سرویس: اجتماعی ۰۱:۲۹ - چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲

مراسم عزاداری و تعزیه خوانی در روستای رامشه جرقویه علیا

مردم روستای رامشه در ماه محرم از روز اول محرم تا روز دهم هر روز مراسم تعزیه خوانی و هر شب مراسم عزاداری در حسینیه جنب حرم امام زاده جعفربن احمد برگزار می کنند.

Vater Markuyu
به گزارش خبرنگار اصفهان شرق از جرقویه علیا :
مراسم تعزیه خوانی هر روز در دهه ی اول محرم در حسینیه با شکوه فراوان برگزار می شود و طبق سنوات قبل  رامشه ای های مقیم تهران به عشق امام حسین(ع) به وطن ابا و اجداد خود می آیند تا این مراسم با شکوه تر برگزار شود و از عزیزان سفر کرده که این راه را به ما نشان داده و مشوق اصلی امروزی ها  در برپایی این قبیل مراسم ها بودند، یادی کنند.

مراسم عزاداری شامل سینه زنی، زنجیر زنی و حمل نخل می باشد که هر شب در این حسینیه با حضور پر شور دوستداران سیدالشهدا برگزار می شود.

Vater Markkkk

در روز عاشورا مراسم به نحو باشکوه تری اجرا می شود بدین صورت که مردم بعد از نماز صبح قبل از طلوع خورشید دسته جمعی دور روستا و در صحرا به حرکت در می آیند ونوحه ی  حسینم کو، حسینم کو و نوحه های قدیمی  را سر می دهند و کم کم مردم به آنها ملحق شده و به حسینیه آمده و تجمع بزرگی صورت می گیرد و به عزاداری می پردازند و بعد از عزاداری به داخل امام زاده رفته و صبحانه را صرف می کنند و دوباره به عزاداری و تعذیه خوانی می پردازند.

ظهر و بعد از خواندن نماز ظهر عاشورا به منزل یکی از اهالی رامشه رفته و ناهار را صرف می کنند و در شب بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم شام غریبان را برگزار می کنند تا به یاد رقیه امام حسین اشک ریخته و همراه اسرای کربلا باشند.

این سنت ذکر شده گوشه ای از مراسم عزاداری و عشق به اهل بیت  در منطقه جرقویه علیا می باشد  و تصویر واقعی از ارادت مردم ولایتمدار این منطقه را در قالب خط و نوشته نمی توان بیان کرد.

برای مشاهده کامل تر تصاویر اینجا را کلیک کنید

همچنین بخوانید:

پاسخ دهید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.