سرویس: اجتماعی ۰۲:۲۴ - یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲

در روستاي ما لواجرد در حال بازسازي است

بازسازی کبوتر خانه ای به قدمت ۷۰۰ سال

بازسازی و مرمت کبوترخانه با قدمت ۷۰۰ ساله در روستای ما لواجرد جرقویه در حال انجام است.

yy
برج های کبوتر یا کبوترخانه ها بناهایی هستند که عمد تا در مناطق مرکزی ایران در اطراف مزارع و باغات ساخته می شده اند. این بناها معمولا شکل یکسانی دارند، ولی حجمشان با هم متفاوت است. کاربرد آنها گردآوری کود پرندگان برای استفاده در زمین های زراعی بوده است. شیوه کار به این صورت بوده که کشاورزان با ساختن این بناها در کنار مزارع خود، آنها را به پناهگاه پرندگان تبدیل و ضمن حفاظت از این حیوانات و تامین خوراک آنها، کود مورد نیاز مزرعه خود را نیز تأمین می کرده اند. تعداد زیادی از این برج ها در شهر اصفهان و اطراف آن قرار  دارد اما بسیاری از آنها بازسازی و مرمت شده اند و اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می آیند در همین راستا برج کبوتر خانه مالواجرد نیز در حال بازسازی و مرمت می باشد .

Vater Markooo

 

دهیار روستای ما لواجرد در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق در جرقویه علیا  گفت :

با توجه به سند چشم انداز بیست ساله ایران، سندی که جهت تبیین افقی برای توسعه ی فرهنگی و علمی و …. می باشد، یکی از کارهای فرهنگی شناساندن معماری قدیمی تمدن ایرانی به تمام جهان می باشد در همین راستا دهیاری ما لواجرد و بنیاد مسکن  منطقه و سازمان میراث فرهنگی اقدام به بازسازی و مرمت کبوتر خانه و آب انبار در روستای ما لواجرد کرده است .

علیرضا صادقی دهیار مالواجرد در مورد هزینه این پروژه چنین گفت :

هزینه برآورد شده حدود پانصد میلیون ریال می باشد که ۵۰ درصد آن از اعتبارات دهیاری و ۵۰ درصد آن از طرف بنیاد مسکن در نظر گرفته شده است.

وی افزود : سازمان میراث فرهنگی فقط داربست را در اختیار ما گذاشته است .

صادقی در پایان گفت: بازسازی این بنا از تاریخ ۹۲/۷/۱۵شروع شده و اظهار امید واری کرد تا ابتدای سال ۹۳ به اتمام برسد .

Vater Markuy Vater Markuu Vater Markpopo uu Vater Mark999 Vater Markoo

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.