سرویس: اجتماعی » پزشکی و سلامت ۱۵:۰۰ - پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۳

لطفا تا آخر سال دکتر نروید!

لطفا تا آخر سال دکتر نروید!

به گزارش اصفهان شرق؛ چندسالی است که بحث زیرمیزی پزشکان و درآمدهای میلیونی آنها مانند آتش زیر خاکستر است و هر از چندگاهی شعله‌ور شده و دوباره فرو می‌نشیند. این درحالی است که برخی معتقدند طرح این مسئله به حیثیت جامعه پزشکی لطمه زده و حتی در کیفیت خدمات پزشکی نیز تاثیرات نامطلوبی دارد اما عده‌ای دیگر بر این باورند این پدیده هرچند تلخ و گزنده اما واقعیتی است که به دلیل حفظ حرمت و اعتبار جامعه پزشکی باید در ابعاد گوناگون مورد رسیدگی قرار گیرد. در این رابطه دلالیل مختلفی مطرح شده است که برخی از آنها در نوع خود بسیار جالب توجه است.
دکتر غلامرضا اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص دلایل پدیده زیرمیزی می گوید: گرفتن زیرمیزی در جامعه پزشکی شرم است لذا در تلاش هستیم با این اقدام برخوردهای لازم صورت گیرد به طوری که در بیش از ۸۰ درصد موارد خود بیمار تمایل به پرداخت زیرمیزی دارد و شاکی نیست به طوری که احساس می کند اگر این پول را پرداخت کند خدمات بهتری را دریافت خواهد کرد ولی تا پایان سال جاری با واقعی شدن تعرفه ها با این اقدام برخورد خواهد شد.
اصغری با تاکید بر اینکه بحث زیرمیزی تا پایان سال جاری در اصفهان ریشه کن خواهد شد تصریح کرد: حدود ۲۰ درصد بیماران از پرداخت زیرمیزی ناراضی هستند ولی در هر حالت پول آن ها به آن ها برگردانده می شود لذا از امروز قرار است تعرفه های جدید و واقعی ابلاغ شود که این مبالغ تعزیراتی خواهد شد و افرادی که اقدام به گرفتن زیرمیزی نمایند جریمه شده و برخوردهای لازم با آن ها صورت می گیرد.
سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا واقعا مردم در موضوع زیرمیزی مقصر اصلی هستند و خودشان تمایل به پرداخت زیرمیزی دارند یا چنین اظهاراتی تنها برای سرپوش گذاشتن بر روی ناتوانی مسئولین در ریشه کن کردن این پدیده است. آنچه مسلم است وقتی بحث درمان مطرح می شود، هر فردی برای درمان خود در برابر خواسته های نامتعارف برخی پزشکان ناچارا تسلیم می شود و این به معنای میل شخصی آنها برای پرداخت زیرمیزی نیست بلکه اجبار عاملی است که فرد را به پرداخت زیرمیزی گرایش می دهد.
در این رابطه نظرات دو تن از شهروندان اصفهانی در خصوص پدیده زیرمیزی در نوع خود جالب توجه است.
«این چه حرفیست که مردم خودشان تمایل به زیر میزی دادن دارند. اصلا هم چنین نیست مردم مجبورند. اگر با زیرمیزی گرفتن برخورد نمی کردید خیلی بهتر بود، چون حالا پزشک زیر میزی رو می گیرد و هیچ رسید یا تائیدیه هم نمی دهد و در این موقع بیمار هیچ مدرکی در اختیار ندارد.»
«بیشتر پزشکان متخصص اصفهانی تا از بیماران زیر میزی نگیرند قدم از قدم بر نمی دارند. پزشکان زیر میزی را حق خود می دانند و بیماران هم مجبور هستند به خواسته آنها تن در دهند.»
صحبت از ریشه کن کردن پدیده زیرمیزی در بیمارستان های دولتی و خصوصی استان اصفهان تا پایان سال جاری شد، اینکه ما تا پایان سال دکتر نرویم تا مجبور نباشیم زیرمیزی دهیم یک تئوری برای نپرداختن زیرمیزی است اما به نظر می رسد اجرایی شدن چنین تئوری در گروی عمل کردن مسئولین به قولی است که داده‌اند.
پس باید منتظر بمانیم تا پایان سال و ببینیم که قرار است بر سر  پدیده شوم حوزه درمان چه بیاید!

منبع: ایمنا

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.