سرویس: اجتماعی ۱۶:۳۷ - یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عید 96 کجا بریم(1):

اژیه چهارراه گردشگری شرق اصفهان

شهرها و روستاههای بخش جلگه با داشتن آثار باستانی، بقاع متبرکه، امامزادگان و مناطق طبیعی و بکر مکانی مناسب برای گذراندن روزهای تعطیل برای خانواده ها و گردشگران می باشد.

به گزارش اصفهان شرق:

*******
از آثار باستانی اژیه می توان به پل قدیمی رودخانه زاینده رود ،کبوتر خانه ها، مسجد آقاصالح، مسجد آتقی، قلعه قدیمی طالجرد اشاره نمود.
پل قدیمی اژیه
بدلیل واقع شدن اژیه در قسمت جنوبی زاینده رود و نیاز به ارتباط با آنسوی رودخانه، در دوره قاجار این پل تاریخی بر روی رودخانه زاینده رود احداث شد. پل اژیه با داشتن ساختاری ساده از ۱۲ عدد چشمه طاق جناغی از جنس سنگ، آجر و ساروج ساخته شده است.

E pol 01P 01 P 02

 

کبوتر خانه ها ی(برج ) شهر اژیه
یکی از جاذبه های دیدنی شهر اژیه وجود کبوترخانه ای زیاد در در اطراف آن می باشد.
برج های کبوتر یا کبوترخانه ها بناهایی هستند که عمدتا در مناطق مرکزی ایران در اطراف مزارع و باغات ساخته می شده اند. این بناها معمولا شکل یکسانی دارند، ولی حجمشان با هم متفاوت است. کاربرد آنها گردآوری کود پرندگان برای استفاده در زمین های زراعی بوده است. ولی با تغییر در سبک کشاورزی و استفاده از کودهای صنعتی و شیمیایی کم توجهی صاحبان این کبوترخانه ها باعث شده تعدادی از آنها به کلی مخروبه و تعدادی نیمه ویرانه شود.

01 02 03 04 05 06 07 E borj 01 E borj 02
مسجد آتقی
این مسجد در قدیمی ترین محله در ضلع شرقی خیابان معلم شهر اژیه واقع شده است. که به همت یکی از اهالی شهر اژیه کار مرمت و بازسازی فضای داخلی آن به پایان رسیده است.
مسجد آقاصالح
این مسجد در محله کهنه در ضلع جنوبی حسینیه سیدالشهدا (ع) اژیه واقع شده است. که یکی از اهالی شهر اژیه پیگیر مرمت و بازسازی می باشد و تسریع در این امر نیاز به همکاری همه ی مسئولین و مردم دیندار اژیه دارد.

bogheh 01Agha saleh a taghi
قلعه قدیمی طالجرد
این قلعه قدیمی دارای، دیوارهای بلند و ۴ برج است که برای دیده‌بانی از آنها استفاده می‌شده و در داخل قلعه نیز اطاق هایی از خشت و گل ساخته شده که در گذشته مردم در این قلعه سکونت داشته اند؛ این مکان در کنار جاده ارتباطی شهر اژیه – ورزنه قرار گرفته است.
متاسفانه با عدم توجه و رسیدگی به مکانی برای نگهداری احشام تبدیل شده است و در حال تخریب می باشد.
با همکاری اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، شهرداری اژیه و صاحبان ملک، می توان قلعه قدیمی طالجرد را به مکانی توریستی و کاروانسرا تبدیل نمود.

ghaleh 031 11
اماکن متبرکه شهر اژیه
از اماکن متبرکه شهر اژیه امامزاده شهباز ، مقبره شاه صفی الله ، مقبره آخوند ملاشریف ، مقبره آخوند ملاحیدر علی در داخل شهر،بقعه ( در حال تخریب) بابا پیر محمد واقع در غرب اژیه و بقعه متبرکه حضرت امامزاده سید محمد که در کیلومتر ۳ جاده اژیه به ورزنه قرار دارد و بسیار مورد اکرام و احترام مردم است و در تمام ایام سال مخصوصا روزهای تعطیل از اطراف و اکناف بویژه از بخشهای واقع در شرق اصفهان به این آستانه مبارکه جهت زیارت و سیاحت روی می اورند و با توجه به امکانات موجود این آستانه از قبیل آب، برق، ۳۹ باب زائر سرا، سرویسهای بهداشتی و استخر شنا و پارکهای بزرگ و مشرف بودن به فضای سبز اطراف اغلب زائرین شبها در کنار مرقد مطهر بیتوته می نمایند.

0300 0 02 05

خانه های قدیمی شهر اژیه :

kocheh 01 kocheh 02 kocheh 03

———————–
گزارش: امیر حسین محسنی اژه ای
———————–

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.