سرویس: اجتماعی ۱۳:۵۸ - پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲

مرغ‌ از سفره خانوار ایرانی می پرد؟

قیمت مرغ در روزهای اخیر در حالی افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است که فعالان بازار معتقدند، در صورت تداوم روند کنونی میزان افزایش قیمت بیش از این ارقام خواهد بود.

مرغ‌ از سفره خانوار ایرانی می پرد؟

به گزارش اصفهان شرق: هر کیلو مرغ در سطح شهر اصفهان حدود هفت هزار و ۱۰۰ تومان عرضه می‌شود، اما اخبار رسیده از این سو و آن‌سو دلالت بر افزایش نرخ مرغ حتی تا کیلویی ۱۰ هزار تومان دارد.
بانک مرکزی نیز در گزارش هفتگی خود از قیمت خرده فروشی کالاها، بر افزایش ۱۰ درصدی نرخ مرغ تاکید کرده و قیمت مرغ را ۶۹۳۴ تومان اعلام کرده است که بیشترین افزایش در میان ۱۱ گروه کالای مورد گزارش است. گرانی مرغ تنها گریبان گیر تهران نیست بلکه گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد در سایر استان‌ها نیز این وضعیت وجود دارد.
بر اساس این گزارش، ‌قیمت هر کیلو گرم مرغ در استان آذربایجان شرقی میانگین ۶۷۵۰ تومان، آذربایجان غربی ۶۹۷۵ تومان، مازندران ۶۸۹۰ تومان، اصفهان ۷۱۰۰ تومان، یزد ۶۶۷۰ تومان، همدان ۶۹۰۰ تومان، سمنان ۶۹۰۰ تومان، قزوین ۷۰۰۰ تومان، اردبیل ۶۷۵۰ تومان، ایلام ۶۶۷۵ تومان، خوزستان ۶۶۲۵ تومان، قم ۷۰۰۰ تومان، فارس ۶۵۲۰ تومان و خراسان جنوبی ۷۱۴۵ تومان بوده است.قیمت مرغ در استان خراسان جنوبی در بیشترین قیمت حتی به ۷۴۲۰ تومان نیز رسیده است.
گرانی نهاده
براساس این گزارش، افزایش قیمت مرغ طی هفته‌های گذشته به دلیل کاهش نهاده در بازار و نیز افزایش قیمت این محصول بوده است.
در هفته‌های اخیر محموله‌های کشتی حامل خوراک طیور در بنادر کشور، لنگر انداخته بود اما به دلیل عدم تخصیص ارز آزاد نمی‌شد و همین مسئله موجب کمبود خوراک و افزایش قیمت در بازار شد.افزایش قیمت نهاده ادامه داشت تا چند روز گذشته دولت اعلام کرد دیگر ارز ۱۲۲۶ تومانی نیز که پیش از این برای واردات نهاده‌های دام و طیور تخصیص می‌یافت به جای آن ارز۲۴۷۷ داده می‌شود.
این خبر نیز تنش دیگری را به بازار اضافه کرد به‌طوری‌که قیمت سویا اکنون به ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان و ذرت به کیلویی ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان افزایش یافت که پیش از اعلام این خبر به ترتیب ۱۸۰۰ و ۹۵۰ تومان بود.قیمت محصولات پروتئینی ۷۰ درصد متاثر از قیمت خوراک است.
مرغ‌ها می‌پرند
افزایش قابل توجه قیمت مرغ در حالی صورت می‌گیرد که طی سال‌های اخیر خانوارهای ایرانی به دلیل گرانی بیش از حد گوشت قرمز تا حدی پروتئین مورد نیاز خود را از مرغ تامین می‌کنند. با این حال در چند ماه اخیر نوسان قیمت مرغ و تخم‌مرغ سبد غذایی خانوار را با مشکلاتی جدی مواجه کرده است. هر چند قیمت تخم‌مرغ در حال حاضر تا حدی کاهش یافته اما در یک ماه گذشته این کالا نیز گرانی قابل توجهی را تجربه کرد.
بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند ادامه روند فعلی می‌تواند سبب بروز کمبود پروتئین در خانوارهایی که در دهک‌های پایین تر درآمدی قرار دارند، شود چرا که محصولات جایگزین مانند حبوبات نیز در سال‌های اخیر افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد به واسطه گرانی بسیاری از کالاهای اساسی و مهم نظیر گوشت قرمز، لبنیات، حبوبات و گوشت مرغ، سهم مصرف این کالاها در سفره خانوار کاهش یافته و کالاهایی با قابلیت سیرکنندگی بیشتر و قیمت ارزان تر جایگزین آن شده‌اند.

منبع: ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.