اصفهان شرق

توسعه مطالعات باستان‌شناسی در اصفهان

کدخبر: 46083
1393/09/27 در ساعت 11:00

به گزارش اصفهان شرق؛ فریدون اللهیاری اظهار کرد: در سه ماه گذشته و در زمان مدیریت قبلی این اداره، مطالعات باستان‌شناسی در این محدوده انجام و نتایج در چهار مجلد به نهادهای ذی‌ربط و سازمان قطار شهری اصفهان تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه در حین انجام عملیات اجرایی مترو به یک آب‌راهه صفوی برخورد کردیم، افزود: به صورت توافقی مقرر شد تا زمان تعیین تکلیف این آب‌راهه صفوی، اقدامات حفاری در این محدوده متوقف شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه هرگونه اقدام در این حوزه با هدف نجات‌بخشی و حفاظت از آثار تاریخی انجام می‌گیرد، تاکید کرد: پروژه قطار شهری اصفهان در این محدوده با هماهنگی و با نظارت باستان‌شناس مقیم این اداره انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باستان‌شناسان در مرحله اول مطالعات نیاز به وسعت مطالعات باستان‌شاسی را خواستار شده بودند، افزود: مطالعات بعدی این پروژه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

اللهیاری با بیان اینکه این موضوع نیازمند انعقاد قراردادی با قطار شهری اصفهان است، اضافه کرد: موافقت با این مطالعات انجام شده که باید به صورت مکتوب در بیاید.

وی مکتوب شدن و نحوه اجرای قرارداد را موکول به تشکیل جلسه کمیته ویژه قطار شهری به ریاست استاندار اصفهان دانست و افزود: به احتمال زیاد در اواسط هفته آینده این جلسه تشکیل خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان هماهنگ‌سازی مباحث توسعه‌ای و میراثی را مهم‌ترین موضوع موجود در اصفهان دانست و گفت: هر دو طرف باید از نگاه افراط و تفریط به مسئله خود داری کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با مترویی روبه‌رو هستیم که از محور خیابان تاریخی چهارباغ عبور کرده است، اظهار کرد: باید تمام انرژی‌ها را در راستای رسیدن به نتیجه مطلوب با کمترین خسارت به کار ببریم.

اللهیاری کمیته متشکل در استانداری اصفهان را کمیته راهبردی و تعیین کننده دانست و اضافه کرد: تصمیمات گرفته شده در این کمیته مورد تایید هر دو طرف خواهد بود.

 اسناد و شواهد تاریخی از وجود کاخ جهان‌نما در محدوده میدان امام حسین (ع) حکایت دارد.

انتهای پیاممنبع:فارس