سرویس: غیر تولیدی ۱۲:۱۹ - دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹

دانشگاه صنعتی اصفهان مرجع ملی همکاری ایران با پروژه بین‌المللی سزامی

پس از مرجعیت ملی همکاری با پروژه جهانی سرن و تأسیس میز تبادلات علمی ایران و سوئیس در دانشگاه صنعتی اصفهان، مرجعیت ملی همکاری ایران با پروژه بین‌المللی سزامی به عنوان سومین مأموریت ملی بین‌المللی به دانشگاه صنعتی اصفهان واگذار شد.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با ابلاغ حکمی، دانشگاه صنعتی اصفهان را به عنوان مرجع ملی همکاری ایران با پروژه بین‌المللی سزامی معرفی کرد.

سزامی (SESAME)کوتاه شده عبارت Synchrotron light for Experimental Science and Application in the MiddleEast که می‌توان آن را تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم کاربردی و به کارگیری آن در خاورمیانه عنوان کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس کارگروه ملی سزامی با اشاره به سوابق ارزشمند این دانشگاه به عنوان مرجع ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی با ابرپروژه جهانی سرن(CERN) گفت: مرکز بین‌المللی تابش سینکروترون برای علوم تجربی و کاربردها در خاورمیانه سزامی با مدل مشابهی از آزمایش سرن در اروپا، در سال ۲۰۰۲ و تحت نظر یونسکو آغاز به کارکرد و از سال ۲۰۰۳ به بعد به عنوان یک مؤسسه مستقل بین‌المللی به کار خود ادامه داد.

سید مهدی ابطحی افزود: تابش سینکروترون یک امکان علمی و فنی ارزشمند برای مطالعه ساختمان مولکولی و تغییرات شکل و ترکیبات سلولی در هنگام واکنش‌های شیمیایی است که در زمینه‌های مختلف در تحقیقات علوم بنیادی، فناوری نانو، زیست‌فناوری، باستان‌شناسی، علم ساختارشناسی، مهندسی مواد، محیط زیست، تهیه داروهای نوین، پزشکی و… مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: پروژه سزامی، اولین مرکز تحقیقاتی مهم با سرمایه‌گذاری علمی و فنی مشترک بین‌المللی برای تأسیس و استفاده از یک دستگاه سینکروترون در خاورمیانه است که با همکاری چندین کشور اروپایی، امریکایی و آسیایی و با هدف توسعه فناوری ساخت شتابگر سینکروترون و کاربردهای آن در این منطقه بنا نهاده شده است.

رئیس کارگروه ملی سزامی با بیان این‌که ایران از اعضای مؤسس این پروژه در سال ۱۹۹۹ و از مهم‌ترین کشورهای نامزد مکان نصب آن بود، تصریح کرد: این پروژه در نهایت در کشور اردن نصب گردید و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۷ با تصویب مجلس شورای اسلامی رسماً به این پروژه بین‌المللی ملحق شد.

ابطحی افزود: این دانشگاه به عنوان مسئول تشکیل کارگروه ملی همکاری با سزامی، پیگیر تجمیع توانمندی‌های ملی در این حوزه خواهد بود و بدین منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کلیه محققان و فناوران و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور در این عرصه مهم بین‌المللی در اعتلای علمی و فناوری کشور مؤثر است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اهمیت ویژه این پروژه جهانی برای ارتقاء تحقیقات بنیادین در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری کشور، ابراز امیدواری کرد: در صورت پیشرفت این پروژه مشترک بین‌المللی، در آینده این مجموعه می‌تواند به عنوان اولین مرکز تولیدکننده نور سینکروترون برای تحقیقات و آزمایش‌ها در خاورمیانه به مرکز پایه علوم و صنعت شتاب‌دهنده تبدیل شود.

پیش از این و در خردادماه سال جاری محمود تبریزچی استاد برجسته دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان که ده‌ها افتخار ملی و بین‌المللی در خصوص پژوهش‌های بنیادین در علوم پایه را در کارنامه دارد پس از پنج سال حضور مؤثر در کمیته مشورتی و علمی سزامی، مجدداً به عنوان نماینده ایران در این کمیته انتخاب شد.

گفتنی است، پس از مرجعیت ملی همکاری جمهوری اسلامی ایران با پروژه جهانی سرن و تأسیس میز تبادلات علمی کشور سوئیس با ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان، مرجعیت ملی همکاری ایران با پروژه بین‌المللی سزامی، سومین مأموریت ملی بین‌المللی واگذار شده به این دانشگاه از سوی وزارت علوم به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.