سرویس: چند رسانه ای » گالری عکس ۱۶:۰۸ - سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

حجت الاسلام صالحیان

اولویت اثر مسجد محوری در زندگی مردم بحث آرامش است

مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان با اشاره به آرامش در وجود انسان گفت: اولین فلسفه ی مسجد محوری این است که انسان را متعادل کرده و فرد متعادل به آرامش روحی و معنوی می رسد.

42199hsq

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز از شرق اصفهان، به مناسبت ۳۰مرداد آغاز هفته ی گرامی داشت  مساجد حجت الاسلام صالحیان مدیر اجرائی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان در نشست خبری به جایگاه و اهمیت این روز اشاره و فرمود:  در جهان اسلام یک روز به نام روز جهانی مسجد ثبت شده است  و بهانه ی این نامگذاری  به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط افراطیون صهیونیست در سال ۱۹۷۳میلادی بود.

اهمیت نامگذاری روز مساجد

صالحیان در باب اهمیت نام گذاری روزها گفت: اهمیت مساجد مختص به یک روز نیست بلکه می بایست درتمام سال انجام گیرد و این نامگذاری باعث بسیج شدن همه ی افراد  درزمینه ی فرهنگ سازی کردن مساجد می گردد. وی به کار خبر نگار در این زمینه اشاره و گفت: کار شما خبرنگاران  که در این زمینه فعالیت می کنید این است که با فرهنگ سازی در رابطه با مساجد دین خود را ادا کنید.

حجت الاسلام صالحیان  در رابطه با مسجد محوری درزندگی فرمود: اولویت اثر مسجد محوری در زندگی مردم بحث آرامش است، چرا که هر گونه افراط و تفریط در زندگی فرد باعث نا آرامی می شود. امروز هم که دولت جدید دولت اعتدال  نام گذاری شده  و این به جهت  این است که  بعد از۳۰ سال فهمیده اند که افراط و تفریط موجب لطمه زن به فرهنگ و اهداف  آنها می شو د .

انسان مجموعه ای از جسم و روح است و افراط و تفریط آرامش انسان را  برهم می زند.

در ادامه ی این نشست صالحیان به تاکید فرضیه مسجد محوری اشاره و بیان کرد: افراد در شبانه روز به دنبال کار و تلاش می روند  و این برای تامین  یک بعد از زندگی است و در جهت تامین بعد معنوی از زندگی حضور در مسجد موجب  آرام شدن  و لذت بردن از زندگی می شود.

وقتی به یک قدرت مطلقه تمرکز پیدا می کنیم جسم و روح انرژی می گیرد و انسان را به تعادل می برد و این تعادل باعث سالمتر شدن راه زندگی می شود . اولین فلسفه ی مسجد محوری این است که انسان را متعادل واین تعادل ، انسان را به آرامش می رساند و هر گونه افراط و تفریط آرامش انسان را بر هم میزند.

حجت الاسلام صالحیان مدیر اجرائی مرکز به حس نوع دوستی اشاره و گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی ازنبود نوع دوستی در فرد است ، هر چه مسجد محوری و ارتباط با خداوند قوی باشد بسیاری از مباحثی که در پیچ و تاب زندگی بشر است ، با ایثار و گذشت رفع می شود و این خاصیت مسجد  و رنگ خدایی گرفتن از مساجد است.

وی به فلسفه ی دیگری از مساجد اشاره و افزود: یکی از فلسفه های مساجد بحث سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی آن است و در زمان رسول خدا (ص) ، همه ی کارهای حکومتی اسلام در مساجد انجام میگرفت. پیامبر با کم ترین هزینه بالاترین چارت حکومتی را در مسجد بنا کردو با سادگی بالاترین نظم حکومتی را داد. رسول خدا به بیت المال  لطمه نزد و با قناعت نظم را برقرار کرد.

صالحیان گفت: بشر برای هر گونه از نیازها می بایست  سرچشمه ای از پاکی ها باشد تا به وسیله ی آن برای زندگی  تصمیم بگیردو نمی توان در کارها فقط و فقط به عقل و هوای نفس اکتفا و تصمیم گرفت.

در ادامه  صالحیان به خبرنگاران سفارش کرد که با قلم خود در رابطه با فرهنگسازی مساجد به بیان اینکه ساختن مساجد بزرگ و طرح های آنچنانی و مدرن جزء اهداف اسلام نبوده، بپردازند و هر چه مسجد ساده تر، ارتباط گیری با خداوند آسانتر می شود.

راههای جذب در مساجد

وی به جذب مسجد اشاره و گقت:  یکی از موارد جذب افراد به مسجد ، فضای زیبا و شکیل و لی ساده و همیشه در دسترس است و این با تعداد زیاد مساجد  تحقق می یابد.

دیگر راه در جهت جذب جوانان به مسجد داشتن امام جماعت جوان، خوش فکر و به روز است .  امام جماعتی که با جوانان محل رفیق باشد و برای جذب آنان حوصله به خرج دهد و جوانان در این راستا روحانی را از آن خودشان و همراه درزندگی بداند و آن وقت است که مسجد را هم از آن خودشان می دانند.

نقش اذان در مساجد

حجت الاسلام صالحیان به  مهم خواندن اذان تاکید و گفت : چیزی که در ر ابطه با مساجد مهم است اذان است و اذان مقدمه ی انسان به سمت پاکی هاست و اسلام به این اصل توجه دارد، به طوری که در روایت آمده است  که اذان گفتن در خانه  روزی را زیاد می کند. ندای توحیدی هماهنگ با فطرت انسانها  مقدمه ی رسیدن  به پاکی هاست. لذا در این رابطه تشکیلات  ستاد اذان  را راه اندازی و  مسّر به ارائه اذان زنده در سه وعده  از مساجد هستیم.

وی  تشویق از جوانان و نوجوانان اذان گو و تجلیل از پیشکسوتان اذان را از اقدامات انجام گرفته این ستاد دانست.

نبود سرویس بهداشتی مناسب

صالحیان به یکی از معضلات  مساجد اشاره و بیان کرد: نبود سرویس بهداشتی مناسب در مساجد یکی از عوامل دفع افراد از مسجد است. و خیرین  بهتر است به  ترمیم و ساخت این  سرویس ها توجه ویژه داشته باشند و هزینه کردن خیرین در این کار در جذب افراد به مساجد تاثیر و  دارای ثواب است.

مدیر اجرائی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان در رابطه با اوقات فراغت جوانان  گفت: مساجد می بایست  در اوقات فراغت جوانان نقش فرهنگی داشته باشند و دسترسی افراد در هر محله به مسجد راحت تر از فرهنگسرا است و این چنین نباشد که این برنامه ها فقط در قالب احکام و نماز باشد، بلکه می توان برای افراد برنامه هایی در قالب نمایش و شعار درست کرده و حتی احکام را هم در این قالب ها آموزش دهیم.ما در این  برنامه ریزی برای اوقات فراغت نیاز به جذب هیئت امنایی متخصص در زمینه های مختلف هستیم، افرادی که در زمینه های مختلف دارای تخصص لازم  برای اجرایی کردن کارها و جذب به مساجد باشند.

صالحیان به نوع معماری مساجد اشاره و گفت: نوع معماری مساجد از مهم ترین راه عمران و توسعه برای ساخت مساجد است و یکی از مواردی که موجب تخریب مساجد می شود این است که ما با ایجاد سقف های کاذب  در جهت افزایش صف نماز در مسجد فضای مسجد در زمینه ی هوای تمیز را از بین می بریم و این در جایی است که حیاط مساجد ایجاد محیطی شاداب  برای نشاط نماز گزار را داشته است. لذا ما باید برای جذب و دفع آفات می بایست ازهیات امنایی متخصص  در کارها ی مساجد استفاده کنیم .

مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان گفت: در شهرهای با جمعیت ۱۰ هزار نفر در صورتی که فاصله شرعی با مصلای نماز جمعه شهر دیگر داشته باشند، باید نماز جمعه برگزار شود. صالحیان در پایان با اشاره به اینکه آمادگی برگزاری ۱۰ نماز جمعه در شهرهای استان وجود دارد، عنوان داشت: در آینده ای نزدیک، نماز جمعه در شهرهای نیک آباد، محمد آباد و حسن آباد برگزار می شود.

همچنین بخوانید:

2 نظر در مورد “اولویت اثر مسجد محوری در زندگی مردم بحث آرامش است”

 1. سلیمانی گفت:

  سلام داداش
  من سایبر کاشانم
  از سایتت دیدن کردم
  استفاده کردم.
  موفق باشی

 2. خ طاهری گفت:

  با سلام.از اینکه دیر جواب شمارو دادم عذرخواهی می کنم. امیدوارم موفق باشید. ضمنا من لینکستان ندارم ک شما رو لینک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.