سرویس: اجتماعی ۰۰:۰۱ - چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲

مروری بر زندگی حبیب الله عسگر اولادی

حبیب الله عسگر اولادی دعوت حق را در حالی لبیک گفت که در کارنامه ی خود سوابقی درخشان از زندانهای شاه تا مواضع موثر در جریان مهار فتنه ی سالهای اخیر را ثبت کرده بود.

حبیب‌الله_عسگراولادی_(قدیمی)
بخش اول

حبیب الله عسگراولادی در سال ۱۳۱۱ خورشیدی  در خانواده ای متدین در تهران به دنیا آمد. خانوادگی بازاری بودند و این سبب شد تا مدتی به حرفه ی برنج فروشی و آهن فروشی بپردازد ولی همنشینی با اهالی  مذهبی بازار، سبب شد که مرد سیاست نام بگیرد و با سیاست گره بخورد. بازداشت او در سن ۱۶ سالگی به دلیل حضور در راهپیمایی سیاسی نخستین خاطره تلخ سیاسی را آن هم در اوایل نوجوانی برایش رقم زد.

از سال ۱۳۲۷، پس از آزادی از زندان تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در جریانات، با آهنگ روحانیت، در متن فعالیتها بود، در ۱۳۲۷ به فعالیت‌های سیاسی وارد و با حوادث ملی شدن نفت آشنا شد و در تجمعات و تظاهرات این دوران شرکت می‌کرد، وی که با فعالیت جمعیت فدائیان اسلام نیز آشنا بود، در ۱۳۳۳، به همراه عده‌ای از دوستانش که در مسجد امین‌الدوله با هم آشنا شده بودند، تصمیم به تاسیس هیئتی مذهبی تأسیس گرفته و هیئتی به نام هیئت “مؤید” تأسیس کردند و در مسجد امین‌الدوله به فعالیت مشغول شدند.

با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، با ایشان آشنا شد و به قم رفت و آمد می‌کرد و از طرف امام(ره) مأمور وصول وجوهات شرعی در بازار تهران شد، در ماجرای تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، ارتباط هیئت وی با بیت امام(ره) گسترده‌تر شد و این ارتباط باعث ائتلاف آنان با دو هیئت مسجد “شیخ علی” و هیئت اصفهانیهای بازار و تشکیل هیئتهای مؤتلفه اسلامی گردید.

درسال ۱۳۴۳ در ادامه ترور حسنعلی منصور به جرم نگهداری کیف حامل اسلحه به زندان و حبس ابد محکوم شد.

وی  پس از تحمل ۱۳ سال حبس در سال ۱۳۵۶ از محکومیت حبس ابد خود، با تقاضای عفو از زندان آزاد شد.

9e6a6469a3

 بخش دوم

عسگر اولادی پس از پیروزی انقلاب به برپایی کلاس های اخلاق دست می زد. و  پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجلس شورای اسلامی راه یافت و با تأسیس کمیته امداد امام خمینی، به عنوان نماینده ایشان در این نهاد، عهده‌دار مسئولیت شد، عسگر اولادی در ۱۳۶۰ در منزل خود مورد سوء قصد قرار گرفت که این ترور با شکست رو به رو شد، پس از تأسیس جمعیت مؤتلفه اسلامی در ۱۳۶۹، عسگر اولادی به عنوان دبیر کل آن انتخاب و به کار مشغول شد.

مدتی هم رئیس سازمان اوقاف بود. او کاندیدای دوره دوم و چهارم انتخابات ریاست جمهوری بود.

عسگراولادی پس از انقلاب اسلامی، مسئولیت‌هایی همچون نمایندگی ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی را برعهده داشته و تا پیش از مرگش رئیس شورای مرکزی کمیته امداد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

سال‌ها وی در مقام دبیرکلی موتلفه بود که در تیر ۸۳ جای خود را به “محمدنبی حبیبی”، دیگر عضو موتلفه داد که سن و سالش ۱۶ سال کوچکتر بود، اما همچنان کرسی ریش سفیدی وی پابرجا باقی ماند.

عسگراولادی کتاب خاطرات هم دارد، کتابش بهمن ۸۹ با حضور لاریجانی رونمایی شد. در این کتاب ۲۲۶ صفحه ای در هفت فصل به زندگی سیاسی اش پرداخته که اغلب به روزهای زندان و و مبارزه قبل از انقلاب اختصاص دارد.

smpl
وی در سال های اخیر مواضع موثری را در مقابل جریان فتنه و انحراف از خود نشان داد و همواره در راه افشای تحرکات گروه هایی که سعی داشتند انقلاب را از اهداف خود دور کنند کوشید.

حبیب‌الله عسگراولادی بعد از گذشت ۸۲ سال از عمر خویش  صبح امروز(۱۴ آبان‌ماه) در اولین روز از ماه محرم‌الحرام بعد از پشت سرگذاشتن یک دوره بیماری سخت در بیمارستان (دی) دعوت حق را لبیک گفت.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.