سرویس: اخبار شهرستان » اژیه ۱۹:۴۶ - جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۳

امام جمعه شهر اژیه:

استفاده غیر قانونی از حقابه ی کشاورزان شرق اصفهان اقدامی غیر شرعی است/ مسئولان دلایل خشکی زاینده رود را به مردم توضیح دهند

امام جمعه شهر اژیه گفت: مردم شهید پرور و ولایتمدار شرق اصفهان حدود ده سال خشکسالی و بی آبی را صبر و تحمل و سکوت کرده اند اما واقعا این خشکی زاینده رود تا کی باید ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اصفهان شرق از اژیه: حجت الاسلام شاهمیری در خطبه های نماز جمعه با اشاره به عزاداریهای ایام محرم گفت: با وجود فعالیت گسترده سایت ها و رسانه های ضد شیعه و شبه افکنی جهت تضعیف و کمرنگ نمودن مراسم عزاداریها بحمد الله امسال بهتر از سالهای قبل مجالس عزای امام حسین(علیه السلام) در شهرها و روستاهها برپا شد و امروز به برکت انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) و خون شهدا و علمایی که در این مسیر جان خود را فدا کردند مجلس عزاداری سید و سالار شهیدان در کشور ما بصورت گسترده و با شکوه برگزار می شود.

 

دین اسلام دین حب و بغض است
امام جمعه شهر اژیه با اشاره به ترور و بشهادت رسیدن شیعیان و عزاداران حسینی در برخی از کشورها مثل پاکستان و عربستان اظهار داشت: دین ما دین حب و بغض است. حب اسلام، دین، کتاب خدا، ائمه اطهار (علیهم السلام) و دوستی انقلاب، امام، شهدا و مقام معظم رهبری و بغض نسبت به دشمنان دین و دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) و دشمنان ولایت از مسائل ذکر شده در دین است. در زیارت عاشورا می خوانیم اَللَّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِکَ . در هر زمانی ظالمانی همچون معاویه و یزید وجود دارد . امروز رژیم کودک کش اسرائیل و گروههای تکفیری و حامیان آنها مانند آمریکا، انگلیس و رژیم های مرتجع منطقه یزیدیان زمان ما هستند و ما از کسانی که خون مسلمان و غیر مسلمان بی گناه را به زمین می ریزد و از حامیان آنها اعلام برائت و انزجار می کنیم.

 

شکرگزاری وظیفه ی ما در جاری شدن آب است
وی با اشاره به رها سازی آب زاینده رود جهت کشاورزی شرق اصفهان عنوان کرد: با جاری شدن آب در زاینده رود وظایفی شامل شکر گذاری به درگاه خداوند متعال و دعا برای حفظ و استمرار این نعمت الهی بر عهده ماست و ان شاء الله هنگامی که کشاورزان محصول خود را برداشت نمودند خمس و زکات آن را بپردازند.
شاهمیری با اشاره به لزوم جریان دائمی آب در زاینده رود گفت: مردم شهید پرور و ولایتمدار شرق اصفهان حدود ده سال خشکسالی و بی آبی را صبر و تحمل و سکوت کرده اند اما واقعا این خشکی زاینده رود تا کی باید ادامه داشته باشد و تا چه زمانی زمینهای زراعی حق آبه داران زحمتکش شرق اصفهان کشت نشود. مسئولان علت خشکی زاینده رود را خشکسالی اعلام می کنند و سوال ما از مسئولین اینست که کاهش بارندگی و خشکسالی چند درصد از علت خشکی زاینده رود می باشد ؟ و علل دیگر خشک شدن شریان حیاتی اصفهان را را به مردم توضیح دهند.

 

برداشت های بی رویه از زاینده رود دلیل اصلی خشکی این رود دائمی بود
وی ادامه داد: یکی از علل تبدیل شدن رودخانه دائمی زاینده رود به رودخانه فصلی برداشت بی رویه و غیر قانونی در بالادست رودخانه است. برداشت آب در جائی که بدلیل زمینهای ناهموار و سنگلاخی هیچ زمان در آنجا کشاورزی وجود نداشته و امروز این زمینها تبدیل به باغ شده است. معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است: امسال ۳۹۴۵۸ تن هلو در این استان برداشت شده که عمده این برداشت از باغات شهر سامان بوده است . این میزان برداشت با چه آبی افزایش و به ثمر رسیده است . اگر آب جدیدی به زاینده رود برای این امر اضافه شده است اشکالی ندارد ولی اگر از حق آبه کشاورزان اصفهان برای زراعت و باغبانی در بالادست زاینده رود استفاده شود این کار غیر قانونی و غیر شرعی است.

آبان ماه سالروز شهادت ۷ شهید شهر اژیه

گفتنی است در این ماه شهر اژیه هفت شهید را تقدیم انقلاب نموده است که عبارتند از : شهید حسین باقری فرزند ابولقاسم که در سن ۱۵ سالگی در تاریخ ۱۳۶۱/۸/۱۱ عملیات محرم ، شهید محمد نظازاده فرزند حاج مصطفی در سن ۲۳ سالگی ۱۳۶۱/۸/۱۱ عملیات محرم که این شهید دومین شهید خانواده بوده است ، شهید حسن باقری فرزند حاج ناصر که در سن ۲۲ سالگی در تاریخ ۱۳۶۱/۸/۱۱ عملیات محرم ، شهید رضا محسنی فرزند حاج ابوالقاسم که در سن ۱۵ سالگی در تاریخ ۱۳۶۱/۸/۱۳ عملیات محرم ، شهید مرتضی توکلی فرزند حسن در سن ۱۴ سالگی ۱۳۶۱/۸/۱۴ عملیات محرم ، شهید جاوید الاثر محمود محسنی فرزند حاج عبدالعلی در سن ۲۱ سالگی ۱۳۶۱/۸/۱۴ عملیات محرم ، شهید محمود نظامزاده فرزند حاج مصطفی که در سن ۱۹ سالگی در تاریخ ۱۳۶۲/۸/۱۴ در ارتفاعات کردستان و سومین شهید خانواده نظامزاده بوده است . با ذکر صلوات و قرائت فاتحه از شهدا یاد کنیم .

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.