روستا واقع درضلع جنوبی ۸۵ کیلومتری جاده اصفهان به نایین است از جنوب با شهر هرند و شاهمراد ازشرق با مزرعه های یحیی آباد و مزرعه خان از شمال شرق با شهر تودشک و از غرب با شهر کوهپایه (مرکز بخش ) و روستاهای جزه و کمال بیک و از شمال با روستاهای دستگرد و مشکنان همسایه است.

وجود بارگاه مقدس امامزاده قاسم (ع) و بناهای باستانی مانند آب انبار و برجهای نگهبانی و مسجد جامع و قنات و بنای یخچال و آسیاب قدیمی و مزارع و باغات سرسبز و…از جاذبه های روستا می باشد.

emamzadeghasemkohpa

امام زاده قاسم سلام الله علیه
نسب:
نسب این امامزاده بزرگوار به روایت اهالی و معتمدین به حضرت امام موسی بن جعفرعلیه السلام می رسد.
مساحت:
مساحت صحن قدیم زیارتگاه ۵۰۰ متر مربع می باشد.مساحت حرم به اضافه شبستان زیارتگاه ۴۰۰ متر مربع می باشد.
توضیحات:
قدمت ساختمان فوق بنا به شواهد موجود به دوران صفویه رسیده و در سال ۱۳۴۰ توسط دکتر پیرنیا بازسازی و مجدداً در سال ۱۳۵۷ مرمت و کاشیکاری شده است. صحن غربی زیارتگاه در طرح توسعه و ساخت می باشد. سردر ورودی زیارتگاه در سال ۱۳۴۰ تعمیر و کاشیکاری شده است که کاشی آن از نوع ۷ رنگ می باشد. در صحن قدیمی زیارتگاه تعداد چند باب زایر سرا جهت رفاه زایرین از قدیم ساخته شده است. گنبد دو پوش و کاشیکاری شده زیارتگاه امامزاده قاسم علیه السلام از کف ۲۴ متر ارتفاع دارد. تزیینات داخل حرم شامل مقرنس و نقاشی های بسیار زیبا و قدیمی است که در دوران صفویه و قاجاریه بازسازی شده است و تا سقف ادامه دارد.داخل حرم ضریحی چوبین با شبکه های فلزی در ابعاد ۳×۲ روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار دارد. مردم و اهالی نسبت به این امامزاده بزرگوار احترام و ارادتی فراوان قایل می باشند.
آدرس:

اصفهان- ۱۲ کیلومتری شرق کوهپایه-روستای امام زاده قاسم علیه السلام

44511420607466862362_thumb

…………………..
امامزاده قاسم(ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که در ۹۰ کیلومتری شرق اصفهان در مسیر اصفهان- نایین قرار دارد. ساختمان این بنا مربوط به سال ۳۰۹ هجری قمری و نقاشی های قدیمی روی سقف حرم برگرفته از طرح هخامنشی و به دست نقاش اصفهانی به نام ثانی مانی آقاکوچک در ۶۰۰ سال قبل کشیده شده است. کل ساختمان امامزاده در سال ۱۱۱۰ هجری قمری به واسطه بانوی هندی که عازم سفر حج بود و در این مکان توقف داشت مورد مرمت قرار گرفت. مساحت کل این امامزاده، ساختمان داخلی و صحن ها حدود ۱۲۰۰ متر مربع می باشد. لازم به ذکر است این اثر در تاریخ ۳۰ تیر سال ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۱۲۲ در آثار ملی ایران به ثبت رسید.
منبع معتبر http://negahmedia.ir/

…………………..

بارگاه مقدس امامزاده قاسم (ع) در ضلع جنوب غربی روستا با وسعتی بسیار زیاد ودارای دو صحن بزرگ سردر کاشی کاری ودالان طولانی که در گذشته به عنوان بازار ازآن استفاده می شده است.

گنبد کاشی کاری جدیدابازسازی شده واز کیلومترها دورتر قابل مشاهده است داخل حرم دیوارها وسقف حرم به شکل هنرمندانه ای نقاشی های زیبایی چشم نوازی می کند.

ضریح مطهر ترکیبی از فلز وچوب می باشدواز زمانهای بسیار دور مانند نگینی خودنمایی می کند.

دو ایوان بزرگ در شرق وغرب صحن جنوبی قراردارد ودر اطراف هردو صحن حجره هایی در جهات مختلف جهت اسکان زائران در فصول مختلف سال احداث شده است ودر سالهای اخیر نیز بازسازی وتعمیر شده است.

تاسالیان نه چندان دور وسعت بناهای امامزاده چندین برابر حال بود که شامل برجها وآب انبار حرم ومنازل وحجره های زائر سرا بود که یکجا تخریب شدوقرار است صحن بزرگی با گلدسته های زیبایی در محل آن ساخته شود.

درخت کاریهای اطراف حرم نیز خصوصا در سالهای اخیر جلوه ی زیبایی بوجود آورده است.

در شمال آستان مقدس آب انبار بزرگ واصلی روستا واقع است که تا قبل از لوله کشی آب منازل روستا مردم روستا وزائران آب آشامیدنی خود را ازآن تامین می کردند. این آب انبار هم اینک نیز دارای آب است که به واسطه وجود دو بادگیر بلند آن آب آن همیشه سال خنک وتازه وسالم است.

در جنوب شرق وغرب آستان هم مزارع متعلق به خود آستان قرار دارد.

در شمال شرق آستان گلزار شهدا ومزار مؤمنان واقع است.
تهیه وتنظیم: ابوالفضل منظوری

همچنین بخوانید:

یک نظر در مورد “امامزاده قاسم نگین فیروزه ای در بخش کوهپایه”

  1. سلام علیکم .متشکریم ازتوجه سایت ارزشی اصفهان شرق به امامزاده قاسم کوهپایه

    خدانگهدار

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.