سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۱۰:۰۰ - یکشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۳

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان:

رفع نم‌زدگی مسجد امام اصفهان و مرمت عالی‌قاپو در اولویت قرار دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در حال رفع مشکل نم مسجد امام هستیم، گفت: رفع نم‌زدگی مسجد امام اصفهان و مرمت عالی‌قاپو در اولویت قرار دارد.

به گزارش اصفهان شرق؛ فریدون اللهیاری در جلسه علنی شورای شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان 22 هزار اثر تاریخی شناخته شده، هزار و 800 اثر ثبت ملی و 4 اثر ثبت جهانی دارد، اظهار داشت: اداره‌کل میراث فرهنگی استان با مشکلات زیادی مواجه بوده و نیازمند عزم و اهتمام عمومی همه دستگاه‌ها به حوزه فرهنگ استان هستیم.

اللهیاری با بیان اینکه وضعیت عالی‌قاپو اسفناک است اما تا پایان سال 93 این مجموعه را از داربست نجات می‌دهیم، گفت: نم دیوارهای مسجد امام 20 سال است که وجود داشته و موضوع جدیدی مربوط به امسال نبوده اما مرمت گنبد مسجد امام و چهل‌ستون با هماهنگی صورت گرفته با سازمان، به صورت دائمی انجام می‌شود و کار مرمتی چهل ستون نیز از امروز آغاز می‌شود که البته بین 4 تا 5 میلیارد تومان هزینه مرمت این مجموعه است.

وی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکلات، نیازمند کار مطالعاتی هستیم، ادامه داد: در حال آغاز رفع مشکل نم مسجد امام هستیم و باید تدبیری اندیشیده شود تا سرویس‌های بهداشتی را به صورت کامل از این مسجد جا‌به‌جا کرده تا شائبه وجود نم به دلیل فاضلاب برطرف شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه امروز میراث در بناهای شاخص با مشکل یگان حفاظت مواجه است، خاطرنشان کرد: ما طرح جامع پایش الکترونیک کلیه بناهای شاخص اصفهان را آغاز کردیم و اکنون بنای ما بر کنترل و نظارت تمام بناهای شاخص از طریق مانیتورینگ است.

وی با اشاره به وجود 196 رشته از 360 رشته صنایع دستی کشور در استان اصفهان، گفت: دو سوم صنایع دستی کشور و یک سوم صنایع دستی دنیا در اصفهان وجود داشته است و در این حوزه مشکلات زیادی وجود داشته که ما با تشکیل 3 شورای هم‌اندیشی میراث، شورای هم‌اندیشی صنایع دستی و شورای هم‌اندیشی گردشگری با حضور پیشکسوتان و صاحب‌نظران در هر عرصه به دنبال راهی برای حل مشکلات هستیم.

اللهیاری افزود: با توجه به اینکه میدان امام یکی از کانون‌های اصلی عرضه صنایع دستی بوده به دنبال مرکزیت قراردادن این میدان به عنوان مکانی برای عرضه این آثار هستیم تا صنوف دیگر آن‌جا وجود نداشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه گردشگری نخستین محور راهبردی استان تعیین شده گفت: 98 منطقه نمونه گردشگری مصوب هیئت دولت در استان داریم که 20 منطقه نمونه سرمایه‌گذار داشته و برای مناطق دیگر تقاضا وجود دارد و باید نگاه‌ها را به سمت ایجاد زمینه حضور سرمایه‌گذاران معطوف کنیم.

انتهای پیام

منبع:تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.