سرویس: اجتماعی ۱۵:۰۰ - چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳

شمارش معکوس برای آغاز «هفته کتاب»/ حرکت کُند یا ریل‌گذاری نامناسب؟!

«بیست و دومین دوره هفته کتاب» به منظور کاهش تصدی‌گری فعالیت‌های اجرایی ستاد معاونت امور فرهنگی به ارشاد تهران محول شده ولی تاکنون اخباری نه از سوی دبیرخانه و نه ارشاد تهران منعکس نشده است.

به گزارش اصفهان شرق؛ چندی پیش اعلام شد با موافقت معاون فرهنگی و پس از انجام بررسی‌های لازم به منظور کاهش تصدی‌گری فعالیت‌های اجرایی ستاد معاونت امور فرهنگی و در جهت تسهیل برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان فرهنگی برنامه‌های هفته کتاب به ارشاد تهران محول شده است.

پس از خارج کردن برگزاری جشنواره شعر فجر از تقویم اجرایی برنامه‌های ستادی معاونت امور فرهنگی، هفته کتاب که یکی از فراگیرترین برنامه‌های فرهنگی است، دومین فعالیتی است که طی سال جاری به خارج از ستاد واگذار می‌شود. البته دبیرخانه دایمی هفته کتاب به عنوان اتاق فکر و حوزه سیاست‌گذاری این رویداد مهم فرهنگی همچنان در ستاد معاونت فرهنگی فعال خواهد بود.

از این زمان به بعد و پس از محول کردن مسئولیت به ارشاد استان تهران، خبری در راستای برگزاری جلسات منعکس نشد و تنها در مصاحبه‌ها وجهی از جلسات منتشر شد و از سوی دبیرخانه و یا ارشاد تهران اطلاع رسانی پیرامون نشست‌های برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری منتشر نشده است، این مسئله در حالی حالت هشدار به خود می‌گیرد که شمارش معکوس برای برگزاری «بیست و دومین دوره هفته کتاب» از امروز آغاز می‌شود.

هر ساله هفته کتاب از ۲۰ آبان _معمولا_ آغاز و تا اواخر آن ادامه می‌یابد هرچند برنامه‌های اعلامی و پرطمطراق سال‌های گذشته و نه سکوت محض خبری امسال هیچ یک در شان هفته کتاب نیست اما به هر حال اطلاع رسانی در باب برگزاری این رویداد، مهم تلقی می شود.

نام‌گذاری روزهای هفته کتاب، انتخاب شعاری برای این هفته در طی هر سال و ارزیابی فعالیت‌های نهادهای مختلف، مشارکت استان‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ها، در این راستا همه و همه در کنار هم زمینه‌های برپایی هفته کتاب را مهیا می کرد.

طی سال‌های گذشته همواره بر اصلاح آئین نامه برگزاری این هفته تاکید شده است، حتی سال گذشته اعلام شد مرکز پژوهش‌های ارشاد فعالیت‌ نهادها و سازمان‌ها را بررسی خواهد کرد تا میزان اثرگذاری آن‌ها نمایان شود.

هفته کتاب براساس آیین‌نامه‌ای که سال ۷۲ به تایید وزیر وقت مصوب شد برگزار می‌شود،‌ تاکنون بیست و یک دوره از هفته کتاب برگزار شده است،‌ همه‌ساله آبان ماه،‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمک دستگاه‌ها و نهادهای مختلف اقدام به برگزاری برنامه‌های مختلف در ایام هفته کتاب می کند،‌ شمار دستگاه‌های مشارکت کننده در این اتفاق فرهنگی هر سال افزوده شده به گونه‌ای که اکنون بالغ بر ۷۰ نهاد صنفی و دستگاه دولتی با وزارت ارشاد در این زمینه همکاری می‌کنند؛ محمد الهیاری ۸ بهمن ۹۲ با حکم سید عباس صالحی به عنوان مسئول دبیرخانه دائمی هفته کتاب منصوب شد اما چگونگی فعالیت دبیرخانه در طول سال و یا حتی روزهای منتهی به آبان مشخص نیست.

هفته کتاب پس از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مهمترین اقدامی است که در طول سال در رابطه با کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود و جشنواره‌هایی هم‌چون کتاب سال دانشجویی، کتاب و رسانه برتر و کتاب و رسانه ملی از جمله برنامه‌های مولود این هفته است.

انتهای پیام/و

منبع:فارس

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.