سرویس: تولیدی ۰۹:۲۰ - سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۲

به مناسبت روز ملي مبارزه با سل

دوره ی آموزشی مبارزه با سل در دهستان رامشه برگزار شد

واحد مبارزه با بیماری ها در رامشه برای ارتقاء سطح اگاهی مردم و دانش آموزان و به عنوان بسیج اطلاع رسانی در مورد بیماری سل اقدام به تشکیل کلاس های آموزشی در همین رابطه در مدارس و مساجد نموده است.

DSC03173

خاموشی کارشناس مبارزه با بیماری واحد بهداشتی درمانی رامشه جرقویه در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق درجرقویه علیا گفت :

بیست و سوم مهرماه به عنوان روز ملی مبارزه با سل نامگذاری شده است. فرصتی مناسب برای یادآوری بیماری خفته ای که اکنون درحال بیدار شدن به صورت جهانی می باشد و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. سل یک بیماری عفونی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. سل اغلب ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ولی در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهد.

وی در ادامه گفت: سل بیماری عفونی که شایع ترین عامل کشنده بالغین می باشد و حتی از ایدر نیز رعب انگیزتر است و به علت بالا بودن هزینه درمان و طولانی بودن مدت درمان یکی از بیماری هایی است که به اقتصاد و جامعه خسارات زیادی وارد می کند.

خاموشی در ادامه افزود:  بیماری سل معمولا توسط فردی که مبتلا به سل ریوی مسری است به افراد سالم انتقال پیدا می کند. این بیماران با سرفه یا عطسه، قطرات ریز حاوی میکروب را در هوای اطراف خود پخش می کنند. ذرات بزرگتر می توانند تا چند ساعت در هوا معلق بمانند و سپس در قسمت  بالای دستگاه تنفسی جای گیرند. همچنین بیماری سل یک بیماری مسری است و هر فرد مبتلا به سل اگر درمان نشود، طی دوره بیماری خود می‌تواند بین ۱۲ تا ۱۵ نفر را مبتلا کند. بنابراین در صورت مشاهده و تشخیص موارد سل، حتماً باید آن را به مسئولان بهداشت و درمان منطقه گزارش داد.

کارشناس مبارزه با بیماری ها گفت: عوامل بسیار زیادی وجود دارد که سبب می‌شود آلودگی به سل تبدیل به بیماری شود یا فرد سالم در معرض خطرات بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار گیرد. به طور کلی می‌توان گفت نوجوانان، سالمندان و زنان باردار بیش از گروه‌های دیگر در معرض خطر هستند. همچنین سوءتغذیه، نارسایی کلیوی و ابتلا به دیابت نیز احتمال ابتلا به سل را افزایش می‌دهند. افرادی که تحت درمان بوده و ملزم به مصرف داروهای ضعیف ‌کننده سیستم ایمنی بدن هستند یا افرادی که مبتلا به بدخیمی‌اند، بیش از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری سل قرار دارد .

وی راه های پیشگیری از بیماری را چنین بیان کرد :
–  شناخت افراد دارای سرفه پایدار و مشکوک
–  تشخیص اولیه و زود هنگام
–  رعایت بهداشت فردی
–  تهویه مناسب مطبوع  در منازل و ادارات
–  جدا سازی کودکان زیر ۶ سال در خانواده هایی که فرد بیمار دارند
–  عمل پروفیلاکسی انجام دهند ( برای پیشگیری )

DSC03165 DSC03166 DSC03167 DSC03168

یک نظر در مورد “دوره ی آموزشی مبارزه با سل در دهستان رامشه برگزار شد”

  1. علي گفت:

    دستت درد نکند که از مناطق محروم خبر می دهی ای خبرنگار فعال

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.