اصفهان شرق

هرگونه توافقی با ایران فقط تا پایان ریاست جمهوری اوباما معتبر است

کدخبر: 56079
۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۱۷:۱۲

به گزارش اصفهان شرق؛ یک گروه ۴۷ نفری از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا در یک نامه سرگشاده به رهبران ایران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌ای که با دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به امضا درآید بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری اوباما معتبر نیست و ادامه نخواهد داشت.

به گزارش بلومبرگ، این نامه سرگشاده که توسط «تام کاتن» سازماندهی شده بود و به امضای رهبر حزب جمهوری‌خواه سنا و همچنین «مارکو روبیو» از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، «تد کروز» و «رند پائول» درآمده بود، با هدف منصرف کردن دولت ایران از امضای توافق هسته‌ای و همچنین اعمال فشار به کاخ سفید برای دادن اختیار به کنگره برای نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران نوشته شده بود.

در متن این نامه آمده است: جالب توجه است در حالیکه بر مذاکرات شما با دولت خود  نظارت داریم می‌بینیم که شما به طور کامل از نظام قانون اساسی ما آگاهی ندارید……هرچیزی که مورد تأیید کنگره قرار نگیرد، تنها یک توافق اجرایی است و رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند با یک حرکت قلم آن را ابطال کند و کنگره آینده می‌تواند در هر برهه از زمان مفاد توافق را اصلاح کند.

این در حالی است که حامیان کنترل تسلیحات و طرفداران مذاکره با ایران استدلال کرده‌اند که رئیس‌جمهور و کنگره بعدی آمریکا در تغییر یا لغو هرگونه توافق هسته‌ای با ایران با مشکل مواجه خواهند بود، به ویژه آنکه اگر توافق احتمالی با ایران از نظر منطقی یک توافق خوب باشد.

بسیاری از جمهوری‌خواهان کنگره امیدوارند که با تأکید بر اینکه توافق طولانی مدت بدون تأیید کنگره، یک توافق شکننده خواهد بود، دولت ایران را متقاعد کنند که در خصوص امضای توافق با ۱+۵، بیشتر تأمل کنند.

کاتن تصریح کرد که مقامات ایرانی باید قبل از هرگونه توافق هسته‌ای باید بدانند که هرگونه توافق اجرایی یکجانبه، توافقی است که خطرات خود را به همراه خواهد داشت.

این موضوع همچنین بخشی از کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا شده است به طوریکه «جب بوش» یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در سخنرانی ماه گذشته خود در شورای شیکاگو علیه توافق هسته‌ای با ایران صحبت کرد.

«ریک پری» فرماندار سابق تگزاس و از سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکایی نیز ضمن انتشار یک ویدئو از مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد و خواستار نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای بر ایران شد.

پری تأکید کرد: یک توافق کنترل تسلیحات که کنگره را نادیده بگیرد، به امنیت ما آسیب وارد می‌کند و همپیمانان ما را در معرض خطر قرار می‌دهد و بنابراین رئیس‌جمهور آینده آمریکا باید در خصوص آن تجدیدنظر کند.

طبق این گزارش، این نامه جمهوری‌خواهان، جدیدترین تلاش سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه به حساب می‌آید برای اینکه تأکید کنند که کنگره می‌بایست درباره زمان و احتمال توافق هسته‌ای با ایران اظهارنظر کند.

«باب کورکر»، «لیندسی گراهام»، «تیم کین» و «باب منندز» لایحه‌ای را آماده کرده‌اند که دولت آمریکا را ملزم می‌کند به کنگره اجازه نظارت بر هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را دهد که این لایحه برای سلب حق وتوی اوباما به ۶۷ رأی سناتورها نیاز دارد.

با اینحال، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده است که توافق احتمالی ۱+۵ و ایران در خصوص موضوع هسته‌ای در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور سازمان ملل متحد مورد تأیید قرار می‌گیرد و در نتیجه به یک توافق بین‌المللی و الزام آور برای همه دولت‌ها تبدیل می‌شود.

 منبع فارس