سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۲۰:۳۰ - یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳

مصرف سرانه لبنیات کاهش یافت

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت: مصرف سرانه لبنیات در کشور کاهش یافته است.

به گزارش اصفهان شرق؛ سعید سلطانی سروستانی اظهار داشت: میزان خرید تضمینی شیرخام تا روز گذشته به 18 هزار تن رسیده، ضمن اینکه هم اکنون خرید تضمینی در 6 استان کشور از جمله اصفهان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، تهران، قم و خراسان ضوی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه همه شیر خریداری شده به شیرخشک تبدیل شده است، افزود: هنوز صادرات این شیرخشک آغاز نشده است، چراکه اولا میزان آن باید به حد مشخصی برسد و ثانیا قیمت جهانی این محصول در حال حاضر پایین است و باید صبر کنیم قیمت متعادل‌تر شود، علاوه بر این شیرخشک تولیدی بدون چربی است و تا 2 سال قابلیت نگهداری دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور در مورد واردات گوشت قرمز نیز گفت: وقتی عرضه زیاد و تقاضا کم است و دام روی دست دامداران می‌ماند، حکایت از آن دارد که واردات بیش از نیاز انجام می‌شود.

سلطانی با بیان اینکه دل نگرانی مسئولان در مورد وضعیت بازار است که قیمت‌ها پایین بماند، افزود: این روش ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد و گوشت ارزان قیمت به دست مردم برسد اما در نهایت به تولید داخل ضربه خواهد زد.

وی اضافه کرد: گوشتی که در خارج به راحتی و با علوفه‌های ارزان قیمت تهیه می‌شود، با گوشتی که در داخل با علوفه گران و هزاران مشکلی که هست، تولید می‌شود، قابل قیاس نیست.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور در مورد میزان مصرف سرانه لبنیات در کشور نیز اظهار داشت: مصرف سرانه لبنیات در کشور کاهش یافته است.

سلطانی با بیان اینکه میزان مصرف سرانه لبنیات در کشور کمتر از 100 کیلوگرم نیست، گفت: یک سوم شیر و لبنیات مصرفی در روستاها است و اصلا وارد کارخانجات نمی‌شود، ضمن اینکه در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها قیمت لبنیات مقداری گران شد و مصرف پایین آمد همچنین وقتی بحث روغن پالم مطرح شد مصرف کنندگان بدبین شدند و علت اینکه مردم به سوی شیر فله‌ای و تبدیل آن به فراورده‌های لبنی تمایل پیدا کرده‌اند این است که آنان اطمینانشان کم شده است.

وی، فراورده‌های لبنی را ارزان‌ترین مواد پروتینی عنوان کرد و افزود: لبنیات با توجه به نوع مصرف و میزان پروتئینی که در آنها است، ارزان‌ترین مواد پروتئینی به شمار می‌روند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران اضافه کرد: سال گذشته 465 هزار تن انواع لبنیات حاصل از حدود 790 هزار تن شیرخام به خارج از کشور صادر شده است.

منبع:مهر

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.