اصفهان شرق

افراد مبتلا به زوال عقل در معرض ریسک بالاتر ابتلا به کووید ۱۹

کدخبر: 210744
۱۳۹۹/۱۱/۲۵ در ساعت ۱۵:۰۸

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه کیس وسترن ریزرو اوهایو آمریکا با بررسی گزارش سلامت ۶۱.۹ میلیون آمریکایی دریافتند ریسک ابتلاء به کووید ۱۹ در افراد مبتلا به زوال عقل دو برابر بیشتر است. حتی این خطر مورد آمریکایی‌های آفریقایی تبار نزدیک به سه برابر است.

علاوه بر این، بیماران مبتلا به زوال عقل که به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند، از نظر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر، نسبت به کسانی که کووید ۱۹ داشتند اما به زوال عقل مبتلا نبودند، عوارض بیماری شأن به مراتب وخیم‌تر بود.

طبق اعلام انجمن آلزایمر، ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان با بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل زندگی می‌کنند.

«پاملا داویس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «به دلایل مختلف خطر ابتلاء به کووید ۱۹ در بیماران مبتلا به زوال عقل بیشتر است. در این گروه از افراد، آسیب وارده به سد مغز-خون می‌تواند به برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها اجازه دهد که به آسانی به مغز برسند.»

«بعلاوه، زوال عقل ممکن است در توانایی ماسک زدن شخص، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران یا ضدعفونی کردن مرتب دستان وی اختلال ایجاد کند. علاوه بر این، شرایطی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و فشارخون بالا از عوامل خطر زوال عقل و کووید ۱۹ هستند و با عوارض وخیم‌تری همراه هستند.»