سرویس: سیاسی » بین الملل ۰۱:۱۰ - پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲

ظریف و اشتون در ژنو ۲ / نگاه جدی و روشن طرف ایرانی

هر دو طرف با نگاه جدی پا به عرصه ی مذاکرات می گذارند تا ژنو ۲ این بار شاهد نتیجه ای با هدف نزدیک شدن به مشترکات دو طرف باشد.

images

به گزارش اصفهان شرق: امروز پنج شنبه مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ آغاز می شود.

مذاکرات ژنو در دور اول در فضایی جدی و سازنده پیش رفت و در ادبیات دو طرف در پایان گفتگوها این موضوع به طور جدی دیده شد و این امید وجود دارد طرف غربی فضای مثبت خود را در ادامه گفتگوها حفظ کند.

آنچه در این مقطع حایر اهمیت است این است که توقعات در داخل کشور، باید واقع بینانه باشد به هر حال مذاکرات، سخت و کمی زبان بر است. هر چند صرف زمان بیش از اندازه به نفع هر دو طرف نیست، چرا که مذاکرات، مخالفان و دشمنان بسیاری از جمله صهیونیست ها دارد.

 

از طرف دیگر عدم اعتماد از سوی دو طرف، بزرگترین مشکل است. مباحث، بسیار ریز و گسترده است با این وجود مذاکرات در مسیر درستی قرار دارد، اما به دلیل اختلاف در جزئیات، با مشکلات فراوانی مواجه است.

تیم ایران با طرح بازی برد – برد پای به مذاکرات جدید با ۱+۵ گذاشته و بازی برد – برد مبتنی بر استقبال از خواسته های و اهداف منطقی و قانونی دوطرف است. هر تلاشی برای تبدیل کردن این بازی به بازی امتیازدهی و امتیازگیری منجر به شکست خواهد بود.

 

اگر چه برخی رسانه ها انتقاداتی را نسبت به تیم مذاکره کننده ایران مطرح کردند اما رهبر معظم انقلاب اخیرا به صورت تمام قد به دفاع از مذاکره کنندگان پرداخت بر این اساس باید تاکید کرد هیات ایرانی مورد حمایت مقام معظم رهبری، مسئولان نظام، همه جناح ها و قاطبه مردم است. آنها مورد حمایتند تا ماموریت خود برای استیفای حقوق ملت را انجام دهند چنانکه اخیرا مقام معظم رهبری هم از از تحرک دیپلماسی دولت خدمتگزار حمایت کردند و فرمودند که ما به مسئولین خودمان اعتماد داریم. از این رو هر گونه تلاش در داخل یا خارج برای تبدیل موضوعات ملی به مباحث جناحی، خدمت به منافع ملی نیست.

ایران این بار نیز به گفته اعضای تیم مذاکره کننده با نگاهی جدی و روشن وارد مذاکره می شود، مذاکره که امید دارد در صورت واقع بینی غرب دو طرف را حداقل تا ۵۰ درصد به مشترکات نزدیک کند.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.