اصفهان شرق

بحران کم آبی و هدر دادن آن با شستن بی رویه فرش

کدخبر: 56028
۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۱۰:۲۱

اصفهان شرق/ یادداشت تحریریه

دین اسلام آیین زندگی انسان ها و احکام و دستوراتش برای سعادت و خوشبختی انسان و جامعه است. اسلام برای همه زوایای زندگی بشری برنامه دارد و تعادل در همه ی امور را به پیروان خود توصیه می کند.

اسراف از موارد مهم پیش روی همه ی مردم است که اسلام ورود موثری به این مقوله داشته و به صراحت در باب آیات و روایات به آن پرداخته است. مسلما در همه ی عناوین زندگی توجه به اسراف و تبذیر مورد بحث قرار می گیرد و راهکار عملی را به وضوح طبق احکام و عرف جامعه مشخص کرده است.

پرداختن به زمینه های اسراف در زندگی از حیطه ی این متن خارج است ولی آنچه باید بیش از پیش به آن توجه داشت بررسی برخی مسائل در زمان مربوطه است.

چند هفته ای به عید نوروز فضای شهرها آماده ی استقبال از فصل تازه ای از زندگیست و تازگی این ایام را از خدمات شهرداری ها تا دهیاری روستا و منازل شخصی به خوبی می توان فهمید.

* اطلاع رسانی کافی نیست

برنامه های صدا و سیما در این روزها به خوبی خطرات خانه تکانی و راهکارهای عملی در جلوگیری از آسیب های وارده به افراد را گوش زد می کند و همه ی این مسائل به جهت اهمیت سلامت جسم و روان افراد مد نظر مسئولان و کارشناسان قرار گرفته است.

در این زمیه عاملی که از دید برخی کارشناسان مغفول مانده، هدر رفت آب در جوار خشکسالی های پی در پی در استان اصفهان می باشد که نه تنها مورد توجه مردم در ابعاد کمبود آب نیست بلکه واژه ی اسراف را به کام خود فرو برده است.

در بررسی موردی این مطلب سری به روستاهای شرق اصفهان خواهیم زد تا نگاه عمیق تری از موضوع را بدست آوریم.

به برکت انقلاب اسلامی و پیگیری مسئولین، آب تسویه شده در شیرهای روستایی جریان پیدا کرد و این در حالی است که سالها قبل مردم برای دسترسی به آب آشامیدنی به وسیله ی تانکر و یا گاها دبه های بزرگ، آب را از شهرها به منازل می بردند. لوله کشی آب اشامیدنی جایگزین چاه آب در حیاط خانه های قدیمی شد و سبک زندگی جدید و مطلوب راحتی را برای اعضای خانه به ارمغان آورد و لیکن نکته ی قابل ذکر در این رابطه توجه خانوده ها به استفاده ی درست از این نعمت الهی است.

unnamed

* بی توجهی خانواده ها به اسراف 

متاسفانه در این رابطه خانوارها با اقدامی همه گیر استفاده ی نامطلوبی از آب تسویه شده می برند که بدون توجه کافی و عدم توجه به مقوله اسراف و همچنین برخی بی تفاوتی ها از جانب مسئولین محلی رو به گسترش است.

شستن فرش ها با آب تسویه در دو هفته مانده به عید به اوج خود می رسد و این در حال است که اکثر خانواده های شرق اصفهان و روستاهای واقع در این منطقه کشاورز بوده و طعم خشکسالی را به خوبی درک کرده اند.

آنچه مشهود بود جاری شدن آب در سطح کوچه ها حین شستن فرش است این در حالی است که مسئولان محلی با چاپ برخی برشورها در کنار هزینه های فرهنگی دیگر می توانستند عواقب اسراف و نبود آب را به خانواده ها گوشزد کنند که متاسفانه شاهد کم ترین اقدام در این زمینه بودیم.

بهانه ای که گاها از طرف خانواده های روستایی باز گو می شود عدم دسترسی به قالی شویی در روستا است که این بهانه به بهای اسراف آبهای تسویه شده مطرح می شود.

03659988740546576910-225x300

* در تبلیغات خود به جایگاه اسراف اشاره کنیم

دیوار نوشت ها و چاپ آگهی تبلیغاتی شرکت های قالی شویی در تمامی روستاها خط بطلانی بر بهانه تراشی خانواده های روستایی است و همه این موارد به نوبه ی خود دال بر اقدام اسراف گونه ای خانواده ها در شستن قالی و هدر رفتن آب است.

مسئولان محلی اعم از(دهیار و شورا ) در روستاها از افراد تاثیر گذار می باشند که به درستی می توانند با بازگو کردن استفاده ی درست از آب تسویه شده و ارائه راهکار لازم از هدر رفت آب جلوگیری کنند.

* حرفی با مسئولان 

ای کاش مسئولین قسمتی کوچک از هزینه های چاپ تقویم های سال جدید را به چاپ بروشورهای نکات مهم و ضروری خانه تکانی (شستن فرش ) اختصاص می دادند.