سرویس: پزشکی و سلامت » اجتماعی ۱۵:۰۰ - پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۳

لطفا تا آخر سال دکتر نروید!

لطفا تا آخر سال دکتر نروید!

به گزارش اصفهان شرق؛ چندسالی است که بحث زیرمیزی پزشکان و درآمدهای میلیونی آنها مانند آتش زیر خاکستر است و هر از چندگاهی شعله‌ور شده و دوباره فرو می‌نشیند. این درحالی است که برخی معتقدند طرح این مسئله به حیثیت جامعه پزشکی لطمه زده و حتی در کیفیت خدمات پزشکی نیز تاثیرات نامطلوبی دارد اما عده‌ای دیگر بر این باورند این پدیده هرچند تلخ و گزنده اما واقعیتی است که به دلیل حفظ حرمت و اعتبار جامعه پزشکی باید در ابعاد گوناگون مورد رسیدگی قرار گیرد. در این رابطه دلالیل مختلفی مطرح شده است که برخی از آنها در نوع خود بسیار جالب توجه است.
دکتر غلامرضا اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص دلایل پدیده زیرمیزی می گوید: گرفتن زيرميزي در جامعه پزشكي شرم است لذا در تلاش هستيم با اين اقدام برخوردهاي لازم صورت گيرد به طوري كه در بيش از ۸۰ درصد موارد خود بيمار تمايل به پرداخت زيرميزي دارد و شاكي نيست به طوري كه احساس مي كند اگر اين پول را پرداخت كند خدمات بهتري را دريافت خواهد كرد ولي تا پايان سال جاري با واقعي شدن تعرفه ها با اين اقدام برخورد خواهد شد.
اصغري با تاكيد بر اينكه بحث زيرميزي تا پايان سال جاري در اصفهان ريشه كن خواهد شد تصريح كرد: حدود ۲۰ درصد بيماران از پرداخت زيرميزي ناراضي هستند ولي در هر حالت پول آن ها به آن ها برگردانده مي شود لذا از امروز قرار است تعرفه هاي جديد و واقعي ابلاغ شود كه اين مبالغ تعزيراتي خواهد شد و افرادي كه اقدام به گرفتن زيرميزي نمايند جريمه شده و برخوردهاي لازم با آن ها صورت مي گيرد.
سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا واقعا مردم در موضوع زیرمیزی مقصر اصلی هستند و خودشان تمایل به پرداخت زیرمیزی دارند یا چنین اظهاراتی تنها برای سرپوش گذاشتن بر روی ناتوانی مسئولین در ریشه کن کردن این پدیده است. آنچه مسلم است وقتی بحث درمان مطرح می شود، هر فردی برای درمان خود در برابر خواسته های نامتعارف برخی پزشکان ناچارا تسلیم می شود و این به معنای میل شخصی آنها برای پرداخت زیرمیزی نیست بلکه اجبار عاملی است که فرد را به پرداخت زیرمیزی گرایش می دهد.
در این رابطه نظرات دو تن از شهروندان اصفهانی در خصوص پدیده زیرمیزی در نوع خود جالب توجه است.
«این چه حرفیست که مردم خودشان تمایل به زیر میزی دادن دارند. اصلا هم چنین نیست مردم مجبورند. اگر با زیرمیزی گرفتن برخورد نمی کردید خیلی بهتر بود، چون حالا پزشک زیر میزی رو می گیرد و هیچ رسید یا تائیدیه هم نمی دهد و در این موقع بیمار هیچ مدرکی در اختیار ندارد.»
«بیشتر پزشکان متخصص اصفهانی تا از بیماران زیر میزی نگیرند قدم از قدم بر نمی دارند. پزشکان زیر میزی را حق خود می دانند و بیماران هم مجبور هستند به خواسته آنها تن در دهند.»
صحبت از ریشه کن کردن پدیده زیرمیزی در بیمارستان های دولتی و خصوصی استان اصفهان تا پایان سال جاری شد، اینکه ما تا پایان سال دکتر نرویم تا مجبور نباشیم زیرمیزی دهیم یک تئوری برای نپرداختن زیرمیزی است اما به نظر می رسد اجرایی شدن چنین تئوری در گروی عمل کردن مسئولین به قولی است که داده‌اند.
پس باید منتظر بمانیم تا پایان سال و ببینیم که قرار است بر سر  پدیده شوم حوزه درمان چه بیاید!

منبع: ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.