اصفهان شرق

اصفهان در رتبه نخست کشت گیاهان دارویی کشور

کدخبر: 210357
۱۳۹۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۱:۱۱

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، احمد‌رضا رئیس‌زاده با اشاره به مزایای کشت‌های گلخانه‌ای اظهار داشت: کشت‌های گلخانه‌ای با صرفه‌جویی در مصرف آب و نهاده‌های کشاورزی، اشتغال دائم و پایدارو بهبود کیفیت تولید را به همراه دارد؛ همچنین با تولید محصولات با کیفیت و صادراتی در نهایت منجر به ارزآوری و افزایش درآمد می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه در سال جاری از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه تسهیلات ویژه‌ای برای توسعه و احداث گلخانه تامین شده، افزود: اعتبارات بیش از ۶۰ هکتار از طرح‌های مصوب تا ماه جاری تامین واز طریق بانک کشاورزی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان با ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح کشت گیاهان دارویی حائز رتبه نخست کشور در این حوزه است، بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در این بخش پرداخت شد.

رئیس‌زاده با اشاره به تنوع محصولات در کشت گلخانه‌ای تصریح کرد: از محصولات قابل کشت در گلخانه‌ها انواع سبزیجات برگی و غده‌ای، انواع گوجه‌فرنگی، خیار، فلفل‌های دلمه‌ای، توت فرنگی و همچنین انواع نشإ و نهال درختان، انواع گل و گیاهان زینتی و برخی از گیاهان داروئی است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در مورد وضعیت سطح کشت گلخانه‌ها در استان گفت: در استان اصفهان تا کنون بیش از ۲هزار و ۱۰۰ هکتار گلخانه داریم که عمدتا در مناطق مرکزی استان شامل شهرستان‌های، اصفهان، فلاورجان، خمینی‌شهر، مبارکه، تیران، نجف‌آباد، شهرضا، دهاقان و شاهین شهر متمرکز است.

وی با اشاره به اقدام گلخانه‌داران برای تولید گل‌های زینتی شاخه بریده با روش هیدروپونیک خاطرنشان کرد: کشت به روش هیدروپونیک با توجه به بهبود شرایط مزیت بهتری دارد و از هزینه‌های بیشتری هم برخوردار است.

رئیس‌زاده اظهار داشت: در این روش گیاه در بستری قرار می‌گیرد و مواد غذایی و آب در مدت زمان مشخص از طریق لوله‌کشی در دسترس ریشه گیاه قرار می گیرد.

وی با اشاره به عمده محصولات صادراتی گلخانه‌ای گفت: فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی از عمده محصولات صادراتی استان اصفهان است.

انتهای پیام/