سرویس: غیر تولیدی » نقلی 07:00 - دوشنبه 06 بهمن 1393

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران:

بیمارستان ویژه بیماران سکته مغزی در کشور وجود ندارد

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران گفت: سن سکته مغزی در کشور ۱۰ سال کمتر از استاندارد جهانی است و سالیانه تا ۱۶۰ هزار نفر در کشور به سکته مغزی دچار می‌شوند که ۲۰ هزار نفر از آنان می‌میرند ولی هنوز بیمارستانی برای بیماران سکته مغزی وجود ندارد.

به گزارش اصفهان شرق؛ حسین پاکدامن به مناسبت برپایی «هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی» که 7 و 8  اسفند در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: هر چند حدود 15 درصد افرادی که دچار سکته می‌شوند، فوت می‌کنند و تقریباً 85 درصد بقیه از مرگ نجات می‌یابند، اما 70 درصد این افراد از کار محروم می‌شوند، 20 درصد در فعالیت‌های اولیه زندگی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، استحمام و غیره دچار مشکل می‌شوند و 30 درصد هم بدون کمک دیگران قادر به راه رفتن نیستند.

پاکدامن افزود: با توجه به اینکه پس از سکته هر دقیقه تأخیر در رساندن بیمار به مراکز درمانی سبب مرگ بیش از 2 میلیون سلول عصبی مغز می‌شود که دیگر قابل جایگزین شدن نیستند، ضرورت رساندن سریع بیمار به مراکز درمانی و انجام اقدامات درمانی در این زمینه حایز اهمیت است.

به گفته پاکدامن، اهمیت این موضوع سبب شده تا انجمن «استروک» ایران نسبت به برپایی«هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی»  اقدام کند.

وی با اشاره به زمان طلایی مراجعه بیماران دچار سکته مغزی به مراکز درمانی، تصریح کرد: هر چه زمان ارجاع بیمار به این مراکز سریع‌تر باشد، علاوه بر حفظ جان بیمار از عوارض پس از سکته کاسته خواهدشد که این امر نیازمند اطلاع رسانی هر چه بیشتر به مردم و جامعه پزشکی است.

به گفته رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، سن سکته مغزی بر اساس پژوهش‌های انجام شده در کشور 10 سال کمتر از استانداردهای جهانی است که علاوه بر عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی نیز در آن دخیل هستند.

پاکدامن با اشاره به اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه و سومین علت مرگ و میر پس از بیماری‌های قلبی، عروقی و سرطان در کشورهای توسعه یافته است، گفت: ابتلا به فشار خون، دیابت، چربی بد خون، چاقی و کم‌تحرکی، مصرف سیگار و دیگر مواد مخدر، فشارهای روانی و استرس و  مسایل ژنتیک از عمده علل ابتلا به سکته مغزی به شمار می‌روند.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با ابراز خرسندی از اینکه طی سالیان اخیر و با پیشرفت‌های پزشکی نوین و داروهای جدید می‌توان جان تعداد بیشتری از مبتلایان به سکته را نجات داد، عنوان کرد: با وجود تلاش‌های صورت گرفته در کشور مبنی بر اختصاص بخشی در بیمارستان‌ها به بیماران دچار سکته مغزی به ویژه در بیمارستان‌های دولتی، متاسفانه هنوز بیمارستان ویژه‌ای که مختص بیماران دچار سکته مغزی در کشور باشد، تاسیس نشده که امید می‌رود، این امر هرچه سریع‌تر محقق شود.

هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی» از سوی انجمن استروک ایران، انجمن مغز و اعصاب ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز تحقیقات علوم اعصاب برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن علوم اعصاب ایران، علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی http: //www.iranianstrokecongress.com/fa مراجعه کنند.

انتهای پیام

 منبع:تسنیم
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.